czwartek, 21 marca 2019

Pies sam w domu! – jak bezpiecznie zostawić psa samego w domu

24 sierpnia 2017 16:45 Zostaw komentarz

Samotne spędzanie dnia to bardzo częsty element życia psa. Właściciel rano wstaje i po obowiązkowym spacerze i śniadaniu, sam się szykuje i wychodzi do pracy, szkoły…  Bardzo często go nie ma w domu przez 8 – 10 godzin. Pies zazwyczaj w tym czasie drzemie, leniuchuje, czy samotnie się bawi, jednak wie, że po tych kilku godzinach jego właściciel wróci do domu i będzie mógł się z nim zaopiekować. A co jeśli mamy wieczorne wyjście? Po pracy chcielibyśmy się szybko przebrać i wyjść, na spotkanie, do kina, albo całonocną imprezę?

Friendly family

Ostatnio pisaliśmy o tym, jak umilić naszemu psu samotne chwile w domu. Tym razem przedstawiamy kilka trików, które powinniśmy zastosować, gdy zostawiamy psa samego w domu, szczególnie, gdy robimy to w trochę innym trybie, niż zazwyczaj. Triki te dotyczą naszego zachowania i relacji z psem przed opuszczeniem domu.

  1. Spacer – zbierz swojego pupila na spacer dużo intensywniejszy, niż zwykle. Pobiegajcie, porzucaj mu zabawkę, którą będzie musiał gonić. Pies mocno zmęczony takim spacerem będzie chciał przeznaczyć więcej czasu na odpoczynek. Być może zaśnie tuż po powrocie do domu i nie zauważy, że właściciel wyszedł z domu. Dzięki temu, że prześpi rozstanie z właścicielem i większość jego nieobecności, nie będzie przychodziło mu do głowy rozrabianie.
  2. Ogranicz kontakt z psem – nie patrz mu w oczy, nie dotykaj, nie rozmawiaj z nim, nie tłumacz, że wychodzisz i szybciutko wrócisz. Jeśli będziesz zachowywać się naturalnie i nie robić „wielkiego halo” ze swojego wyjścia, dasz do zrozumienia swojemu psu, że zostanie w domu samemu to nic takiego, bo przecież zaraz wrócisz. Jeśli masz problem z takim potraktowaniem psa i koniecznie musisz się z nim pożegnać i powiedzieć, jak bardzo będziesz za nim tęsknić, nie rób tego tuż przed wyjściem. Zrób to godzinę, dwie godziny wcześniej.
  3. Pamiętaj, aby zachowywać się spokojnie, asertywnie i neutralnie. Jeśli Ty zachowasz spokój, to Twój pupil również! W końcu jesteś przewodnikiem stada, jeśli Ty się nie martwisz i nie denerwujesz, to Twój pies także.
  4. W przypadku, gdy nasz pies bardzo źle znosi samotne chwile w domu, nie pozwala właścicielowi na spokojne wyjście do pracy, musimy go stopniowo przyzwyczajać do takich sytuacji. Możemy zacząć od kilkuminutowych wyjść kilka razy dziennie. Dzięki temu, ze nas pies zobaczy, że wychodzisz i, prędzej, czy później, zawsze wracasz, przestanie denerwować się samotnością.

Pamiętajmy jednak, nie zostawiajmy naszego pupila samego w mieszkaniu na dłużej niż kilka godzin! Nasz czworonóg powinien przez ten czas dostęp do wody, ewentualnie pożywienia (jeśli nie ma nas, gdy powinien zjeść kolację), swoich zabawek i posłania!

Pies sam w domu! – jak bezpiecznie zostawić psa samego w domu Reviewed by on . Samotne spędzanie dnia to bardzo częsty element życia psa. Właściciel rano wstaje i po obowiązkowym spacerze i śniadaniu, sam się szykuje i wychodzi do pracy, s Samotne spędzanie dnia to bardzo częsty element życia psa. Właściciel rano wstaje i po obowiązkowym spacerze i śniadaniu, sam się szykuje i wychodzi do pracy, s Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top