środa, 20 lutego 2019

Przyzwyczajanie psa do kagańca

9 października 2018 06:05 1 komentarz

Przyzwyczajanie psa do kagańca

1. Pies nie zgadza się na kaganiec, właścicielka się niecierpliwi i zakładanie go powoduje coraz dłuższe zmagania. To utrwala niechęć psa do tego przedmiotu.
1
2. Lepiej zacząć „na luzie”. Najpierw pozwolić psu spokojnie obejrzeć i obwąchać kaganiec.
2
3. Smakołyk trzymany przed kagańcem zachęca psa do wyciągnięcia pyska w stronę tego uprzykrzonego sprzętu. Właścicielka chwali i nagradza taką gotowość do współpracy.
3
4. Teraz smakołyk zostaje umieszczony w środku. Kaganiec metalowy lub plastikowy można zamiast tego posmarować wewnątrz np. topionym serem lub pasztetem.
4
5. Smakowita pokusa sprawia, że pies chętnie wsuwa pysk w kaganiec po swoją nagrodę. Ten etap dobrze jest powtórzyć kilka razy.
5
6. Właścicielka chwali psa, drapie go za uszami i w trakcie tych przyjemności zapina pasek kagańca.
6
7. „Dobry pies!” – słyszy zwierzak, jest głaskany i poklepywany. Może też dostać smakołyk przez otwory w kagańcu.
7
8. Po chwili właścicielka zdejmuje kaganiec, ZANIM pies spróbuje pozbyć się go. Chodzi o skojarzenie, że spokojne tolerowanie kagańca opłaca się psu, bo wkrótce zostanie od niego uwolniony.
8
9. Aby odwrócić uwagę psa od kagańca, właścicielka używa znanego mu hasła „na spacerek” i koncentruje uwagę zwierzaka na ulubionej piłce.
9

PAMIĘTAJ:

* Dobierz kaganiec właściwie. Na badania w lecznicy weterynaryjnej może być bardziej zabudowany. Na spacer obszerniejszy, z dobrą wentylacją i umożliwiający swobodne ziajanie.
* Nie zdejmuj kagańca wtedy, gdy pies próbuje go ściągnąć, bo utrwalisz skojarzenie, że powinien z nim walczyć, a wkrótce zostanie od kagańca uwolniony.
* Gdy pies próbuje pozbyć się kagańca, odwróć jego uwagę (np. klaśnięciem, gwizdnięciem) i powiedz zdecydowanie, ale spokojnie: „NIE”. Zawsze pochwal go z uznaniem natychmiast, gdy tylko się uspokoi.

tekst: Katarzyna Kiryczun
fot. Żaneta Żmuda-Kozina

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Przyzwyczajanie psa do kagańca Reviewed by on . Przyzwyczajanie psa do kagańca 1. Pies nie zgadza się na kaganiec, właścicielka się niecierpliwi i zakładanie go powoduje coraz dłuższe zmagania. To utrwala nie Przyzwyczajanie psa do kagańca 1. Pies nie zgadza się na kaganiec, właścicielka się niecierpliwi i zakładanie go powoduje coraz dłuższe zmagania. To utrwala nie Rating: 0

komentarze (1)

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top