czwartek, 21 marca 2019

Piesek czy suczka? Jaką płeć chcesz mieć?

20 sierpnia 2018 06:00 3 komentarzy

WKB-pts213505Piesek czy suczka?
Jaką płeć chcesz mieć?

Amatorzy suczek kochają je za subtelność, łatwość w układaniu, mądrość i przywiązanie. Zwolennicy psów twierdzą, że są one piękniejsze, okazalsze, a ich nadmierną kochliwość można opanować. Czy rzeczywiście płeć ma znaczenie przy wyborze psiego towarzysza?

Decyzja o zakupie czworonoga jest już podjęta, wiadomo, jakiej będzie rasy, zasięgamy ostatnich opinii o odpowiednich hodowlach, aby zadzwonić w sprawie szczeniąt, a w domu znalazły się już niezbędne akcesoria dla nowego domownika. Zaraz, zaraz, ale to będzie piesek czy suczka? Każdy zna jakieś obiegowe opinie na temat obu płci: suczki są spokojniejsze, ale za to mają cieczkę dwa razy do roku, samce są bardziej dominujące, ale jakże potężne i efektowne… Mąż chce psa, żona sukę, dzieciom wszystko jedno, byle pupil jak najszybciej pojawił się w ich domu. Stop! Warto to przemyśleć. Wybór odpowiedniej płci jest niemal tak samo ważny, jak rasy czy zgoda całej rodziny na posiadanie czworonoga.

Dla każdego coś potrzebnego

Trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów. Ważne, czy szukamy ochroniarza terenu czy kompana dla domowników, czy ma mieszkać w ogrodzie czy w mieszkaniu, czy jego właścicielem będzie młoda czy starsza osoba itp. U większości ras schemat zachowań samców i suk jest podobny, ale w każdej są odstępstwa od reguły i należy o tym pamiętać. Czasem już w hodowli widać pewne predyspozycje poszczególnych szczeniąt w miocie, ale często osobnicze cechy ujawniają się dopiero podczas dojrzewania. Dlatego należy liczyć się z tym, że z malutkiej suczki, która miała być towarzyszką życia starszej pani, wyrośnie pełna energii, silna i nadpobudliwa suka, trudna do opanowania na spacerach, a w domu siejąca zniszczenie podczas pięciominutowej nieobecności opiekunki. Natomiast ogromny samiec, który miał być postrachem posesji, będzie się cały dzień wylegiwał w słońcu, nie zwracając uwagi na przechodniów i nieproszonych gości.
– Kiedyś znajomi zaprosili mnie do swojej posiadłości – mówi Ania, dziennikarka zaprzyjaźniona z naszym pismem. – Wspominali, że mają wielkie leonbergery, ale zupełnie o tym zapomniałam. Dopiero po pewnym czasie naszego biesiadowania w ogrodzie spod stołu wyłoniła się ogromna psia głowa i ziewnęła mi prosto w twarz.
O mało nie umarłam ze strachu… Ale właściciele uspokoili mnie, że psy są spokojne i nie zwróciłyby uwagi na gości, nawet jeśli by im ktoś nadepnął na ogon. Po chwili zza domu wyszły jeszcze dwa pokojowo nastawione olbrzymy.

