czwartek, 21 marca 2019

Nauka zostawania

13 lipca 2018 06:09 Zostaw komentarz

Nauka zostawania na miejscu

1. Pozycja wyjściowa: w lewej ręce luźna smycz, smakołyki w kieszeniach.
szk01
2. Powiedz: „zostań”, a następnie zajdź psu drogę prawą nogą. Jednocześnie prawą dłonią pokaż taki gest, który będzie dodatkowym sygnałem dla psa.
szk02
3. Stój przez chwilę w tej pozycji. Pokazuj sygnał optyczny prawą dłonią. Nie wykonuj żadnych innych gestów (będą niepotrzebnie rozpraszały psa).
szk03
4. Wróć do pozycji wyjściowej (fot.1), tą samą drogą, poprzedzając swój ruch poleceniem: „zostań”. Mówisz: „Dobry pies!”, dajesz mu nagrodę, a on siedzi dalej. Zwolnisz go na przerwę chwilę potem.
szk04
5. Po kilku powtórzeniach z pozycji jak na fot. 3 powiedz: „zostań” i zrób jeden krok do tyłu.
szk05
6. Pies jest skoncentrowany i siedzi spokojnie. Właścicielka cofa się coraz dalej. Trzeba pamiętać, aby nie pociągnąć za smycz.
szk06
7. Od tego etapu, wracając, obejdź psa dookoła. Zacznij z pozycji tuż przed nim, potem z odległości jednego kroku i stopniowo z coraz większej.
szk07
8. Gdy właścicielka znalazła się z tyłu za psem, on próbował wstać i odwrócić się, aby dalej ją obserwować. Drapanie za uchem (lewą ręką) sprawiło, że przestał się wiercić i można dokończyć ćwiczenie. „Dobrze! Dobry pies!”.
szk08
9. Teraz, gdy cofniesz się na długość smyczy, upuść ją na ziemię. Zdążysz ją przydepnąć i chwycić, gdyby coś odwróciło uwagę psa.
szk09
10. W niewielkiej odległości pies zostaje już bez problemów, właścicielka odchodzi więc stopniowo coraz dalej.
szk10
11. Zaczyna też ćwiczyć polecenie „zostań” z leżącym psem.
szk11
12. Zostawanie w pozycji „stój” jest dla psa jeszcze trudniejsze. W miarę postępów można cofać się bez trzymania smyczy.

szk12

PAMIĘTAJ:
– Na początku nauki, zanim rozpoczniesz powrót do pozycji wyjściowej, za każdym razem powiedz: „Zostań”, patrząc na psa. To ułatwi mu spokojne oczekiwanie.
– Widząc, że właściciel oddala się odwrócony do psa plecami, zwierzak będzie chciał za nim podążyć. Dlatego zacznij naukę tak, jak pokazaliśmy. Gdy pies już opanuje to polecenie, możesz odchodzić od niego w dowolny sposób, w różnych kierunkach, a także odbiegać.

Tekst: Katarzyna Kiryczun
Foto: Żaneta Żmuda-Kozina

Zapisz

Zapisz

Nauka zostawania Reviewed by on . Nauka zostawania na miejscu 1. Pozycja wyjściowa: w lewej ręce luźna smycz, smakołyki w kieszeniach. 2. Powiedz: "zostań", a następnie zajdź psu drogę prawą nog Nauka zostawania na miejscu 1. Pozycja wyjściowa: w lewej ręce luźna smycz, smakołyki w kieszeniach. 2. Powiedz: "zostań", a następnie zajdź psu drogę prawą nog Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top