czwartek, 21 marca 2019

Prowodyr, aktywista czy panikarz?

16 sierpnia 2018 06:03 2 komentarzy
Wybierając psa, warto zwrócić uwagę na charakter szczeniaka.

Charakter szczeniaka poznajemy już od pierwszych dni jego pobytu w domu.

Charakter szczeniaka

Każdy opiekun chce, aby jego szczenię było zrównoważone, stabilne emocjonalnie, umiało nawiązywać kontakty z ludźmi, psami czy z innym zwierzętami. Jednak nie każdy pupil ma tak tak harmonijną osobowość. Czasem charakter szczeniaka wymaga, by nad nim pracować. Konieczna jest umiejętna korekta zachowań agresywnych lub spowodowanych nadaktywnością bądź nieśmiałością.

Kiedy nasze szczenię jednych cech charakteru ma zbyt mało, innych natomiast za dużo, zaczyna przejawiać zaburzenia behawioralne. Są one widoczne w jego interakcji ze środowiskiem. W zależności od odporności psiaka na stres oraz pozycję, jaką zajmuje w hierarchii w stosunku do właściciela, silnie może się objawiać jego agresja, nadpobudliwość bądź nieśmiałość. Charakter szczeniaka może rzutować na całe jego życie, dlatego im wcześniej zajmiemy się korektą zachowań niepożądanych, tym lepiej.

Agresywny
Wzajemne podgryzanie się, warczenie i bitwy podczas zabawy to normalne szczenięce zachowania. Jednak kiedy zauważymy, że za każdym razem nasz psiak prowokuje, powinniśmy zdecydowanie interweniować.
Zachęcanie nas do zabawy w przeciąganie, wymuszanie naszej uwagi, niechęć do oddawania zabawek czy jedzenia wraz z towarzyszącym temu warczeniem i kłapaniem zębami, szczekanie i chwytanie zębami, kiedy próbujemy skarcić, to zdecydowane oznaki szczenięcej agresji. Taki pewny siebie psiak może wyrosnąć na doskonałego obrońcę, ale równie dobrze będzie wykorzystywał swoją agresję, aby osiągać własne cele, co może być przyczyną konfliktów. Dlatego jak najwcześniej powinniśmy zacząć z nim pracować.
Nawet jeżeli wśród własnego rodzeństwa nasze szczenię zawsze wygrywało, nie oznacza to wcale, że nie możemy przejąć nad nim kontroli i pokazać, kto rządzi w jego nowym stadzie. Kiedy gryzie ono pozostałe pieski podczas zabawy, należy podnieść szczenię z podłogi i poczekać, aż się uspokoi. Możemy też spróbować czymś zaskoczyć pupila (zastosować bodziec przerywający), używając np. plastikowej butelki wypełnionej żwirkiem, specjalnej obroży na citronellę z pilotem, dysków Fishera czy pistoletu na wodę. Pamiętajmy, że musimy interweniować dokładnie w momencie, kiedy dochodzi do przejawów agresji, w innym wypadku możemy tylko zaszkodzić. Szczenię musi kojarzyć bodziec przerywający ze swoim niepożądanym zachowaniem. Jeśli mamy wątpliwości, jak zauważyć tę najwłaściwszą chwilę, najlepiej poradzić się specjalisty. Skutecznym sposobem na agresywne szczenię jest również niezbyt długa izolacja. Gdy maluch rozbryka się zbytnio, należy umieścić go samego na kilka minut w jakimś ubogim w bodźce pomieszczeniu.
Kiedy nie mamy czasu dla naszego pupila, zajmijmy go jakąś zabawką, którą lubi. Nie zwracajmy zaś uwagi na niego, gdy się o nią dopomina. Przyzwyczajajmy psiaka stopniowo do faktu, że poświęcimy mu uwagę tylko wtedy, gdy okaże nam szacunek. Nie dawajmy mu niczego za darmo, nauczmy go kilku komend (na początek wystarczy siadanie) i respektujmy je, kiedy czegoś od nas oczekuje. Jeżeli szczenię warczy, kłapie zębami czy grozi komukolwiek, należy koniecznie udać się do zoopsychologa, który zaleci odpowiednią terapię behawioralną i być może skieruje naszego pupila do odpowiedniego ośrodka szkoleniowego.
Nigdy nie należy ignorować nawet najmniejszych przejawów agresji. Jak najwcześniejsze korygowanie takich zachowań u psa zwiększa szanse na spokojne życie całej rodziny.

Pages →  1 2

Prowodyr, aktywista czy panikarz? Reviewed by on . [caption id="attachment_1242" align="alignright" width="270"] Charakter szczeniaka poznajemy już od pierwszych dni jego pobytu w domu.[/caption] Charakter szcze [caption id="attachment_1242" align="alignright" width="270"] Charakter szczeniaka poznajemy już od pierwszych dni jego pobytu w domu.[/caption] Charakter szcze Rating: 0

komentarze (2)

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top