niedziela, 17 grudnia 2017

Obi tkwi w szczegółach

20 kwietnia 2017 11:17 Zostaw komentarz

Wiwat dla Vivata!

– W pierwszej chwili wydawało mi się, że obedience jest nudną dyscypliną – opowiada Nina Szarska. – Od psa wymagałam na początku jedynie wracania na zawołanie, grzecznego chodzenia przy nodze i nawet do głowy mi nie przyszło, że mogłabym z posłuszeństwem  sportowym wiązać przyszłość, zarówno swoją, jak i mojego czworonożnego przyjaciela. Myślę, że dużą rolę odegrali tu znajomi, którzy ze swoimi pupilami też trenują bądź trenowali obedience i skutecznie mnie do tego zachęcili. Zaczęło się od oglądania filmików i nieodpartej chęci, by samemu spróbować. Później kontaktowałam się ze szkoleniowcami oraz zawodnikami, oglądałam materiały o metodach nauki elementów obi i dużo na ten temat czytałam. Vivat zaczął trenować stosunkowo późno, kiedy miał dwadzieścia miesięcy, więc mieliśmy duże braki i trudne początki. Pies, który dotąd na komendę „do mnie” po prostu podchodził, teraz miał przede mną usiąść z zadartą do góry głową. Nic dziwnego, że na początku nie mógł zrozumieć, czego od niego wymagam – tłumaczy Nina. – Jednak każdy kto zna nasz duet wie, że łatwo się nie poddajemy. Powoli wyćwiczyliśmy wiele elementów niemal do perfekcji. Właścicielka czarnego cocker spaniela wspomina, że w pewnym momencie pokochała treningi. Widać było, że Vivat też czerpie z nich ogromną przyjemność. Właśnie dokładność psa wykonującego ćwiczenia i zadowolenie w jego oczach uświadomiło Ninie, że to ich dyscyplina. Dzisiaj trenują amatorsko, ucząc się na swoich błędach i korzystając z rad profesjonalistów. Nina wiąże duże nadzieje z obedience i ma nadzieję, że w przyszłości wystartują w zawodach.
Agnieszka Malinowska

Wymagania w poszczególnych klasach:

OBEDIENCE 0
* socjalizacja * pozostawienie psa w pozycji „waruj” lub „siad” (1 minuta) * chodzenie przy nodze na smyczy * przywołanie do nogi * skok przez przeszkodę * wykonywanie komend („siad”, „waruj”)
OBEDIENCE 1
* socjalizacja * pozostawienie psa w pozycji „waruj” * chodzenie przy nodze na smyczy * chodzenie przy nodze bez smyczy * pozostawienie psa w pozycji „stój” podczas marszu * przywołanie do nogi * „naprzód” i „waruj” w kwadracie * aport * skok przez przeszkodę * wyszukiwanie przedmiotu właściciela (dwie sztuki) * wykonywanie komend na odległość („siad”, „waruj”)
OBEDIENCE 2
* pozostawienie psa w grupie w pozycji „siad” (1 minuta) * pozostawanie psa w grupie w pozycji „waruj” (2 minuty) * chodzenie przy nodze bez smyczy * pozostawienie psa w pozycji „stój” i „siad” podczas marszu * przywołanie do nogi z zatrzymaniem „waruj” * „naprzód”, „stój” i „waruj” w kwadracie * aport kierunkowy (2 koziołki) * skok przez przeszkodę z aportem koziołka drewnianego * wyszukiwanie i aport przedmiotu właściciela wśród trzech innych * wykonywanie komend na odległość („stój”, „siad”, „waruj”)
OBEDIENCE 3
* „siad” w grupie (2 minuty) * „waruj” w grupie (4 minuty) z rozpraszaniem * chodzenie przy nodze bez smyczy * „stój”, „siad” i „waruj” w marszu * przywołanie z zatrzymaniem „stój” i „waruj” * wysłanie psa we wskazanym kierunku, zatrzymanie i przywołanie * aport kierunkowy * aport metalowego koziołka przez przeszkodę * wyszukiwanie przedmiotu właściciela wśród sześciu innych * zmiana pozycji na odległość

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w numerze: Przyjaciel Pies nr 4/2014

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Pages →  1 2 3

Obi tkwi w szczegółach Reviewed by on . Wiwat dla Vivata! – W pierwszej chwili wydawało mi się, że obedience jest nudną dyscypliną – opowiada Nina Szarska. – Od psa wymagałam na początku jedynie wraca Wiwat dla Vivata! – W pierwszej chwili wydawało mi się, że obedience jest nudną dyscypliną – opowiada Nina Szarska. – Od psa wymagałam na początku jedynie wraca Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top