niedziela, 20 stycznia 2019

Podróżowanie autobusem, metrem, pociągiem…

10 sierpnia 2018 06:06 Zostaw komentarz

Podróżowanie z psem autobusem, metrem, pociągiem…

1. Zacznij od pospacerowania po przystanku. Pozwól psu obejrzeć i powąchać wszystko w jego własnym tempie. Mówiąc spokojnym głosem, dodasz mu pewności siebie.
1
2. Wycieczka już zaczęła się psu podobać, gdy nagły hałas przestraszył go. Właścicielka natychmiast podsuwa mu smakołyki i mówi spokojnym, odprężonym głosem: „W porządku, spokojnie…”
2
3. „Idziemy” – mówi właścicielka, wsiadając, lecz pies się waha. Przednie łapy weszły, ale reszta – ani rusz.
3
4. Schodki do pociągu i wysoko umieszczona podłoga to jeszcze większy problem. Pies nie daje się namówić.
4
5. Wobec tego właścicielka z wnętrza autobusu woła psa i kusi go smakołykami.
5
6. Podobnie postępujemy, gdy chcemy zachęcić psa, by wsiadł do pociągu (trzeba uważać, aby smycz o nic nie zaczepiła i nie szarpnęła psa).
6
7. Zaraz po wejściu pochwała i nagroda. Pies myśli sobie: „Jak już się raz spróbuje, to jest całkiem łatwe. Hm… kieszeń pełna smakołyków. Niezła ta zabawa we wsiadanie!”
7
8. Teraz pora na zwiedzanie wnętrza pojazdu. Pies z ciekawością zagląda we wszystkie zakamarki.
8
9. Grzeczne siedzenie obok miejsca właścicielki też warto poćwiczyć. Pochwały i nagrody pomogą utrwalić takie zachowanie.
9
10. Przed wysiadaniem polecenie „stój” i smakołyk (samowolne wyskakiwanie psa zaraz po otwarciu drzwi jest niebezpieczne). Wychodzicie na hasło: „Idziemy”.
10
11. Podczas jazdy postaraj się znaleźć miejsce, gdzie możesz odgrodzić psa od współpasażerów. Tak wszystkim będzie wygodniej.
11
PAMIĘTAJ:
– Do ćwiczeń wybierz pojazd, który będzie dłużej stał na końcowym przystanku. Zapytaj kierowcę, czy możesz poćwiczyć w nim z psem.
– Pies nie musi zrobić tego wszystkiego na jednej lekcji. Rozłóż ćwiczenia na etapy i dostosuj tempo programu do możliwości podopiecznego.
– Gdy pies będzie już czuł się swobodnie w różnych pojazdach, przećwicz z nim te same etapy, ale już w kagańcu.
– Podczas jazdy zawsze trzymaj psa na smyczy (nawet najbardziej posłusznego) i nie pozwalaj mu na zaczepianie pasażerów.
– Nie zgadzaj się, żeby współpasażerowie głaskali psa. Na drgającej i chwiejącej się podłodze, przypadkowo potrącany, w hałasie, może nie mieć na to ochoty (nawet jeśli zniesie te pieszczoty ze spokojną rezygnacją).
– Przy chorobie lokomocyjnej (pies dyszy i ślini się lub wymiotuje) podaj mu lek: cinnarizinum (na receptę) 1,5-2 godz. wcześniej, aviomarin – 40 min wcześniej lub inny polecony przez lekarza weterynarii.

tekst: Katarzyna Kiryczun
fot. Żaneta Żmuda-Kozina

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Podróżowanie autobusem, metrem, pociągiem… Reviewed by on . Podróżowanie z psem autobusem, metrem, pociągiem... 1. Zacznij od pospacerowania po przystanku. Pozwól psu obejrzeć i powąchać wszystko w jego własnym tempie. M Podróżowanie z psem autobusem, metrem, pociągiem... 1. Zacznij od pospacerowania po przystanku. Pozwól psu obejrzeć i powąchać wszystko w jego własnym tempie. M Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top