sobota, 20 stycznia 2018

O czym śnią psy?

24 kwietnia 2017 15:18 Zostaw komentarz

O czym śnią psy?

Kolejna fala gorących emocji przelewa się przez Internet. Tym razem dotyczy ona psiarzy, którzy kilka dni temu przeczytali wywiad z psycholożką Harvardu, dr Deirdre Barret dla magazynu „People”. Dowiadujemy się z niego, że… psy prawdopodobnie śnią o swoich właścicielach!

Nic w tym dziwnego. U niemal wszystkich zwierząt, tak jak u człowieka, daje się wyróżnić faza snu głębokiego oraz faza REM. To w tej drugiej pojawiają się marzenia senne. Oczywiście, u psów wyglądają one inaczej. Muszą być mniej logiczne, mniej narracyjne. Prawdopodobnie są ciągiem luźno powiązanych ze sobą dźwięków, zapachów i obrazów. Jak wiemy, wzrok nie jest wiodącym zmysłem u psa, dlatego i w jego snach nie może odgrywać wiodącej roli. Ważne są jednak wrażenia ruchowe, co możemy potwierdzić i bez przygotowania naukowego – każdy z nas widział psa „biegnącego” przez sen. Według dr Barrett, z powodu silnego emocjonalnego związku między psem a człowiekiem, można przypuszczać, że naszemu pupilowi śni się nasza twarz, nas zapach, sytuacja w której zwierzak cieszy nas lub złości.

Wniosek ten, będący częścią wywiadu opublikowanego przed kilkoma dniami na portalu magazynu „People” wstrząsnął wirtualną społecznością psiarzy. Ludzie nagle uświadomieni o tym że więź psa z człowiekiem sięga tak głęboko, że aż poza granice realnego świata, zalali twittera falą  emocjonalnych postów ze śpiącymi psami i ich właścicielami bliskimi łez w roli głównej.
Co ciekawe, z wywiadu z dr Barrett można wyciągnąć o wiele bardziej pragmatyczne wnioski: psychika psów jest odmienna od ludzkiej, ale również bardzo złożona. Ważne osoby, podobnie jak traumatyczne wydarzenia, pozostaną w naszym pupilu na zawsze, nawet jeśli nie w jego tradycyjnie pojmowanej pamięci, to w sferze podświadomości. Może więc to człowiekowi łatwiej jest zapomnieć o porzuconym przez niego zwierzęciu, niż na odwrót?

EN_01216918_3477

Źródło: http://people.com/pets/what-is-your-cat-or-dog-dreaming-about-a-harvard-expert-has-some-answers/

Zapisz

Zapisz

Zapisz

O czym śnią psy? Reviewed by on . O czym śnią psy? Kolejna fala gorących emocji przelewa się przez Internet. Tym razem dotyczy ona psiarzy, którzy kilka dni temu przeczytali wywiad z psycholożką O czym śnią psy? Kolejna fala gorących emocji przelewa się przez Internet. Tym razem dotyczy ona psiarzy, którzy kilka dni temu przeczytali wywiad z psycholożką Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top