poniedziałek, 11 grudnia 2017

Pies Nipper doczekał się pomnika

3 października 2017 13:50 Zostaw komentarz
Pete Summers/REX/EASTNEWS

Pete Summers/REX/EASTNEWS

Pies Nipper doczekał się pomnika

Mieszaniec foksteriera oraz teriera rasy Jack Russell po raz kolejny przeszedł do historii – Nipper ma swój pomnik w Londynie. Statua psa liczy sobie 5,5 metra i od razu stała się atrakcją londyńskiej dzielnicy Hayes.  

Pies Nipper pochodzi z Bristolu i jego sława zaczęła rosnąć od momentu pozowania do obrazu „His Master’s Voice” autorstwa Francisa Barraud, na którym Nipper wpatruje się z wielkim skupieniem w tubę gramofonu (Edison-Bell Commercial Phonograph), z którego dobiega głos zmarłego pana. Obraz powstał w 1899 roku, pies odszedł cztery lata wcześniej (we wrześniu 1895 roku). Właścicielem psa był ojciec malarza – Mark Henry Barraud, z zawodu scenograf teatralny.

Słynny obraz został sprzedany do celów reklamowych za 100 funtów szterlingów. Jako firmowe logo zarejestrowano go w amerykańskim Urzędzie Patentowym 10 lipca 1900 roku i wkrótce stał się rozpoznawalny na całym świecie. Stał się znakiem firmowym także wytwórni RCA Victor (firma fonograficzna Victor Recording Company). Pomnik psa stanął na otwarciu sklepu z winylami, który mieści się w kompleksie budynków, w którym kiedyś mieściła się także siedziba firmy RCA.

Pies został pochowany w parku w Kingston (południowo – zachodnia cześć Londynu), który z czasem został zabudowany. Dziś w tym miejscu mieści się jeden z oddziałów banku Loyds. Na ścianie budynku banku jest pamiątkowa mosiężna tablica poświęcona  Nipperowi.  W 2010 roku, na wniosek mieszkańców, jego imieniem nazwano także małą uliczkę w pobliżu dawnego parku.

Pies dostał imię „Nipper”, bo lubił łapać gości za nogawki.

(to nip – przygryzać, uszczypnąć, kąsać)

 

 

Zapisz

Zapisz

Pies Nipper doczekał się pomnika Reviewed by on . [caption id="attachment_33077" align="alignleft" width="186"] Pete Summers/REX/EASTNEWS[/caption] Pies Nipper doczekał się pomnika Mieszaniec foksteriera oraz t [caption id="attachment_33077" align="alignleft" width="186"] Pete Summers/REX/EASTNEWS[/caption] Pies Nipper doczekał się pomnika Mieszaniec foksteriera oraz t Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top