wtorek, 12 grudnia 2017

Pozwolenie na charta

2 marca 2015 13:42 Zostaw komentarz

Pozwolenie na charta

Mieszkam w mieście i planuję zakup małego charta, konkretnie whippeta. Podobno powinnam się zgłosić do starosty o pozwolenie na jego trzymanie. Czy to prawda?„.

Tak. Prowadzenie hodowli lub tylko utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszańców wymaga zezwolenia urzędu miasta lub gminy, na terenie której zamierzamy hodować lub utrzymywać takiego psa. Opłata skarbowa za wydanie jednego pozwolenia kosztuje 82 złote. Hodowca/właściciel powinien złożyć podanie i wniosek w Urzędzie Miejskim, w Wydziale Rolnictwa lub Wydziale Ochrony Środowiska. Jeśli mieszkasz w Warszawie, taki wniosek składa się w odpowiednim Wydziale Obsługi Mieszkańców. We wniosku należy podać informację określającą miejsce i warunki trzymania psa. W przypadku charta rasowego, należy do wniosku dołączyć jego rodowód lub metrykę oraz dokument potwierdzające zaszczepienie psa przeciwko wściekliźnie. Potrzebne będą też takie dane jak: wiek, płeć, rasa, umaszczenie i numer tatuażu. Niekiedy urzędnicy wymagają również świadectwa od weterynarza o ogólnym stanie zdrowia psa. Do wniosku należy dołączyć dowód wpłaty. Jeśli planujemy lub już posiadamy hodowlę chartów i trudno nam przewidzieć, ile sztuk psów będziemy posiadać w przyszłości, można złożyć wniosek o tzw. pozwolenie ogólne na wszystkie potencjalne psy, które pojawią w naszym miejscu zamieszkania. Dzięki temu unikniemy dodatkowej papierologii i wydatków (bo normalnie należy zgłosić każdego psa z osobna).

Podstawę prawną tego zarządzenia stanowi art. 10 ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie (Dz. U. z 2005r., Nr 127, poz. 1066 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie warunków i sposobu hodowania i utrzymywania chartów rasowych oraz ich mieszańców (Dz. U. z 2010 r. Nr 135, poz.909). W skrócie chodzi o ochronę dzikich zwierząt, na które charty mogłyby ewentualnie polować, gdyby opuściły teren posesji bez wiedzy właściciela oraz zapobieganiu kłusowania z chartami.

 

Pozwolenie na charta Reviewed by on . Pozwolenie na charta "Mieszkam w mieście i planuję zakup małego charta, konkretnie whippeta. Podobno powinnam się zgłosić do starosty o pozwolenie na jego trzym Pozwolenie na charta "Mieszkam w mieście i planuję zakup małego charta, konkretnie whippeta. Podobno powinnam się zgłosić do starosty o pozwolenie na jego trzym Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top