wtorek, 25 września 2018

Pacjenci o bogatym wnętrzu

9 lipca 2018 06:10 6 komentarzy

Pierwszy krok: rentgen

Oczywiście nie każdy połknięty przedmiot od razu musi się okazać zabójczy. Wielu z nich pies pozbywa się z organizmu naturalną drogą. – Wszystko zależy od średnicy tego, co zjadł – mówi dr Wojciech Atamaniuk z Pracowni Diagnostyki Obrazowej Katedry i Kliniki Chirurgii UP. – Mój pies połknął kiedyś grubą wełnianą skarpetę. Wydalił ją chyba po trzech dniach. Nie miałem pojęcia, że ją zjadł. – Kiedyś przygotowywaliśmy do zabiegu psa, który połknął rajstopy. Podaliśmy mu preparat, którego skutkiem ubocznym są wymioty. Zanim zrobiliśmy badania, pies zwrócił to, co wcześniej zjadł. Badania endoskopowe były już niepotrzebne – doktor Jankowski przytacza inny przykład.
Problemów nie powinna stwarzać metalowa kulka czy mała piłeczka – zwykle przejdą przez jelita dużego psa. Natomiast ostro zakończone przedmioty mogą zakotwiczyć w błonie śluzowej. Jeśli będą tam tkwić, spowodują niedokrwienie, martwicę i w efekcie perforację jelita oraz zapalenie otrzewnej. To zaś zwykle oznacza dla psa śmierć.
Wiele połkniętych przez psy ciał obcych można zidentyfikować w prześwietleniu rentgenowskim. Po takiej diagnozie lekarze podejmują decyzję: czy można usunąć kłopotliwy posiłek przy pomocy endoskopu, czy potrzebny będzie poważny zabieg chirurgiczny. – Na zdjęciu rentgenowskim szukamy wszelkich nieprawidłowości. Niepokojące są np. regularne obrysy, bo przecież w naturze nie ma kątów prostych – opowiada dr Atamaniuk.
Niewiele jest go w stanie zdziwić, widział już na takich prześwietleniach zegarek na rękę, sprężyny, szpile używane do rolad mięsnych, kulki metalowe czy zapalniczkę.  – Bardzo groźne są ciała obce strunowe, jak wstążka, sznur, nić, rajstopy – kontynuuje dr Atamaniuk. – Dostają się do żołądka, a potem przemieszczają się zwykle w całości do jelit, choć może się zdarzyć, że część pozostanie w żołądku, a reszta przemieszcza się do jelit. Wtedy jelita nawlekają się np. na sznurek, po czym stają się takie jak harmonijka. To powoduje ich niedrożność. Im cieńsze ciało obce, tym niebezpieczniej, bo np. sznurek przecina ścianki jelita w ciągu kilku dni.

Problem szczenięcia

Każdy mały psiak, podobnie jak inne ssaki, przechodzi w swoim rozwoju etap organoleptyczny, czyli musi przetestować wszystko, co można wziąć do pyska. A jeśli coś wygląda na jadalne, trzeba to połknąć. Zaczyna się od patyków, a kończy na wszystkim, co pies znajdzie na chodniku albo w domu. Dlatego konieczne jest pouczanie szczenięcia – wcielając się w rolę dorosłego psa – co wolno gryźć, a czego nie, co można zjeść, czego natomiast nie. Właściciel musi mieć wtedy oczy dookoła głowy, ale musi też zacząć w porę szkolenie, by uniknąć w przyszłości tego, że pies będzie zjadał wszystko, co mu wpadnie w pysk. Na pewno odpadają zabawy, np. w rzucanie kamieniami, bo od tego pies nie tylko zniszczy sobie zęby, ale będzie miał skłonność do wyszukiwania kamieni i przypadkowego ich połykania. Zjadanie przez szczenięta patyków, ziemi, darni, kasztanów, żołędzi ma uzasadnienie biologiczne. Zwłaszcza w wypadku ziemi i darni – to sposób na uzupełnienie flory bakteryjnej. Podobnie połykanie odchodów psich czy kocich wynika z chęci uzupełnienia w organizmie aminokwasów aromatycznych, bo pies sam nie potrafi ich wyprodukować. Można temu zaradzić, zakładając zwierzęciu kaganiec i szkoląc go. Ale oprócz tego można mu podawać żwacze wołowe i suplementy diety, które te niedobory wyrównują. Kiedyś mój szczeniak zjadł rachunek za prąd. Co robić w takiej sytuacji? Trzeba mu pokazać, że bardziej opłacalne dla niego jest gryzienie czegoś innego, smaczniejszego. Podstawiamy mu więc pod nos coś atrakcyjniejszego niż to, co ma w pysku. Gdy to wypuszcza, musi usłyszeć komendę „Puść!”, po której dostaje nagrodę.

Pages →  1 2 3

Pacjenci o bogatym wnętrzu Reviewed by on . Pierwszy krok: rentgen Oczywiście nie każdy połknięty przedmiot od razu musi się okazać zabójczy. Wielu z nich pies pozbywa się z organizmu naturalną drogą. – W Pierwszy krok: rentgen Oczywiście nie każdy połknięty przedmiot od razu musi się okazać zabójczy. Wielu z nich pies pozbywa się z organizmu naturalną drogą. – W Rating: 0

komentarze (6)

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top