wtorek, 19 marca 2019

Prehistoryczne Canis familiaris

25 października 2018 06:01 Zostaw komentarz

Leemage April 2010Już nawet dzieci wiedzą, że psy pochodzą od wilków. „Prapsy” były selekcjonowane przez ludzi według tego, do czego miały służyć, np. do stróżowaniu bydła, chwytania zwierzyny, ciągnięcia sań. Tak powstały pierwsze „rasy”. Okazuje się, że na ziemi nie istniał tylko jeden rodzaj Canis familiaris. Najstarszym psem domowym był żyjący na terenie Niemiec ok. 9 tys. lat p.n.e. Canis familiaris putatini, wymarły pod koniec neolitu. Jego miejsce (ok. 4500 lat p.n.e.) zajął tzw. pies torfowy (C. f. palustris). Jego szkielet odkryto na bagnistych terenach Szwajcarii, gdzie archeolodzy badali osadę zbudowaną na palach. Ponieważ odkrywca tego czworonoga nazwał go „szpicem”, do dziś pokutuje – podważana przez naukowców – opinia, że szpice z Północy są najstarszą grupą psów na świecie. Faktem jest natomiast, że C. f. palustris dał początek dzisiejszym szpicom, pinczerom i terierom. Innymi odmianami psów domowych, które pojawiały się i znikały na drodze ewolucji, były:
Canis familiaris inostrancevi: od niego pochodzą mastify, nowofunlandy, buldogi. Był to potężny pies w typie wilkowatym, żył ok. 8 tys. lat p.n.e.;
C. f. intermedius, potomek inostrancevi, był znacznie mniejszy i o zdecydowanie psich cechach (od niego pochodzą rasy psów myśliwskich);
C. f. Decumanus. Jego szczątki datowane są na 700 lat p.n.e., a więc już wyglądał jak dzisiejsze psy. Przypominał molosa, był mocno zbudowany, grubokościsty, o skróconej kufie.
C. f. Lagodensis – znaleziony nad jeziorem Ładoga (stąd łacińska nazwa) był zupełnie innym rodzajem psa niż te z linii inostrancevi. Był niewielkim zwierzęciem; dał początek C. f. palustris, a ten z kolei C. f. matris optimae  – przodkowi owczarków.
– Ostatnią linią była C. f. putatini, średniej wielkości, smukły pies. Żył ok. 9 tys. lat p.n.e. na terenie Europy Zachodniej. Wymarł pod koniec neolitu. Jego miejsce zajął C. f. leineri – „ojciec” dzisiejszych chartów.
Fascynujące i kręte są ścieżki ewolucji. Ciekawe, jakby wyglądał nasz świat, gdyby po dziś dzień chodziły po nim wszystkie te prehistoryczne psiska?

Prehistoryczne Canis familiaris Reviewed by on . Już nawet dzieci wiedzą, że psy pochodzą od wilków. „Prapsy” były selekcjonowane przez ludzi według tego, do czego miały służyć, np. do stróżowaniu bydła, chwyt Już nawet dzieci wiedzą, że psy pochodzą od wilków. „Prapsy” były selekcjonowane przez ludzi według tego, do czego miały służyć, np. do stróżowaniu bydła, chwyt Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top