wtorek, 20 lutego 2018

Pies w lesie kontra myśliwy

24 lutego 2015 16:17 1 komentarz

Pies w lesie kontra myśliwy

Mieszka niedaleko lasu. Regularnie chodzę do niego ze swoim psem. Na leśnej ścieżce spuszczam Felka ze smyczy i uprawiam jogging, a psiak sobie biega. Felek jest świetnie ułożonym psem, zawołany od razu wraca. Ostatnio spotkaliśmy myśliwego, który chyba wracał z patrolu. Akurat robiłam Felkowi zdjęcia na leśnej łące. Myśliwy nakrzyczał na mnie, że jak natychmiast nie zabiorę Felka, to go zastrzeli, bo pies nie powinien biegać po lesie. Bardzo mnie to zbulwersowało i w końcu nie wiem, kto tu ma jakie prawo?

Myśliwy miał rację, że pies nie powinien biegać luzem po lesie. Ustawą o Lasach z dnia 28 września 1991 r. (Dz. U. 91.101.444) art. 30 pkt 13 mówi: „Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, [zgodnie z przepisem art. 166 k.w.] podlega karze grzywny albo karze nagany. Kara grzywny jest wymierzana w granicach od 20 złotych do 5 tysięcy złotych”. Wielu z nas spuszcza swoje psy ze smyczy na leśnych duktach i pozwala im biegać po łąkach. Choć istnieje ryzyko, że pies kogoś lub coś zaatakuje albo sam zostanie zaatakowany (np. przez zwierzę ze wścieklizną), zazwyczaj nic złego się nie wydarza – czworonóg co najwyżej łapie kilka kleszczy. Jednak dla jego własnego bezpieczeństwa powinniśmy trzymać psa na smyczy.
Natomiast myśliwym nie wolno strzelać i zabijać psów, nawet bezdomnych i wałęsających się po lesie!

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy: „Zabrania się zabijania zwierząt, z wyjątkiem: (…) usuwania osobników bezpośrednio zagrażających ludziom lub innym zwierzętom, jeżeli nie jest możliwy inny sposób usunięcia zagrożenia (…)”

Dotyczy to wszystkich zwierząt:
– bezpośrednio zagrażający ludziom lub zwierzętom;
– gdy nie jest możliwy inny sposób usunięcia zagrożenia.
Każdy przypadek zastrzelenia psa winien przy tym być niezwykle szczegółowo badany przez Policje i Prokuraturę, ale także przez organy  Polskiego Związku Łowieckiego.
Jak może zareagować myśliwy, jeśli widzi psa biegającego luzem po lesie? W dniu 1.1.2012r. weszło w życie nowe brzmienie art. 33a ust. 3 ustawy: „Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego może podjąć działania zapobiegające wałęsaniu się psów na terenie obwodu poprzez:
1) pouczenie właściciela psa o obowiązku sprawowania kontroli nad zwierzęciem;
2) odłowienie psa i dostarczenie go właścicielowi, a jeżeli ustalenie tej osoby nie jest możliwe dostarczenie do   schroniska dla zwierząt; odłowienie i dostarczenie psa odbywa się na koszt właściciela.”

Pies w lesie kontra myśliwy Reviewed by on . Pies w lesie kontra myśliwy "Mieszka niedaleko lasu. Regularnie chodzę do niego ze swoim psem. Na leśnej ścieżce spuszczam Felka ze smyczy i uprawiam jogging, a Pies w lesie kontra myśliwy "Mieszka niedaleko lasu. Regularnie chodzę do niego ze swoim psem. Na leśnej ścieżce spuszczam Felka ze smyczy i uprawiam jogging, a Rating: 0

komentarze (1)

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top