Miastowy lokator

Wprowadzając psa pod wspólny dach, zdajemy sobie sprawę, że musi on być dobrze ułożony, aby nam i sąsiadom nie przysparzał problemów. Trzeba nauczyć go zostawania w pustym mieszkaniu, załatwiania się na komendę i przyzwyczaić do tego, że na spacery będzie wychodził o wyznaczonej porze. Do takich warunków dostosuje się zarówno pies, jak i suka. Jednak nie każdy właściciel jest w stanie zaakceptować to, że suka z cieczką porusza się po całym domu i zostawia ślady. Są trzy wyjścia z tej sytuacji: wysterylizować suczkę, wkładać jej specjalne majtki z wymienianymi wkładami lub… przywyknąć. Cieczka przytrafia się suce dwa razy do roku (przedstawicielki niektórych ras mają cieczkę tylko raz na rok, a inne trzy razy w roku, nie ma reguły) i zazwyczaj trwa trzy tygodnie. Samica w tym czasie bardzo starannie się wylizuje, przez co ślady są niemal niezauważalne. Najlepiej, jeśli ma posłanie gdzieś w przedpokoju i kładzie się na nim na polecenie właściciela. Łatwo też przyzwyczaić ją do noszenia w tym okresie specjalnych majtek (zwłaszcza kiedy w domu mieszka również samiec). Nie działają one antykoncepcyjnie i mimo wszystko trzeba zwierzaki pilnować w czasie owulacji, czyli najczęściej między ósmym a piętnastym dniem cieczki, ale na pewno ułatwiają właścicielowi utrzymanie porządku w mieszkaniu. Suka nie może wyjść w nich na spacer, gdyż uniemożliwiają wypróżnienie się. Trzeba ją w tym czasie trzymać na smyczy, bo nawet najlepiej wychowana podopieczna, kiedy poczuje zew natury, zniknie na kilka godzin w poszukiwaniu adoratorów.
– Moje suki szybko przyzwyczaiły się do chodzenia w majtkach w czasie cieczki – mówi Sylwia Goszka, właścicielka dwóch siberianek. – Niejednokrotnie kiedy wyjeżdżaliśmy na wakacje, jedna z nich miała cieczkę. Dzięki majtkom mogliśmy je zostawić w pokoju hotelowym bez obawy, że zabrudzą łóżko czy dywan. Także w domu majtki się sprawdzają, szczególnie w nocy, bo jak mam im wytłumaczyć, że akurat wtedy nie mogą spać ze mną w łóżku – śmieje się Sylwia.
Decydując się na trzymanie samca w mieszkaniu, musimy pamiętać, że on również może poczuć pociąg do mieszkających w okolicy suczek, które akurat mają ruję. Taki „zakochany kundel” może zrobić niemałą demolkę, jeśli zostanie sam w domu, albo będzie wył, uprzykrzając przez wiele godzin życie naszym sąsiadom. Na spacerach też trzeba zwracać na psa szczególną uwagę, bo samce niestety mają tendencję do włóczęgostwa, szczególnie te, które przynajmniej raz zasmakowały miłości z suką. Niezależnie od tego, czy planujemy zakup psa małych czy dużych gabarytów, musimy się liczyć z tym, że będzie on adorował ponętnie pachnącą samiczkę każdej wielkości. Niekiedy może się to dla niego źle skończyć, zwłaszcza dla małego psiaka podążającego za znacznych rozmiarów suką niechętną do zbliżeń. Czworonogi, dla których nie przewidujemy kariery wystawowej ani hodowlanej, warto poddać kastracji. Unikniemy wówczas kłopotów sercowych, ucieczek i wycia. Taki zabieg będzie korzystny dla ich zdrowia (unika się w przyszłości guza jąder), a także dla naszego komfortu, gdyż niektóre psy uporczywie znaczą moczem swój teren. Wykastrowane tracą popęd seksualny, a co za tym idzie, nie mają potrzeby podkreślania swojej obecności i pozostawiania zapachowych wizytówek w domu.

Pages →  1 2 3

Piesek czy suczka? Jaką płeć chcesz mieć? Reviewed by on . Piesek czy suczka? Jaką płeć chcesz mieć? Amatorzy suczek kochają je za subtelność, łatwość w układaniu, mądrość i przywiązanie. Zwolennicy psów twierdzą, że są Piesek czy suczka? Jaką płeć chcesz mieć? Amatorzy suczek kochają je za subtelność, łatwość w układaniu, mądrość i przywiązanie. Zwolennicy psów twierdzą, że są Rating: 0

komentarze (3)

  • bostonek

    „Są trzy wyjścia z tej sytuacji: wysterylizować suczkę, wkładać jej specjalne majtki z wymienianymi wkładami lub… przywyknąć.” nieprawda, można suczce podać tabletki antykoncepcyjne

  • Wedlowska

    Ja zawsze chciałam mieć suczkę, bo wydawały mi się łagodniejsze i bardziej uczuciowe. Jednak kiedy pojechałam po wymarzonego szczeniaka , wybrałam psa. Wedel jest bardzo energiczny i ciężki w układaniu, ale nie zamieniłabym go na żadnego innego psa.

  • Misia

    Jak dla mnie suczka- mniej dominacji,ale oczywiście to zależy też od psa.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top