poniedziałek, 25 marca 2019

Obiegowe mądrości

9 października 2018 06:00 8 komentarzy

Należy go szkolić dopiero, gdy skończy rok

Nieprawda, psa należy uczyć od pierwszego dnia jego bytności w naszym domu. Po roku jest już za późno. Od pierwszych tygodni życia pupil chłonie otoczenie. Matryca postrzegania świata i tego, jak pies będzie się w nim czuł, kształtuje się do końca 4. miesiąca życia. Należy dostosować naukę do wieku szczenięcia, a nie czekać, aż maluch wyrośnie. Około roku pies zaczyna dojrzewać i ostatecznie uczy się, kto w domu rządzi. Do tego czasu powinien reagować na podstawowe hasła potrzebne do wspólnego życia, takie jak „na miejsce”, „siad”, „zostań”, „noga”.

Czarne podniebienie równa się zły pies

To już dyskryminacja. Równie bzdurne jest twierdzenie, że rudzi ludzie są fałszywi, a wszystkie blondynki, hm… Czarne podniebienie to tylko przypadkowe rozłożenie pigmentu na śluzówce. Powiedzmy to wyraźnie: o charakterze psa decydują geny i wychowanie.

Męczy się w bloku

Widząc dużego czworonoga mieszkającego w bloku, sporo osób użala się, że biedak się męczy. Ciekawe, czy zgodziłby się z nimi ten pies? Dla niego tak naprawdę nie jest istotne, w jak dużym mieszkaniu żyje, ale ile czasu, serca i uwagi poświęca mu opiekun. Liczą się nie metry kwadratowe, lecz długość i częstotliwość spacerów; co najmniej trzy dziennie, z czego jeden 2–3-godzinny. Wyspacerowany pies nie potrzebuje wielkiego domu, bo i po co, skoro najbardziej kocha leżeć przy swoim właścicielu, najchętniej trzymając głowę na jego stopach.

Pies karmiony surowym mięsem będzie agresywny

Zwykle uważa się, że podawanie karmy z za dużą ilością białka może powodować pobudliwość u psa. Natomiast nie stwierdzono, aby karmienie surowym mięsem wpływało jakkolwiek na jego zachowanie. Mięso surowe może mieć więcej składników odżywczych niż po obróbce cieplnej.

Kundle są zdrowsze niż rasowce

Ludzie często mówią tak, podając za przykład bezdomne psy: „Biegają nieszczepione, niekarmione i żyją”. Owszem, można przypuszczać, że osobniki, które widujemy na ulicach, są wyjątkowo zdrowe, skoro przeżyły bez odpowiedniej opieki. Ale trzeba sobie uświadomić, że w miocie rodzi się średnio 5–6 szczeniąt i gdyby przeżywały wszystkie, to biorąc pod uwagę, że suka może dwa razy do roku mieć małe, mielibyśmy na ulicach całe tłumy bezdomnych psów. Tymczasem z całego miotu przeżywa jedno szczenię, a czasem żadne. To, które ocaleje, jest rzeczywiście wyjątkowo odporne i silne. Jednakże kundelki chorują równie często co rasowce. Poza tym psy rasowe częściej niż mieszańce poddawane są różnym testom i badaniom, dlatego wykryte u nich choroby są analizowane i katalogowane. Dzięki temu wiadomo, które rasy mają predyspozycje do pewnych chorób. W wypadku kundli jest to ciągle niewiadoma.

Samca trzeba raz dopuścić do suki

Zazwyczaj, gdy pozwoli się psu na ten pierwszy raz, rozbudza się w nim uśpioną dotąd potrzebę. Samca, który wykazuje duże zainteresowanie suczkami z sąsiedztwa, gdy mają ruję, należy wykastrować, aby nie musiał dwa razy w roku cierpieć. Zdarzają się bowiem osobniki, które w czasie takich zalotów nie jedzą, tylko wyją całymi dniami i namiętnie uciekają, aby choć posiedzieć pod płotem w pobliżu wybranki. W żadnym razie nie można dopuścić do niej psa.

