piątek, 15 grudnia 2017

Oswajanie lękliwego psa z ludźmi

27 listopada 2017 07:07 Zostaw komentarz

Oswajanie lękliwego psa z ludźmi

1. Gdy spotykamy znajomego z psem, zwykle podchodzimy energicznie i witając się, nachylamy się nad psiakiem, aby go pogłaskać. Lękliwy pies takie zachowanie potraktuje jak atak. Będzie próbował uwolnić się z obroży i uciec w panice. Przestraszony i zdesperowany, może też zaatakować.
1
2. By nie doszło do takiego zdarzenia, nieznana psu osoba powinna stanąć spokojnie bokiem do psa, nie patrząc w jego stronę. Właścicielka podchodzi z psiakiem.
02szkolenie
3. W momencie, gdy pies zerknął na obcą osobę z zainteresowaniem i zrobił jeden krok w jej stronę, właścicielka chwali go z entuzjazmem i nagradza smakołykiem.
03szkolenie
4. Teraz obca osoba rzuca smakołyk w połowie dystansu między sobą i psem. To zachęca zwierzaka do następnych kroków, zwłaszcza, że właścicielka chwali go za każdy ruch w tę stronę.
04szkolenie
5. Tak stopniowo pies zbliża się do nieznajomej; kolejny smakołyk podnosi, stojąc tuż przed nią.
05szkolenie
6. Pies decyduje się obwąchać obcą osobę (zaczynając od pachnących smakołykami rąk), która stoi zupełnie nieruchomo. Właścicielka wciąż go chwali, gotowa wesprzeć ten akt odwagi smacznym kąskiem.
06szkolenie
7. Teraz nieznajoma postanawia nawiązać kontakt z psiakiem. Przykuca więc, aby nie górować nad nim w „grożącej” postawie, ale niepotrzebnie wyciąga rękę. Ten gest przestraszył psa; znów skulił się i podwinął ogon.
07szkolenie
8. Lepiej poczekać bez ruchu, aż pies skuszony smakołykiem sam dotknie ręki. Pochwały właścicielki dodają mu odwagi.
08szkolenie
9. Teraz nieznajoma spokojnym gestem dotyka łopatki psa i krótko, lekko przesuwa zewnętrzną stroną dłoni po sierści. Pierwsze pogłaskanie! „Dobry pies!” – z drugiej ręki dostaje kąsek w nagrodę.
09szkolenie
10. W miarę oswajania pies jest głaskany po klatce piersiowej. Smakołyki i radosne pochwały dostaje przy każdym dotknięciu obcej dłoni.
10szkolenie
11. Delikatne drapanie pod brodą i za uszami również jest pieszczotą dobrze przyjmowaną przez nieśmiałego psa.
11szkoleniePAMIĘTAJ:
– Ostrożnego, lękliwego psa nigdy nie głaszcz po głowie i grzbiecie, unikaj nachylania się nad nim i gwałtownych, energicznych ruchów.
– Nie wolno ciągnąć psa w stronę obcej osoby, nawet tylko nieznacznie, ani przytrzymywać go, aby chwilę dłużej został w pobliżu.
– Do kolejnych punktów pies może dochodzić przez wiele dni lub tygodni, „przerabiając” każdy etap wielokrotnie. Nie zmuszaj go, żeby robił to szybciej.
– W każdej chwili pies musi mieć możliwość wycofania się. Nie wolno okazywać mu wtedy rozczarowania ani niechęci.
– Nie powtarzaj psu płaczliwym tonem: Nie bój się…, no nie bój. To odbiera mu resztki pewności siebie.
– Podczas ćwiczeń w terenie pies musi być na smyczy, dla własnego bezpieczeństwa.

Podziękowania dla klubu GKK „OPTY – MAZOWSZE” za udostępnienie psa do sesji.

tekst: Katarzyna Kiryczun
fot. Żaneta Żmuda

Zapisz

Oswajanie lękliwego psa z ludźmi Reviewed by on . Oswajanie lękliwego psa z ludźmi 1. Gdy spotykamy znajomego z psem, zwykle podchodzimy energicznie i witając się, nachylamy się nad psiakiem, aby go pogłaskać. Oswajanie lękliwego psa z ludźmi 1. Gdy spotykamy znajomego z psem, zwykle podchodzimy energicznie i witając się, nachylamy się nad psiakiem, aby go pogłaskać. Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top