sobota, 20 stycznia 2018

Pomagajmy! – wolontariat w schronisku dla zwierząt

28 czerwca 2017 15:45 Zostaw komentarz

W każdym schronisku dla zwierząt jego podopiecznymi opiekują się nie tylko pełnoprawni pracownicy. Bardzo ważną rolę pełnią wolontariusze, nieodpłatnie zajmujący się zwierzakami.

Czym zajmuje się wolontariusz w schronisku?

Gorden Setter

Każde ze schronisk może wyznaczyć samodzielnie zadania, jakie chce przydzielić wolontariuszom.

W jednym z podwarszawskich schronisk aktywnie działa ponad 270 wolontariuszy. Pracują oni w 20 grupach, a każda z tych grup ma przypisanych swoich podopiecznych. Wolontariusz musi regularnie pojawiać się w schronisku, minimum raz w tygodniu, na kilka godzin. Do ich zadań należy opieka nad zwierzętami, spacery, socjalizacja i pielęgnacja. Wolontariusze pracują również nie tylko na terenie schroniska. Do ich zadań należy również prowadzenie akcji promocyjnych, czy umieszczanie ogłoszeń w Internecie i na portalach społecznościowych, aby odnaleźć podopiecznym nowy dom.

Wolontariusze biorą udział również przy adopcji zwierząt. Ich zadaniem jest towarzyszenie w spacerach przedadopcyjnych, czy wizyty w domu potencjalnych nowych właścicieli swojego podopiecznego.

Jak mogę zostać wolontariuszem?

Wolontariuszem może zostać każda osoba, która ukończyła 18 lat (w niektórych placówkach osoba, która ukończyła 16 lat, za zgodą rodziców) i jest przekonana o tym, że chce poświęcić swój wolny czas na pomoc w schronisku. Dokładne przemyślenie podjęcia się tego zadania jest bardzo ważne. Wcześniej wspomniane schronisko wymaga na przykład, aby wolontariusz podpisał specjalną umowę ze schroniskiem na min. 1 rok, gdzie deklaruje, że będzie mógł pracować w schronisku min. raz w tygodniu przez kilka godzin. Dodatkowo trzeba być osobą wytrwałą (wolontariusze działają niezależnie od pogody, w mrozy i upały), systematyczną i odpowiedzialną. Gdy jesteśmy pewni, że spełniamy te warunki, możemy zgłosić chęć udziału w wolontariacie. Niektóre schroniska będą wymagały od nas przejścia przez „okres próbny”, aby upewnić siebie i nas, że jesteśmy odpowiednimi osobami do działania w wolontariacie.

Jeśli chcemy zaangażować się w opiekę nad zwierzętami, jednak nie możemy zadeklarować swojej dostępności na rok, możemy wyrazić chęć udziału w pomocy spacerowej. Osoba taka zgłasza się do wolontariusza z informacją, że danego dnia chciałaby poświęcić kilka godzin na pomoc zwierzętom i przez ten czas może udać się na kilka spacerów z podopiecznymi schroniska. Pamiętajmy, na te spacery może udać się tylko osoba pełnoletnia!

Jak widać, nie wiele trzeba, aby zostać wolontariuszem w schronisku dla zwierząt. Poświęcając zaledwie kilka godzin tygodniowo, możemy sprawić, że życie psów i kotów w schronisku stanie się lepsze.

Pomagajmy! – wolontariat w schronisku dla zwierząt Reviewed by on . W każdym schronisku dla zwierząt jego podopiecznymi opiekują się nie tylko pełnoprawni pracownicy. Bardzo ważną rolę pełnią wolontariusze, nieodpłatnie zajmując W każdym schronisku dla zwierząt jego podopiecznymi opiekują się nie tylko pełnoprawni pracownicy. Bardzo ważną rolę pełnią wolontariusze, nieodpłatnie zajmując Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top