sobota, 20 stycznia 2018

Nim przyjdzie zima…

1 stycznia 2017 11:39 1 komentarz

Patrol dla zwierząt logoNim przyjdzie zima…

Zima jest najniebezpieczniejszą porą roku dla wielu zwierząt, w tym psów, zwłaszcza tych wiejskich i bezdomnych. Stowarzyszenie „Patrol dla zwierząt” radzi, jak można pomóc zwierzakom w potrzebie w te chłodne i nieprzyjazne dni.

1). Wiele bezdomnych psów i kotów w zimie ukrywa się pod ciepłymi autami, gdzie ogrzewają się ciepłem silnika, dlatego nim odpalimy auto, warto schylić się i zajrzeć pod podwozie. Miejskie koty szukają schronienia w piwnicach, dlatego uchylajmy kotom okienka piwniczne, by miały się gdzie schronić przed deszczem i śniegiem.
2). Jeśli dokarmiamy bezdomne koty, to róbmy to w odpowiednich miejscach: niech miski nie przeszkadzają ludziom i będą ukryte przed ptakami. Do picia pozostawiajmy wodę, a nie mleko, które tak naprawdę szkodzi dorosłym kotom i szybko się psuje.
3). Psy mieszkające na podwórzu muszą mieć wygodną, ciepłą budę z daszkiem nad wejściem. Budy nie należy wyścielać szmatami, które szybko namakają i długo trzymają wilgoć. Najlepsza będzie zwykła słoma i siano, które jednak należy regularnie wymieniać, aby nie gniło. U wejścia do budy należy powiesić kotarę (np. ze starego koca), która będzie pełniła funkcję wiatrołapu. Na zimę buda powinna być od wewnątrz uszczelniona np. styropianem. Wiązanie psa na łańcuchu pozbawionym ogniwa obrotowego, trzymanie go w nieszczelnej budzie lub pojemniku do tego nie przeznaczonym (metalowe klatki, plastikowe beczki), niedokarmianie i skąpienie wody są przestępstwem przeciwko Ustawie o Ochronie Zwierząt, co jest w Polsce karane nawet pozbawieniem wolności.
Borys Czonkow 060920064). Nawet najlepiej wychowanemu i pilnowanemu psu może się zdarzyć wypadek, jakim jest wpadnięcie pod samochód. Gdy widzimy potrąconego, nieprzytomnego psa, należy zrobić co następuje:
a) układamy psa na boku i wyciągamy jego głowę lekko do przodu;
b) przykładamy rękę do klatki piersiowej (za łokciem), by wyczuć bicie serca;
c) obserwujemy ruchy klatki piersiowej. Jeśli pies nie oddycha, obejmujemy jego nos i pysk, zamykamy i przez szczelinę wdmuchujemy powietrze obserwując, czy klatka piersiowa się unosi. Wykonujemy 2 wdechy i oceniamy stan zwierzęcia (powinno się wykonać 20 wdechów na minutę);
d) gdy nie wyczuwamy bicia serca, wykonujemy masaż. Pies musi leżeć na boku (ze względu na budowę jego klatki piersiowej), uciskamy klatkę piersiową w jej połowie, tak aby ugieła się na mniej więcej 30 % i co 2-3 uciski wdmuchujemy powietrze psu do pyska. Liczba serii ucisk/wdech powinna wynosić od 20 do 40 w ciągu minuty. Sprawdzamy, czy wrócił rytm serca i oddech ;
e) jeśli oddech i akcja serca wróciły, zabezpieczamy urazy i ostrożnie transportujemy psa do kliniki.
Czytaj dalej…

Pages →  1 2

Nim przyjdzie zima… Reviewed by on . Nim przyjdzie zima... Zima jest najniebezpieczniejszą porą roku dla wielu zwierząt, w tym psów, zwłaszcza tych wiejskich i bezdomnych. Stowarzyszenie „Patrol dl Nim przyjdzie zima... Zima jest najniebezpieczniejszą porą roku dla wielu zwierząt, w tym psów, zwłaszcza tych wiejskich i bezdomnych. Stowarzyszenie „Patrol dl Rating: 0

komentarze (1)

  • megii1407

    megii1407

    Artykuł bardzo mnie zaciekawił. Zwrócił uwagę na to że nie należy dbać tylko o swoje psy i ich zdrowie ale też na to że jeżeli zobaczymy kulejącego bądź potrąconego psa nie możemy odwracać wzroku i mówić „nie mam na to nerwów ” Tylko zadziałać. Artykuł opowiada (bardzo obszernie) w jaki sposób to zrobić. Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne takie pisma.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top