środa, 23 stycznia 2019

Przywrócić wzrok

12 września 2018 06:05 1 komentarz

zacmaPrzywrócić wzrok

W praktyce weterynaryjnej codziennie spotykamy się z chorobami oczu u psów. Jedną z częściej występujących jest zaćma (katarakta). Stanowi ona główną przyczynę niedowidzenia lub całkowitej ślepoty naszych podopiecznych. Upośledza soczewkę, powodując jej zmętnienie. Skutecznie leczy się ją jedynie operacyjnie.

Objawy zaćmy mogą wystąpić u psa w różnym wieku, podobnie jak różne mogą być jej przyczyny. W środowisku lekarzy weterynarii i hodowców coraz częściej mówi się o dziedzicznej zaćmie wrodzonej. Podejrzewa się, że rodzą się z nią szczenięta wielu ras, ale dotychczas tylko u sznaucera miniaturowego została potwierdzona naukowo. Znacznie więcej ras ma udokumentowaną skłonność do zaćmy o charakterze dziedzicznym, lecz nie wrodzonym. Ta ujawnia się do dziewiątego roku życia, zwykle w wieku 5–8 lat. Właściciele i hodowcy ras psów, u których schorzenie to jest rozpoznawane tak późno, powinni szczególnie zadbać o regularne badania okulistyczne swoich zwierząt. Wprawne oko okulisty i specjalistyczny sprzęt są w stanie wychwycić objawy choroby, zanim staną się zauważalne dla opiekuna. Pierwsze zmiany w soczewce przy zaćmie wrodzonej pojawiają się pomiędzy pierwszym a trzecim rokiem życia psa. Wiedza na ten temat pozwala uniknąć wprowadzenia do hodowli niewłaściwego materiału genetycznego. Błędem byłoby uważać, że jedynie oczy psów rasowych są dotknięte zaćmą. Zgodnie z badaniami statystycznymi u mieszańców częściej zdarza się ona powyżej dziesiątego roku życia (tzw. zaćma starcza). Również zaćma cukrzycowa (metaboliczna) częściej jest rozpoznawana u psów nierasowych, jako że mają one większe skłonności do cukrzycy.

Światełko w tunelu

Dotychczas nie udało się opracować skutecznego leczenia farmakologicznego tej choroby. Wybór istnieje pomiędzy technikami operacyjnymi, wśród których największą skuteczność ma fakoemulsyfikacja (od ang. phacoemulsyfication). Polega ona na ultradźwiękowym rozdrobnieniu upośledzonej soczewki, a następnie usunięciu jej mas. Można wszczepić nową, sztuczną soczewkę. Na temat tej metody rozmawiałam z doktorem Jackiem Garncarzem, który ukończył podyplomowe studia z zakresu okulistyki weterynaryjnej w Londynie i od ponad dziesięciu lat prowadzi Okulistyczny Gabinet Weterynaryjny w Warszawie. Doktor Garncarz jako pierwszy lekarz weterynarii w Polsce usunął uszkodzoną soczewkę metodą fakoemulsyfikacji. Od tego czasu minęło sześć lat, a zabiegi ultradźwiękowego usuwania zaćmy na stałe weszły do jego grafiku. Zaletami metody jest niewielkie nacięcie rogówki, dobry dostęp do komory przedniej oka (ze stosunkowo nieznacznym uszkodzeniem nabłonka rogówki) oraz możliwość całkowitego usunięcia fragmentów soczewki. Wysoka skuteczność sięgająca 95% brzmi bardzo zachęcająco, niemniej należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to najtrudniejsza operacja okulistyczna, obarczona dużym ryzykiem. Jej powodzenie w największym stopniu zależy od umiejętności lekarza, jednak postępowanie pooperacyjne (regularne wpuszczanie kropli do oczu psa) spoczywa na opiekunie.

Przed operacją

Odpowiedzialność właściciela i możliwość współpracy z nim to jeden z podstawowych warunków, jakie stawia doktor Garncarz, kwalifikując pacjenta do operacji. Ponieważ zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, pies musi być w dobrym stanie zdrowia i mieć wydolne narządy ważne dla metabolizmu narkozy, czyli: nerki, wątrobę i układ krążenia. Przed podjęciem decyzji o operacji zaćmy konieczne jest również ustalenie zaawansowania choroby. Niestety istnieje rozbieżność pomiędzy czasem, w którym zabieg najłatwiej jest przeprowadzić (gdy soczewka pozostaje w miarę elastyczna), a techniczną możliwością oszacowania ryzyka. Zmętnienie soczewki w przebiegu zaćmy uniemożliwia badanie dna oka, a tym samym ocenę siatkówki, podczas gdy wiedza o jej stanie jest niezbędna do oceny powodzenia operacji. W Polsce nie ma jeszcze możliwości przeprowadzenia u zwierząt badania elektroretinograficznego (ERG), polegającego na ocenieniu zmian potencjału czynnościowego powstającego w siatkówce oka pod wpływem błysku świetlnego. Nawet przy całkowitej zaćmie dobrze jest znać stan siatkówki, zanim soczewka stanie się całkowicie nieprzezierna. Degeneracja siatkówki uniemożliwia prawidłowe widzenie i dlatego po jej stwierdzeniu zabieg fakoemulsyfikacji jest bezzasadny. Generalnie myśl jest taka, aby, wykonując zabieg wysokiego ryzyka, działać na oku całkowicie niewidomym z powodu zaćmy.

Pages →  1 2

Przywrócić wzrok Reviewed by on . Przywrócić wzrok W praktyce weterynaryjnej codziennie spotykamy się z chorobami oczu u psów. Jedną z częściej występujących jest zaćma (katarakta). Stanowi ona Przywrócić wzrok W praktyce weterynaryjnej codziennie spotykamy się z chorobami oczu u psów. Jedną z częściej występujących jest zaćma (katarakta). Stanowi ona Rating: 0

komentarze (1)

  • doniathebest

    Ja swojego pieska operowałam w Retina Veterinary Clinic w Krakowie http://www.weterynarz-okulista.pl/pl/ . Operacja przebiegła bez jakichkolwiek komplikacji. Odie dobrze zniósł narkozę i cały zabieg.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top