czwartek, 21 marca 2019

Nietrzymanie moczu – przypadłość, która spotyka tylko człowieka?

24 października 2018 06:00 Zostaw komentarz

Ówcześnie coraz częściej spotykamy się z reklamami w mediach oraz różnorodnymi poradami dotyczącymi nietrzymania moczu u człowieka. Media doradzają nam w kupnie magicznych suplementów diety, czy artykułów higienicznych, które mają nam pomóc poradzić sobie z tym problem. A co z przypadku, gdy ta przypadłość nie spotka nas, tylko naszego czworonoga?

Przyczyny nietrzymania moczu u zwierząt

Przede wszystkim taka sytuacja może wynikać z pojawienia się u zwierzęcia intensywnych bodźców emocjonalnych.  Jeśli nasz pies posikuje, popuszcza, gdy widzi właściciela, w domu pojawia się wiele lubianych gości, albo pupil wyczuwa otrzymanie nagrody, jednak nie zdarza się w innych sytuacjach, to mamy właśnie do czynienia z przyczynami natury emocjonalnej.

Gdy jednak zauważamy, że nasz pupil posikuje podczas snu, czy odpoczynku, bez pojawienia się dodatkowych bodźców, to zapewne mamy do czynienia z problemem zdrowotnym. Do najczęściej występujących w tej sytuacji możemy zaliczyć: obecność kryształów lub kamieni w moczu, zapalenie pęcherza moczowego na tle bakteryjnym, polipy na pęcherzu moczowym, czy nawet zmiany nowotworowe. Pojawienie się tego typu schorzeń może mieć wpływ na odpowiednie funkcjonowanie mięśnia zwieracza pęcherza. Inną przyczyną mogą być również zaburzenia natury neurologicznej. Problemy związane z unerwieniem mięśni zwieracza pęcherza i cewki moczowej mogą sprawić, iż nasz pupil będzie nieświadomie i mimowolnie popuszczać mocz.

Cute brown Yorkshire terrier in a bed of white blanket against a black background

Aby znaleźć prawdziwą przyczynę nietrzymania moczu u naszego czworonoga, niezbędna jest pełna diagnostyka. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań, na podstawie ich wyników, lekarz weterynarii może zalecić i wprowadzić odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach, gdy nietrzymanie moczu związane jest z problemami ortopedycznymi, niezbędna może być interwencja chirurgiczna!

Jednak, zanim wrócimy się o pomoc do lekarza weterynarii, musimy zastanowić się, czy nasz pies popuszcza w domu nieświadomie, a może jego zachowanie ma podłoże behawioralne? Może się zdarzyć tak, że nasz pies będzie sikał w domu, aby zwrócić na siebie uwagę. Być może poświęcamy mu za mało czasu, a może nie wychodzimy z nim na spacer wystarczająco często? A może w domu pojawił się nowy członek rodziny, a nasz pupil chce podkreślić swoją pozycję w stadzie?

Takie przyczyny posikiwania w domu mogą się pojawić, jeśli jednak jesteśmy pewni, że żadna z nich nie dotyczy nas, ani naszej relacji z psem, zwróćmy się o pomoc do weterynarza.

Nietrzymanie moczu – przypadłość, która spotyka tylko człowieka? Reviewed by on . Ówcześnie coraz częściej spotykamy się z reklamami w mediach oraz różnorodnymi poradami dotyczącymi nietrzymania moczu u człowieka. Media doradzają nam w kupnie Ówcześnie coraz częściej spotykamy się z reklamami w mediach oraz różnorodnymi poradami dotyczącymi nietrzymania moczu u człowieka. Media doradzają nam w kupnie Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top