środa, 23 stycznia 2019

Nowe zasady bezpłatnej sterylizacji

10 stycznia 2018 07:26 Zostaw komentarz
Nowe zasady bezpłatnej sterylizacji

Value Stock Imagines/EASTNEWS

Nowe zasady bezpłatnej sterylizacji

11 stycznia 2018 roku radni Warszawy będą głosować nad nowymi przepisami w sprawie sterylizacji i kastracji zwierząt. Bezpłatny zabieg tylko dla płacących podatki w Warszawie.

Dobra wiadomość jest taka, że na darmową sterylizację i kastrację miasto przeznaczy w tym roku dwa razy więcej pieniędzy niż w ubiegłym czyli 500 tys. zł.  To o 220 tys. zł więcej niż w 2017 roku. Kwota została podniesiona ze względu na duże zainteresowanie bezpłatnymi zabiegami wśród mieszkańców stolicy.

Do tej pory było tak, że wystarczyło zadeklarować u weterynarza, że mieszka się w Warszawie, aby mieć możliwość bezpłatnego wysterylizowania zwierzęcia. Weterynarze nie mieli narzędzi weryfikacji tego, gdzie dana osoba mieszka czy płaci podatki. Przed zabiegiem sprawdzane były wprawdzie dokumenty właściciela, ale adres zameldowania często nie jest adresem zamieszkania. Dlatego w wielu miejscach bezpłatne zabiegi wyczerpywały się już w ciągu kilku dni, ponieważ korzystali z nich także właściciele psów spod warszawskich miejscowości. Cena sterylizacji przeprowadzonej prywatnie to koszt kilkuset złotych: od 400 do 600 zł.

Radni zagłosują

– Chcemy mieć pewność, że zadania, które są finansowane z podatków mieszkańców Warszawy trafiają potem właśnie do nich – stwierdza Milczarczyk. Teraz żeby skorzystać z oferty, najprawdopodobniej trzeba będzie spełnić kilka warunków. Po pierwsze: odprowadzać podatki w Warszawie. Po drugie: posiadać aktualną Kartę Warszawiaka lub Kartę Młodego Warszawiaka. Nowe zasady zapisano w Programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi na 2018 rok. Decyzja radnych w tej sprawie zapadnie już jutro. – Bezpłatne zabiegi cieszą się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców, co bardzo nas cieszy i stąd większa kwota na ich realizację – wyjaśnia Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. Dodaje, że w najbliższych dniach miasto ma zamiar ogłosić przetarg na wykonywanie zabiegów, którego wyniki planowane są „mniej więcej w marcu”.

Zabieg sterylizacji i kastracji polega na chirurgicznym usunięciu (w pełnej narkozie) gruczołów rozrodczych, a także macicy u samic. Koszt zabiegu obejmuje wizytę kontrolną przed zabiegiem, wykonanie samego zabiegu w narkozie, zapewnienie psu lub kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia, a także wizytę kontrolną i zdjęcie szwów po zabiegu.

 

 

Nowe zasady bezpłatnej sterylizacji Reviewed by on . [caption id="attachment_34118" align="alignleft" width="300"] Value Stock Imagines/EASTNEWS[/caption] Nowe zasady bezpłatnej sterylizacji 11 stycznia 2018 roku [caption id="attachment_34118" align="alignleft" width="300"] Value Stock Imagines/EASTNEWS[/caption] Nowe zasady bezpłatnej sterylizacji 11 stycznia 2018 roku Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top