Suka choć raz w życiu musi mieć szczenięta

Właściciele nierzadko błędnie odczytują wiele zachowań swoich zwierząt, przykładając do nich ludzką miarę i antropomorfizując je. Suka to nie kobieta, nie marzy o posiadaniu szczeniąt z burkiem czy medalistą. Nie sugeruje się tym, co mówią sąsiedzi i koleżanki. Jej instynkt macierzyński budzi się raz lub dwa razy do roku na parę dni i mija. Jeśli więc nie chcecie rozmnażać jej ze względu na fantastyczny rodowód lub po to, aby mieć przyjemność z posiadania szczeniąt w domu, to zrezygnujcie z tego. Bez potomstwa dalej będzie normalną i szczęśliwą suczką.

Psiak, który jeździ pupą po ziemi, ma robaki

Tak zwane saneczkowanie na 99 procent oznacza problemy z zatokami gruczołów okołoodbytowych, których ujście znajduje się w ścianie odbytnicy. Jeśli z różnych powodów wydzielina tych gruczołów nie może w naturalny fizjologiczny sposób wypłynąć, zalega i zmienia konsystencję. Ostatecznie, kiedy przepełnia zatoki gruczołów okołoodbytowych, powoduje świąd i ból. Dlatego pies zaczyna trzeć pupą o podłoże. Jedyną radą jest wizyta u lekarza weterynarii, który opróżni zatoki i ewentualnie zaproponuje leczenie. Zdarza się, że przypadku gdy właściciel poważnie zaniedbał problem, pomóc może jedynie operacja.

Pies je trawę, czyli będzie padało

Gdyby tak było, każdy meteorolog miałby czworonoga. Psy jedzą trawę zwykle dlatego, że w pożywieniu nie mają odpowiedniej ilości włóknika. Na przykład wtedy, gdy w diecie dominuje mięso. Czasem, gdy pies cierpi na niestrawność, jednym z objawów jest żucie trawy, co pobudza do wymiotów. A niektóre psiaki po prostu lubią rwać trawę.
Małgorzata Charzyńska-Wróbel, lekarz weterynarii

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w numerze: Przyjaciel Pies nr 6/2009

Zapisz

Zapisz

Pages →  1 2

Obiegowe mądrości Reviewed by on . Należy go szkolić dopiero, gdy skończy rok Nieprawda, psa należy uczyć od pierwszego dnia jego bytności w naszym domu. Po roku jest już za późno. Od pierwszych Należy go szkolić dopiero, gdy skończy rok Nieprawda, psa należy uczyć od pierwszego dnia jego bytności w naszym domu. Po roku jest już za późno. Od pierwszych Rating: 0

komentarze (8)

 • Al@

  Z tym, że kundle są zdrowsze niż rasowce to prędzej ludziom chodzi o to, że dane rasy psów często mają takie choroby na, które jest największe prawdopodobieństwo, że zachorują, a kundelki mają wymieszane geny i są bardziej na coś odporniejsze.. a na coś innego nie. Ale artykuł świetny 🙂

 • Wedlowska

  Bardzo się cieszę, że ktoś,( czyli PP )dało kres tym mitom. Świetny artykuł.:) Oby tak dalej 🙂

 • Donia

  Dobrze, że w PP są takie artykuły. To bardzo zdrowa, przydatna wiedza. Mama też mi nie jeden mit wciskała i jak byłam mała to oczywiście w to wierzyłam. Teraz to ja ciągle wszystkich wokół pouczam i obalam te bzdury. Super, naprawdę, PP jest THE BEST 😉

 • aga6189

  Moi dziadkowie zawsze wierzyli w kilka z tych przesądów. Trochę mnie to denerwowało, bo nie dali sobie wytłumaczyć, że jest inaczej. A najbardziej denerwujący jest ten ostatni przesąd. Co ma pies jedzący trawę do tego, że będzie padało? Bez sensu…

 • lamademoiselle

  A jak z mitem, że każda suka powinna raz w życiu urodzić ?

 • alou

  Ostatniego nie słyszałam i jest to totalna głupota 😀 Ulżyło mi, jak przeczytałam o ziemniakach i ryżu, bo sama czasem podaję je Zuzi, ale od jakiegoś czasu nie byłam pewna czy robię dobrze. Dziękuję za tak ciekawy tekst i obalenie mitów! 😀

 • Evily

  Właśnie przez jeden z tych mitów nie mogłam dostać wymarzonego długowłosego psa, a teraz żeby nie przyznać się do błędu, babcia udaje że nie widzi wszędzie walających się rudych „igiełek” :/. Niech ten artykuł dotrze do jak największej ilości ludzi!

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top