niedziela, 16 grudnia 2018

Nowy zwierzak w domu

6 sierpnia 2018 06:09 Zostaw komentarz

Nowy zwierzak w domu

1. Nowy przybysz – kot – swobodnie zapoznaje się z domem. Zwiedza wszystkie kąty i ma możliwość wyszukania bezpiecznych kryjówek „na wszelki wypadek”. Pies domownik jest w tym czasie na spacerze.
1
2. Po powrocie pies jest wprowadzony do pokoju (dla lepszej kontroli na smyczy). Przez cały czas, gdy obserwuje kota spokojnie, właścicielka chwali go odpowiednią intonacją głosu.
2
3. Kot gwałtownie zmienił pozycję, co zaskoczyło i zdenerwowało psa. Szczeka więc zapamiętale: „Zabierzcie stąd tego stwora!”.
3
4. Hałasujący pies wyprowadzony za drzwi uspokoił się. Teraz można wpuścić go z powrotem. Tak nauczy się, że gwałtowne zachowanie wyklucza go z towarzystwa, a opanowanie zapewnia udział w nowych wydarzeniach.
4
5. Pies zachowuje się spokojnie i ośmielony tym kot podchodzi bliżej. Dobrze, że właścicielka nie przynagla zwierząt i nie ingeruje w przebieg spotkania, a tylko spokojnie czuwa nad sytuacją.
5
6. Początkowo należy demonstracyjnie okazywać uwagę i szczególne względy psu w obecności kota. To upewni psiaka, że jego przywileje i pozycja w hierarchii nie są zagrożone.
6
7. Z czasem pies i kot poczują się swobodnie w swoim towarzystwie i same ułożą sobie stosunki, decydując o stopniu zażyłości i hierarchii. Właściciel musi się zgodzić z ich układem, aby nie powodować konfliktów.
7
8. Małe zwierzątko lepiej przedstawić psu w klatce, w której stale mieszka. Początkowo pies, by móc go lepiej kontrolować, jest na smyczy. Za spokojne zachowanie właścicielka cały czas go chwali. Jeśli zachowa się źle, zastosuje postępowanie z punktu nr 4.
8
9. Gdy królik porusza się energicznie, w psie budzi się instynkt łowiecki. Właścicielka podsuwa mu smakołyki jako zdobycz i jednocześnie odwraca nimi uwagę psa od zwierzątka.
9
10. Właścicielka oferuje psu pieszczoty i ulubione zabawy wyłącznie w pobliżu królika. To ułatwia pieskowi zaakceptowanie obecności nowego zwierzątka. Skojarzy je jako tło dla przyjemności, a nie główny obiekt emocji i działania.
10
PAMIĘTAJ:
– Zachowuj się spokojnie, mów powoli, odprężonym tonem.
– Nie napinaj smyczy, nie szarp nią i nie odciągaj psa, bo to zawsze zmusza go do gwałtownego zachowania.
– Na początku nie zostawiaj psa samego z nowym zwierzęciem bez nadzoru.
– Nie zaniedbuj psa kosztem nowego zwierzątka; poświęcaj mu tyle samo czasu i uwagi co przedtem.
– Psy ras myśliwskich mogą zawsze traktować małe, ruchliwe zwierzaczki (chomiki, szczurki) jak zdobycz a nie rodzinę; lepiej nie pozwalać im na spotkania bez osłony klatki.

tekst: Katarzyna Kiryczun
fot. Żaneta Żmuda-Kozina

Zapisz

Zapisz

Nowy zwierzak w domu Reviewed by on . Nowy zwierzak w domu 1. Nowy przybysz - kot - swobodnie zapoznaje się z domem. Zwiedza wszystkie kąty i ma możliwość wyszukania bezpiecznych kryjówek "na wszelk Nowy zwierzak w domu 1. Nowy przybysz - kot - swobodnie zapoznaje się z domem. Zwiedza wszystkie kąty i ma możliwość wyszukania bezpiecznych kryjówek "na wszelk Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top