wtorek, 20 lutego 2018

Obowiązek chipowania – rewolucja w ewidencji psów

24 listopada 2016 12:18 Zostaw komentarz

Obowiązek chipowania – rewolucja w ewidencji psów

Z problemem finansowania łapania i opieki nad bezdomnymi psami i kotami boryka się już prawie każde lokalne władze. Jednak wkrótce może się to zmienić, bowiem każde z tych zwierząt mających właściciela otrzyma… dowód osobisty. Ambitne plany gminnych samorządów mogą ziścić się już w przyszłym roku.

Samorządowcy domagają się stworzenia centralnego rejestru zwierząt i wprowadzenia obowiązku ich chipowania. To odpowiedź na niedawny raport Najwyższej Izby Kontroli na temat schronisk, w większości przepełnionych i brudnych. To gminy opłacają wyłapywanie bezpańskich czworonogów i ich pobyt w schronisku. Z roku na rok rośnie jednak liczba porzucanych przez właścicieli zwierząt – o czym wiemy doskonale. Elektroniczny system identyfikacji zwierząt został wprowadzony w wielu śląskich miastach. Dla przykładu w Bytomiu jest nakaz chipowania psów pod groźbą odpowiedzialności karnej.
Obowiązek chipowania to korzyść dla właścicieli zaginionych psów. Po wprowadzeniu chipu do rejestru dużo łatwiej będzie psa odnaleźć, bo patrole będą mogły zwrócić szczególną uwagę na poszukiwane zwierzęta. Potwierdza to chociażby opisana przez nas ostatnio historia odnalezienia się Leona.

Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Psów (PESEP) ma zostać wprowadzony już w przyszłym roku. Roman Fabisz, lekarz weterynarii z Katowic, wyjaśnia, że chipowanie nie jest zabiegiem stresującym zwierzęta. – Używamy grubej igły np. szesnastki i wprowadzamy płytkę wielkości ziarenka ryżu po lewej stronie szyi psa. Tam skóra jest tak słabo unerwiona, że w zasadzie jest to nieodczuwalne. Chip zawiera 15-cyfrowy kod identyfikujący, wpisany również w książeczkę zdrowia. Zabieg u weterynarza kosztuje od 60 do 100 zł. Cena zależna jest od rodzaju mikrochipu. Dodatkowy wydatek to 30 zł za wpisanie psa do ogólnopolskiej bazy, zawierającej identyfikatory zwierząt. Nie bez znaczenia jest fakt, że bez wszczepionego chipa pies nie może podróżować za granicę. Oznakowanie zwierzaka ułatwi również pracę straży miejskiej. Strażnicy po schwytaniu psa będą mogli sprawdzić, czy jest bezdomny, czy też ma właściciela. Jeśli ma, zostanie odwieziony pod adres zapisany w chipie.

Pomimo że nie wszystkie gminy chcą karać właścicieli, którzy nie chipują swoich psów, to czworonogów w rejestrze PESEP powinno być jak najwięcej. Ta krótka formalna procedura może kiedyś uratować życie naszego przyjaciela.

Zapisz

Zapisz

Obowiązek chipowania – rewolucja w ewidencji psów Reviewed by on . Obowiązek chipowania – rewolucja w ewidencji psów Z problemem finansowania łapania i opieki nad bezdomnymi psami i kotami boryka się już prawie każde lokalne wł Obowiązek chipowania – rewolucja w ewidencji psów Z problemem finansowania łapania i opieki nad bezdomnymi psami i kotami boryka się już prawie każde lokalne wł Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top