wtorek, 19 marca 2019

Przez przeszkody po nagrody

8 czerwca 2018 06:59 4 komentarzy
Agility

Agility

Przez przeszkody po nagrody

Agility, podobnie jak dogfrisbee, jest sportem stworzonym dla psów aktywnych, zwinnych oraz energicznych, a na dodatek takich, które chętnie się uczą i lubią współpracować z człowiekiem.

Uprawiana od 35 lat konkurencja na-leży do szalenie widowiskowych. W wielu krajach odbywają się zawody, w których bierze udział nawet kilkanaście tysięcy osób i psów rasowych oraz mieszańców. W Polsce z roku na rok ta dziedzina sportu cieszy się coraz większą popularnością. Na przełomie maja i czerwca w Kozienicach odbył się Międzynarodowy Puchar Ras. To największe zawody w naszym kraju i czwarte pod względem wielkości w Europie. Gościło na nich 350 uczestników, rozegrano 40 biegów, rozdano 456 nagród. Publiczność była zachwycona!

Początki bywają trudne…

Wielu właścicieli marzy o tym, aby razem ze swoim pupilem przeżyć przygodę z agility. Jednak mało kto wie, jak się do tego zabrać i co pies powinien umieć. Część osób próbuje trenować na własną rękę, ćwiczy z czworonogiem skakanie przez rozmaite przeszkody podczas spacerów lub rozstawia stacjonaty we własnym ogrodzie. Najlepiej jednak zabrać się do tego pod okiem doświadczonych instruktorów.
Już ze szczeniakiem powinno się zacząć naukę podstaw posłuszeństwa, co przyda się nie tylko w życiu codziennym, ale i w sporcie. Szkolony maluch nawet podczas nauki sztuczek przyzwyczaja się do pracy z człowiekiem. Jeśli jest taka możliwość, warto go zapisać do psiego przedszkola o profilu agility. Będzie się w nim uczyć pokonywania przeszkód. Pamiętajmy, że sport ten nie jest formą terapii – wszelkie problemy wychowawcze, takie jak agresywne reakcje, lękliwość czy pobudliwość, powinny zostać rozwiązane dużo wcześniej.

Zwinność mile widziana

Agility można uprawiać jedynie rekreacyjnie i nie trzeba wcale brać udziału w zawodach, ale jak twierdzą ci, którzy sporo osiągnęli w tej dziedzinie – zaczyna się od skoków przez przeszkody, a potem chce się więcej i więcej, i tak często kończy się na… podium. Oczywiście, gwarancją sukcesu, jak zawsze, jest trening.
Zapewne ci, którzy niewiele wiedzą o tej dyscyplinie sportu chcieliby dowiedzieć się, jak wygląda tor na prawdziwych zawodach. Przypomina nieco ten dla koni, tzw. parkur. Do „zaliczenia” są przeszkody do przeskoczenia (np. stacjonaty, opona) i do pokonania (np. huśtawka, palisada). Czworonożny zawodnik nie zna ani ich układu, ani kolejności – prowadzony przez głos i gesty swojego opiekuna powinien jak najszybciej, i w dodatku bezbłędnie sobie z nimi poradzić. Co ważne, przewodnik nie może dotykać ani psa, ani elementów na torze. Zakazane jest także korzystanie z zabawek czy nagradzanie smakołykami. Pokonanie przeszkód w niewłaściwej kolejności oznacza dyskwalifikację.
To sport, który mogą uprawiać psy rasowe (doskonale radzą sobie zwłaszcza border collie, owczarki belgijskie, boksery, pudle czy border terriery) oraz kundelki. Zwierzęta muszą być zdrowe i nie mogą mieć nadwagi – wskazane jest prześwietlenie stawów w kierunku dysplazji (zwłaszcza u ras ze skłonnościami do tego schorzenia) i zrobienie EKG. Przeciwwskazaniem do treningów jest masywna budowa lub duża masa ciała, dlatego tego rodzaju aktywności powinny się wystrzegać m.in. buldog angielski, dogue de Bordeaux czy bernardyn.

Hopka za hopką

– Agility wciągnęło mnie dawno temu i jest ważną częścią mojego życia. Pierwsze kroki stawiałam na domowym torze z moim emerytowanym już wtedy jamnikiem i sama nie wiem, kiedy połknęłam bakcyla – mówi z uśmiechem Anna Sajkowska, która trenuje w warszawskim klubie Cavano z dwoma bulterierami miniaturowymi, Drago i Dżodżo oraz z owczarkiem belgijskim tervuerenem Wermutem. Podkreśla, że niesamowitym przeżyciem jest właśnie kształtowanie początkującego zawodnika, rozwijanie wspólnej pasji, szukanie szczególnego porozumienia i kontaktu. To również sposób spędzania wolnego czasu i utrzymania dobrej kondycji dzięki zajęciom na świeżym powietrzu, ruchowi i dobrej zabawie.
Po etapie nauki przychodzi przełomowy moment dla większości przewodników – start w zawodach. Bardzo szybko emocjonujące spotkania z ludźmi o takich samych zainteresowaniach, lubiącymi tak, a nie inaczej spędzać wolny czas, stają się niezbędne, jak powietrze czy woda. Oczywiście do tego dochodzi chęć porównania własnych oraz psich umiejętności z tym co pokażą inni zawodnicy. Taka weryfikacja zazwyczaj motywuje do dalszej, jeszcze bardziej wytężonej pracy. Anna Sajkowska twierdzi, że agility uczy również pokory, przyjmowania porażek i wyciągania z nich wniosków. – Aż w końcu przychodzi taki moment, w którym wszystko nam się udaje w tym jednym ważnym biegu. Jesteśmy u szczytu swoich możliwości i czujemy ogromną satysfakcję, że godziny, dni i miesiące pracy z psem, niekończące się treningi oraz zarwane z powodu ćwiczeń noce i poranki nie poszły na marne. Rozpiera nas radość i duma, a następnego dnia znowu wstajemy o 5 rano, żeby pojechać na trening – mówi podekscytowana miłośniczka agility.

Pages →  1 2 3

Przez przeszkody po nagrody Reviewed by on . [caption id="attachment_1609" align="alignleft" width="270"] Agility[/caption] Przez przeszkody po nagrody Agility, podobnie jak dogfrisbee, jest sportem stworz [caption id="attachment_1609" align="alignleft" width="270"] Agility[/caption] Przez przeszkody po nagrody Agility, podobnie jak dogfrisbee, jest sportem stworz Rating: 0

komentarze (4)

 • BorderCollie

  Moim marzeniem jest trenować razem z moim psem agillity ale mieszkamy na wsi i niestety nie mamy dostępu to żadnego toru 🙁

 • Ilovedog123

  Ja z Rafilem uprawiamy Agility, nie startujemy w zawodach. Ćwiczę Rafila tylko po to aby miał urozmajcone spacery. Chociaż kto wie… może kiedyś pojedziemy na zawody 🙂

 • sarelka

  Sama razem z moją Suczką Sunią (teraz ma 11 lat) uprawiamy ten sport „hobbystycznie” 🙂 Nie startujemy w zawodach. Mamy opanowany slalom, stacjonaty, tunel i „ostre zakręty” 😉

 • Misia

  Zawsze marzyłam o uprawianiu tego sportu!! Jest cudowny!!!!!:)

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top