piątek, 19 stycznia 2018

Psi okres dojrzewania? Tak! To przełom behawioralny

30 czerwca 2017 15:52 Zostaw komentarz

Przełom behawioralny pojawia się w życiu każdego psa. Jest to jeden z największych kryzysów, jakie mogą pojawić się w relacji właściciel – pies. Jest to również niestety taka sytuacja, przez którą najwięcej psów zmienia właścicieli lub trafia do schronisk.

Czym jest przełom behawioralny?

Przełom behawioralny to okres w życiu psa, gdy jego zachowanie się zmienia i nie jest takie, jak wcześniej. W większości przypadków jest to związane ze zmianami hormonalnymi. W takim momencie, nawet szkolony pies, może nie chcieć słuchać naszych komend i będzie chodził trochę swoimi drogami. Taki przełom behawioralny jest bardzo nietypowym zachowaniem naszego psa. Musimy wziąć pod uwagę, że w tym okresie nasz pupil nie będzie zachowywał się tak, jak go nauczyliśmy. Czego możemy się spodziewać? Przede wszystkim psiaki mogą gryźć różne przedmioty leżące w naszym domu, mogą siusiać na dywan, czy nawet być agresywne wobec innych zwierząt.

Dog on couch

Przełom behawioralny

W życiu każdego psa pojawiają się trzy przełomy behawioralne:

  • Pierwszy – około 5 miesiąca życia
  • Drugi – około 8 miesiąca życia
  • Trzeci – około 18 miesiąca życia

Pierwszy przełom behawioralny to taki moment w życiu naszego czworonoga, w którym przestaje być szczeniakiem, a staje się dorosłym psem. Ten przełom związany jest również z wymianą zębów u zwierzęcia.

Drugi przełom behawioralny związany jest z dojrzewaniem. To wtedy suczki dostają pierwszej rui , a psy zaczynają podnosić nogę. Czworonogi odkrywają, że mają instynkt i charakter, które są dla nich bardzo ważne.

Pojawienie się trzeciego przełomu behawioralnego świadczy o tym, że nasz pies jest już całkiem dorosły. Staje się on stabilny emocjonalnie.

Jak poradzić sobie z przełomem behawioralnym?

Przede wszystkim, najważniejsze jest to, abyśmy się nie poddawali i byli konsekwentni w swoich działaniach. Wszystko to, co dzieje się z naszym psem w tym okresie musimy nadrobić mocną więzią z psiakiem, systematycznością nauki komend i konsekwencją w przestrzeganiu zasad. Jeśli dobrze zadziałamy i poradzimy sobie z pierwszym i drugim przełomem behawioralnym, możemy w ogóle nie zauważyć, że właśnie minął również ten trzeci.

Ważnym jest, że się nie poddawać, nie oddawać psa, ani nie zostawić go „samopas” w tym dojrzewaniu. Pamiętajmy – nasze zachowanie wobec psa przez czas trwania przełomów behawioralnych pozwoli nam na wychowanie idealnego psa!

Psi okres dojrzewania? Tak! To przełom behawioralny Reviewed by on . Przełom behawioralny pojawia się w życiu każdego psa. Jest to jeden z największych kryzysów, jakie mogą pojawić się w relacji właściciel – pies. Jest to również Przełom behawioralny pojawia się w życiu każdego psa. Jest to jeden z największych kryzysów, jakie mogą pojawić się w relacji właściciel – pies. Jest to również Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top