niedziela, 20 stycznia 2019

Pomóż psim ratownikom

12 czerwca 2018 07:27 Zostaw komentarz
Pomóż psim ratownikom

fot. Dąbrowska Sesja Poszukiwawczo-Ratownicza OSP

Pomóż psim ratownikom

Nieznani sprawcy zdewastowali poligon ćwiczebny dla psów -ratowników w Dąbrowie Górniczej. Ratownicy proszą o pomoc w skompletowaniu wyposażenia: beczek, skrzyń i palet.

Wandale podpalili pomieszczenia piwniczne, w których znajdował się psi poligon. Zniszczeniu uległy przeszkody i rekwizyty, które pomagały przygotowywać psy z Dąbrowskiej Sekcji Poszukiwawczo-Ratowniczej do poszukiwań zaginionych osób żywych. Poligon dla psów to teren o powierzchni około 1,5 tys. metrów kwadratowych, częściowo podpiwniczony.  Budowa piwnic zajęła trzy lata i ich kompletna odbudowa może zająć drugie tyle.

Proces szkolenia psa ratownika to żmudny proces, który zaczyna się w wieku szczenięcym (w 8-9 tygodniu), i trwa do trzeciego roku życia. Doskonalenie umiejętności i trening trwają do końca pracy w służbie ratowniczej. Tygodniowo na szkolenie psa oraz jego doskonalenie poświęcać się powinno co najmniej 30 godzin.
Dąbrowska Sekcja Poszukiwawczo- Ratownicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Ząbkowicach wywodzi się z Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo- Ratowniczej Jastrzębie Zdrój. Sekcja działa od marca 2015 roku. Zrzesza ludzi zajmujących się poszukiwaniem osób żywych zaginionych na terenach otwartych, w lasach i gruzowiskach.
– Od trzech lat staramy się rozbudowywać to miejsce, uzupełniać tor przeszkód, robić wszystko, by psy szkoliły się w optymalnych warunkach. Nie jest to proste, bo wszystko to robimy własnymi siłami, w wolnym od obowiązków zawodowych czasie. Wszystkie beczki, skrzynie, palety, staramy się pozyskiwać od firm, które mogą nam je przekazać, ale to też wymaga sformułowania odpowiednich pism, organizacji transportu, załadunku. Teraz wszystko będziemy musieli odbudowywać od nowa, więc jeśli ktoś byłby w stanie nam pomóc, przekazując podobne wyposażenie, to będziemy wdzięczni – apeluje Michał Piotrowski, dowódca sekcji, przewodnik psa oraz ratownik medyczny.
Kontakt z sekcją jest możliwy pod nr tel: 501 275 626.

 

Pomóż psim ratownikom Reviewed by on . [caption id="attachment_35283" align="alignleft" width="300"] fot. Dąbrowska Sesja Poszukiwawczo-Ratownicza OSP[/caption] Pomóż psim ratownikom Nieznani sprawcy [caption id="attachment_35283" align="alignleft" width="300"] fot. Dąbrowska Sesja Poszukiwawczo-Ratownicza OSP[/caption] Pomóż psim ratownikom Nieznani sprawcy Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top