czwartek, 21 marca 2019

Pacjenci o bogatym wnętrzu

9 lipca 2018 06:10 6 komentarzy
zdrowie-polykanie

Uwaga na połykanie przedmiotów

Pacjenci o bogatym wnętrzu

Rajstopy, gumowa piłeczka, skarpety, zegarek, zapalniczka… W przewodach pokarmowych psów można znaleźć różne „skarby”. Niestety każdy z tych przedmiotów może być przyczyną nieszczęścia, zagrażając zdrowiu, a nawet życiu zwierzęcia.

Trudno zadziwić lekarzy z klinik weterynaryjnych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy z psich przewodów pokarmowych wyjmowali już najróżniejsze przedmioty.  – Te dwie skarpety zjadł podczas zabawy młody owczarek środkowoazjatycki – pokazuje dr Marcin Jankowski z Pracowni Endoskopowej Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów wrocławskiego UP. – Właścicielka akurat wjeżdżała samochodem na podwórko. Widziała, że jej dwa psy, starszy i młodszy, bawiły się skarpetami, które po chwili zniknęły. Ponieważ była żoną lekarza weterynarii, od razu powiadomiła męża, a on nakazał jej natychmiast jechać do naszej kliniki. Kobieta zawiozła oba psy. Lekarze zastanawiali się, czy jeden z nich zjadł dwie skarpety, czy też się podzieliły łupem. Założyli, że to młodszy jest winowajcą, bo często właśnie młode psy połykają coś podczas zabawy. Trafili w stu procentach. – Skarpety były w żołądku. Usunęliśmy je endoskopem. Mamy odpowiedni manipulator z dwoma ząbkami na końcu, którymi można chwytać przedmioty. Na ekranie monitora widzimy, co się dzieje w żołądku, łapiemy i delikatnie wyciągamy – wyjaśnia dr Jankowski.

Najważniejszy jest wywiad

To był jeden z łatwiejszych przypadków. Właścicielka zauważyła bowiem, co psy zrobiły. Zwykle nie wiadomo, czy zwierzę zjadło coś niedozwolonego i co to mogło być. – Endoskopia na ogół znajduje się na końcu procedury diagnostycznej. Najpierw trzeba przeprowadzić dokładny wywiad lekarski, potem badanie kliniczne. Ponieważ endoskopia jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym, trzeba zrobić badania krwi, by wiedzieć, jak pracuje wątroba i nerki, zwłaszcza u starszego psa. Następnie robimy badanie rentgenowskie i dopiero po nim endoskopowe – opowiada dr Marcin Jankowski. – W rzadkich przypadkach odstępujemy od tej procedury. Jak na przykład wtedy, gdy zgłosiła się do nas pewna pani – obszywała sukienkę i widziała, jak koniec tasiemki niknie w jamie ustnej kota.
Endoskop spełnia dwie funkcje: umożliwia precyzyjne zdiagnozowanie, co tkwi w przewodzie pokarmowym zwierzęcia, a w wielu wypadkach od razu usunięcie tego przedmiotu bez konieczności przeprowadzenia operacji chirurgicznej. Pozwala to zaoszczędzić psu dodatkowych cierpień.
Nie można jednak posłużyć się endoskopem do wyciągnięcia z psiego żołądka ciała obcego, gdy ma ono ostre krawędzie.
-Pewna pani przywiozła do nas psa, który połknął nożyk od maszynki do mięsa. W tym przypadku konieczna była interwencja chirurga, bo podczas wyciągania endoskopem moglibyśmy uszkodzić zwierzęciu żołądek lub przełyk – tłumaczy dr hab. Krzysztof Kubiak z pracowni endoskopowej UP.

Pages →  1 2 3

Pacjenci o bogatym wnętrzu Reviewed by on . [caption id="attachment_1220" align="alignleft" width="270"] Uwaga na połykanie przedmiotów[/caption] Pacjenci o bogatym wnętrzu Rajstopy, gumowa piłeczka, skar [caption id="attachment_1220" align="alignleft" width="270"] Uwaga na połykanie przedmiotów[/caption] Pacjenci o bogatym wnętrzu Rajstopy, gumowa piłeczka, skar Rating: 0

komentarze (6)

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top