poniedziałek, 19 lutego 2018

Pitbull

23 kwietnia 2015 14:52 Zostaw komentarz

ZWIERZETA - PSYPitbull

Rasa nieuznana przez AKC i FCI, uznana przez UKC i ADBA.
DOWÓD OSOBISTY (na podstawie wzorca UKC z 2004 roku):

Wzrost: harmonia budowy i siła są ważniejsze od wymiarów
Waga: pożądana waga od 15 do 30 kg, ale większa nie jest wadą
Charakter: typowe cechy pitbulla to pewność siebie i radość życia. Ponieważ pewien zróżnicowany osobniczo poziom agresji wobec psów jest właściwy rasie, właściciele pitbulli powinni je odpowiednio szkolić i socjalizować.
Wrażenie ogólne: pies średniej wielkości, masywnej budowy, o dobrze rozwiniętym, suchym umięśnieniu?
Głowa: decyduje o typowości psa. Ma być duża, szeroka i głęboka; oglądana z przodu ma kształt krótkiego, tępego klina. Dobrze rozwinięte policzki
Oczy: średniej wielkości, od okrągłych po kształtu migdała, szeroko osadzone. Wadliwe są oczy barwy niebieskiej (choć wielu hodowców reklamuje je jako szczególną atrakcję!)
Uszy: wysoko osadzone, załamane lub przycięte
Tułów: długość psa nieco większa od wysokości w kłębie, klatka piersiowa dobrze rozwinięta, grzbiet lekko opadający
Sierść: krótka, lśniąca, grzbiet lekko opadający
Umaszczenie: dowolne, z wyjątkiem markurkowego
EN_01099887_4643SZCZYPTA HISTORII:
Wszystkie teriery typu bull są potomkami hodowanych w Wielkiej Brytanii pit and bull terierów – mieszańców buldoga i krótkowłosych terierów, zwłaszcza nieistniejącego już białego teriera angielskiego. Wykorzystywano je do walk psów, które w XVIII wieku zastąpiły popularne wcześniej pokazy szczucia dzikich zwierząt i byków. Choć walk psów zakazano w 1835 roku, to organizowano je jeszcze bardzo długo, a imigranci brytyjscy sprowadzili tę „rozrywkę” do Stanów Zjednoczonych. Psy hodowane do walk miały różny wygląd, lecz przede wszystkim miały być cięte, nieustępliwe, zwinne i silne. W Wielkiej Brytanii selekcja hodowlana doprowadziła z czasem do powstania wyodrębnionych ras: bulteriera i staffordshire bull terriera, natomiast hodowcy amerykańscy nie przykładali wagi do standaryzacji wyglądu. Pit bull terriery znalazły też uznanie wśród amerykańskich farmerów, którzy wykorzystywali je do polowania. Od 1898 roku psy te mogły być rejestrowane w United Kennel Clubie (warunkiem była wygrana psa w trzech walkach), a od 1909 w prywatnej organizacji o nazwie American Dog Breeders Association, którą założył hodowca pitów Guy McCord (kierował nią aż do 1951 roku). Z czasem organizacja ta zaczęła rejestrować wyłącznie pit bull terriery i do dzisiaj  jest drugim największym i najważniejszym stowarzyszeniem hodowców tych psów. Pitbulle rejestrowane są także w kilku mniejszych klubach. Przez AKC rasa nie jest uznana – tu rejestrowane są american staffordshire terriery (amstaffy) hodowane zgodnie z wzorcem z 1936 roku. Ta rasa powstała od pit bull terrierów, których hodowcy zdecydowanie odcięli się od tradycyjnych psich walk i stworzyli „typ wystawowy”, o znacznie łagodniejszym charakterze. Pitbulli nie uznaje także FCI.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tej rasie, zapraszamy do zakupu archiwalnych numerów miesięcznika „Przyjaciel Pies” 3/09.

Zapisz

Pitbull Reviewed by on . Pitbull Rasa nieuznana przez AKC i FCI, uznana przez UKC i ADBA. DOWÓD OSOBISTY (na podstawie wzorca UKC z 2004 roku): Wzrost: harmonia budowy i siła są ważniej Pitbull Rasa nieuznana przez AKC i FCI, uznana przez UKC i ADBA. DOWÓD OSOBISTY (na podstawie wzorca UKC z 2004 roku): Wzrost: harmonia budowy i siła są ważniej Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top