środa, 21 lutego 2018

Piesek czy suczka? Jaką płeć chcesz mieć?

31 października 2017 08:20 3 komentarzy

Prawdy i mity o psach

Samiec powinien choć raz pokryć sukę, bo ma taką silną potrzebę. Pies kieruje się instynktem, a nie chęcią doznania przyjemności. Gdy raz mu się pozwoli pokryć sukę, zawsze będzie szukał sposobności, by to powtórzyć. Może stać się agresywny (szczególnie w okresie cieczek) i nieposłuszny, przez co jego relacje z opiekunem mogą się zdecydowanie popsuć. Samce są bardziej dominujące i mają większą siłę fizyczną. To prawda, są generalnie większe od suki danej rasy, a przez to silniejsze. Jednak nie wszystkie mają tendencję do dominacji, spotyka się wiele samców bardzo spokojnych, wręcz miśkowatych, które za pieszczotę zrobią wszystko. Często to właśnie one, a nie suki, domagają się większej uwagi właściciela i bez wahania wykonają każdą komendę.

Do towarzystwa

Kiedy już mamy czworonoga i planujemy nabycie kolejnego, również warto przemyśleć, jakiej powinien być płci. Jeśli bierzemy drugiego psa w wieku szczenięcym, to dotychczasowy pupil jedynak powinien go zaakceptować bez problemu, niezależnie od tego, czy zamieszka z nim koleżanka czy kolega. Zwierzaki dorastające razem lub młody, rosnący u boku starszego bardzo szybko się dogadają i ustalą hierarchię, dzięki której każdy będzie miał swoje miejsce w stadzie.
I jeśli tylko nie zostanie ona zaburzona przez człowieka, a wprost przeciwnie, będzie podkreślana przez pana, psy będą szczęśliwe.
Ale w takim wyborze trzeba się kierować również rozsądkiem i możliwościami lokalowymi. Jeśli mamy dorosłego samca, a chcemy dokupić suczkę, której nie będziemy sterylizować, musimy się spodziewać, że już podczas pierwszej cieczki może ona zajść w ciążę. Dlatego od początku trzeba uczyć psy pozostawania w oddzielnych pomieszczeniach, by w czasie cieczki nie stawiały oporu przed izolacją, nie wyły i nie robiły szkód. Podobnie kiedy mamy w domu dorosłą sukę, z którą zamieszka młody samiec. Już sześciomiesięczny młodzieniec może pokryć sukę, dlatego jego również trzeba izolować i od małego uczyć pozostawania bez towarzyszki.
Wprowadzając w życie dorosłego psa drugiego w podobnym wieku, musimy wziąć pod uwagę ewentualność, że zwierzaki się nie zaakceptują – zarówno dwie dorosłe suki, jak i dwa dorosłe samce. Ich pierwsze spotkanie powinno się odbyć na gruncie neutralnym, najlepiej gdzieś w lesie lub parku. Jeśli zwierzaki nie przejawiają wobec siebie agresji, można spróbować przyprowadzić je razem do domu (czy ogrodu), w którym będą wspólnie mieszkać. Jest duże prawdopodobieństwo, że psy od początku się polubią, ustalą hierarchię i będą mogły wspólnie żyć. Lecz bywa i tak, że do końca życia pozostają wrogami. Jeżeli trafimy na dwóch dominatów lub dwie dominantki, nie ma co liczyć na harmonijną przyszłość pod jednym dachem.

Aspekty zdrowotne

Pod względem schorzeń żadna płeć nie jest uprzywilejowana. Sukom grożą przede wszystkim nowotwory gruczołów sutkowych i narządów rodnych. Na tę pierwszą dolegliwość narażone są szczególnie suki, które często przechodziły ciąże urojone. Dlatego jeśli nie planujemy w przyszłości rozmnażania pupilki, lepiej ją wysterylizować. W ten sposób zaoszczędzimy jej niektórych poważnych kłopotów zdrowotnych w starszym wieku. Takie problemy mogą się pojawić również u suk, które przyjmowały preparaty antykoncepcyjne – niestety sprzyjają one ropomaciczu. U starszych samców, powyżej siódmego roku życia, dość powszechny jest łagodny rozrost prostaty, zdarzają się też nowotwory jąder.

Ucieczki – czyja specjalność?

Zarówno psy, jak i suki potrafią pokonywać wysokie ogrodzenia, by dać nogę z podwórka, na którym się nudzą. Ucieczki są raczej zależne od rasy, a nie od płci. Oczywiście samce mają dużo więcej powodów, dla których chętnie wyrywają się poza obszar domostwa, i robią to o wiele częściej niż suki. W okresie cieczek, czyli wczesną wiosną i jesienią, widać wałęsające się psy, których jeszcze kilka dni wcześniej nie było w okolicy. Takie zadurzone samce, które na co dzień mieszkają w wygodnym mieszkaniu, potrafią pobiec za suką wiele kilometrów i potem nie umieją wrócić do domu. Często wdają się w bójki z innymi wielbicielami, a czasem zostają ostro potraktowane przez rozwścieczonego właściciela znudzonej adoratorami podopiecznej, który ma przecież prawo bronić własnej suki! Dlatego niezależnie od rasy czy płci musimy stale mieć zwierzaki pod kontrolą.
Żaneta Żmuda-Kozina

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w numerze: Przyjaciel Pies nr 4/2009

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Pages →  1 2 3

Piesek czy suczka? Jaką płeć chcesz mieć? Reviewed by on . [box type="info" color="#757575" bg="#F5F5F5" fontsize="12" border="#C2C2C2" float="left" head="Prawdy i mity o psach" headbg="#F5F5F5" headcolor="#757575"]Sami [box type="info" color="#757575" bg="#F5F5F5" fontsize="12" border="#C2C2C2" float="left" head="Prawdy i mity o psach" headbg="#F5F5F5" headcolor="#757575"]Sami Rating: 0

komentarze (3)

 • bostonek

  bostonek

  „Są trzy wyjścia z tej sytuacji: wysterylizować suczkę, wkładać jej specjalne majtki z wymienianymi wkładami lub… przywyknąć.” nieprawda, można suczce podać tabletki antykoncepcyjne

 • Wedlowska

  Wedlowska

  Ja zawsze chciałam mieć suczkę, bo wydawały mi się łagodniejsze i bardziej uczuciowe. Jednak kiedy pojechałam po wymarzonego szczeniaka , wybrałam psa. Wedel jest bardzo energiczny i ciężki w układaniu, ale nie zamieniłabym go na żadnego innego psa.

 • Misia

  Misia

  Jak dla mnie suczka- mniej dominacji,ale oczywiście to zależy też od psa.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top