piątek, 28 lipca 2017

Przewożenie psa w aucie

24 lutego 2015 15:44 Zostaw komentarz

Przewożenie psa w aucie

Na wakacje wybieram się z moim psem. Będziemy podróżować prywatnym samochodem, w którym pies zawsze jeździ, siedząc (lub leżąc) na tylnej kanapie. Już kilka osób mówiło mi, że od niedawna wprowadzono obowiązek stosowania specjalnych pasów bezpieczeństwa dla psów. Czy rzeczywiście brak takiego „uwiązu” jest niezgodny z przepisami kodeksu ruchu drogowego? Czy wioząc psa luzem, ryzykuję zapłacenie mandatu?

Przepisy ruchu drogowego nie narzucają obowiązku używania pasów bezpieczeństwa dla psów, nie regulują jednoznacznie i precyzyjnie sposobu przewożenia prywatnych zwierząt domowych. Jednak podróżowanie z psem, który przemieszcza się po samochodzie bez kontroli, szczeka lub ogranicza widoczność, jest niedopuszczalne. Należy pamiętać, że nawet spokojny pies podczas raptownego hamowania zostaje bezwładnie wyrzucony do przodu. To jest niezwykle niebezpieczne zarówno dla zwierzęcia, jak i osób jadących w aucie. Dlatego policja może odwołać się do art. 97 kw, który pozwala karać kierowców używających pojazdu „w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim”. Ten sam artykuł narzuca obowiązek przewożenia „ładunków” we właściwy (bezpieczny) sposób. Tak więc pomimo że w przepisach nie znajduje się zapis bezpośrednio dotyczący pasów dla psów, funkcjonariusz policji może ukarać kierowcę, jeżeli uzna, iż sposób przewożenia psa zagraża bezpieczeństwu.

Przewożenie psa w aucie Reviewed by on . Przewożenie psa w aucie "Na wakacje wybieram się z moim psem. Będziemy podróżować prywatnym samochodem, w którym pies zawsze jeździ, siedząc (lub leżąc) na tyln Przewożenie psa w aucie "Na wakacje wybieram się z moim psem. Będziemy podróżować prywatnym samochodem, w którym pies zawsze jeździ, siedząc (lub leżąc) na tyln Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top