niedziela, 20 stycznia 2019

Podstępne łysienie

6 lipca 2018 06:00 Zostaw komentarz
LYSIENIE

Łysienie u akit

Podstępne łysienie

U pewnego psa rasy akita inu pojawiła się tajemnicza choroba skóry. Lekarze, nim postawią właściwą diagnozę, miewają problem z rozpoznaniem choroby: alergia, nużeniec, a może niedoczynność tarczycy? Wreszcie pada trudna nazwa – sebaceous adenitis.

Niełatwo rozpoznać tę chorobę, którą po polsku nazywamy zapaleniem gruczołów łojowych. Po pierwsze dlatego, że jest rzadka, po drugie z tego powodu, że ostateczne rozpoznanie jest możliwe dopiero po badaniu histopatologicznym, po trzecie – często towarzyszą jej inne schorzenia, zamazujące obraz.

Choroba ma podłoże genetyczne

Niektóre rasy, jak akita, pudel i hovawart są na nią szczególnie podatne. U akit jest na tyle częsta, że niektórzy obawiają się, by nie doprowadziła do wyginięcia rasy. Pojawia się stosunkowo późno, bo około piątego roku życia zwierzęcia, a więc wtedy, gdy osobnik hodowlany ma już liczne potomstwo; to oznacza, że i ono będzie chorować. Jeśli pies ma okresowo pojawiające się wyłysienia, jego skóra wydziela nieprzyjemny zapach, zmianom skórnym towarzyszą inne objawy, takie jak podwyższona temperatura i wychudzenie, a dodatkowo, odkąd pamiętamy, psiak choruje na różne dolegliwości skórne, możemy przypuszczać, że to SA. Bardzo często podczas wywiadu z właścicielem u weterynarza okazuje się, że psi przyjaciel najpierw co jakiś czas miewał problemy z zapaleniem zewnętrznych przewodów słuchowych, potem pojawiały się wyłysienia głowy i uszu, a następnie całego ciała. W końcu zwykle wspaniale owłosiony ulubieniec wyglądał jak chory, chudy, wyłysiały kundelek, na domiar złego ze wspaniałej kity na ogonie zostawał łysy kikucik, zwany przez lekarzy szczurzym ogonkiem. Tak właśnie rozwija się ta choroba.

Zmiany na skórze

Są wynikiem uszkodzenia gruczołów łojowych, które u zdrowego osobnika produkują łój pokrywający skórę warstwą ochronną. W związku z zaburzeniami ich funkcjonowania skóra traci swoją ochronę. Dochodzi do zapalenia gruczołów łojowych które w przebiegu choroby stopniowo zanikają. Co zrobić, gdy objawy zdają się potwierdzać, że to, niestety, ta podstępna autoimmunologiczna choroba skóry? Nie poddawać się! Z danych wynika, że właściciele walczą średnio dwa lata, nim decydują się uśpić psiaka. Prawidłowo prowadzony pacjent z SA może żyć dość długo, choć nie cieszy się dobrym samopoczuciem, jakbyśmy sobie tego życzyli. Przy schorzeniu tego rodzaju warto wykorzystać wszystkie niekonwencjonalne i niekonwencjonalne sposoby działania. Warto też znaleźć lekarza, który wie, jak postępować i chętnie poszerzy swoją wiedzę, jeśli zajdzie taka konieczność, a wszystko po to, by wypróbować dostępne metody leczenia. Wiadomo, że u poszczególnych osobników przynoszą one różne rezultaty. Podczas nawrotów choroby można stosować leki sterydowe, przeciwzapalne i dodatkowo albo przeciwgrzybicze, albo antybiotyki. Świetnie działają też retinoidy. Podaje się cyklosporynę, glikol propylenowy. Z metod niekonwencjonalnych doskonale działa nacieranie olejem z dziurawca. Na pewno należy stosować szampony keratoliczne, na zmianę z natłuszczaniem skóry. Jak widać, metod leczenia SA jest sporo, warto więc poszukać tej, która da najlepsze rezultaty. Sebaceous adenitis to nie wyrok śmierci, lecz choroba przewlekła, z którą należy walczyć, by pomóc naszemu ukochanemu pupilowi!
Małgorzata Charzyńska-Wróbel, lekarz weterynarii
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w numerze 10/2015!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Podstępne łysienie Reviewed by on . [caption id="attachment_21642" align="alignleft" width="300"] Łysienie u akit[/caption] Podstępne łysienie U pewnego psa rasy akita inu pojawiła się tajemnicza [caption id="attachment_21642" align="alignleft" width="300"] Łysienie u akit[/caption] Podstępne łysienie U pewnego psa rasy akita inu pojawiła się tajemnicza Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top