niedziela, 17 grudnia 2017

Nauka zachowania się przy gościach

20 września 2017 14:27 Zostaw komentarz

Nauka zachowania się przy gościach

1. Dzwonek. Podekscytowany pies szaleje. „Uspokój się!” – krzyczą domownicy, co jeszcze bardziej pobudza zwierzaka. „Trzeba go gdzieś zamknąć” – decydują właścicielki i szamoczą się z psem. A gość już stoi na progu.
1
2. Jeżeli pies nie może uczestniczyć w podejmowaniu gości, krótko przed ich przyjściem spokojnie nakaż mu zostać w innym pomieszczeniu. Dobrze, jeśli będzie tam jego posłanie i ulubiona zabawka.
2
3. Spokojne zachowanie właścicielki i powściągliwe przywitanie się gościa z psem bardzo ułatwiają czworonogowi opanowanie emocji i grzeczne przyjęcie przybysza.
3
4. Ten gość jest zaprzyjaźniony z psem i w ramach powitania prowokuje go do energicznej zabawy.
4
5. Owczarek, z natury bardzo impulsywny, szybko ulega emocjom i z entuzjazmem skacze na przybysza, ale jemu ta zabawa przestała się już podobać.
5
6. Właścicielka chce uwolnić gościa z kłopotu. Dlatego mówi do znajomego: „Odwróć się do psa tyłem i nic do niego nie mów, to wystarczy, by dał ci spokój”.
6
7. Gość odwraca się w milczeniu i na chwilę nieruchomieje. W psim języku gestów jest to czytelny sygnał oznaczający: OPANUJMY SWOJE EMOCJE. Owczarek natychmiast opada na cztery łapy i uspokaja się. Wciąż jest zainteresowany, ale już nie szaleje.
7
8. Teraz jedna osoba wita przybywających, a druga kontroluje zachowanie psa: „Siad. Dobry pies!” Drapanie za uchem, pochwały i czasem smakołyk przekonują go, że warto nie narzucać się gościom. Początkowo pies jest na smyczy. (Luźnej! Dlaczego? Patrz lekcja czwarta).
8
9. Wszyscy zajęci są rozmową, a pies się nudzi i zabiega o uwagę. Szczeka, zaczepia, chce wejść na kolana. Niecierpliwie odpędzany, staje się coraz bardziej natrętny.
9
10. Właścicielka wstaje i bez słowa wyprowadza zwierzaka za drzwi.
10
11. Owczarek, wykluczony z towarzystwa, początkowo szczekał i skakał na drzwi. W końcu jednak spokojnie usiadł.
11
12. Po chwili ciszy właścicielka zagląda do psa, chwali go i wpuszcza z powrotem do gości.
12
13. Zwierzak zrezygnował z nękania gości, ale niestety przy stole przeszedł samego siebie.
13
14. „Nie wolno!” – mówi właścicielka i psika czystą wodą ze spryskiwacza do kwiatów w stronę psiego pyska. To zdeprymowało czworonoga. Teraz polecenie „nie wolno” powstrzyma go przed niepożądanym zachowaniem, a pyszności na stole jakoś przestają go kusić.
14
15. Po wypróbowaniu różnych sposobów zachowania pies przekonał się, że to spokojne przynosi mu najwięcej korzyści, a nieznośne po prostu się nie opłaca.
15
PAMIĘTAJ:
– Jeżeli pies jest nieprzychylny obcym, NIE EKSPERYMENTUJ i zamknij go w innym pokoju. Co jakiś czas zajrzyj do niego i pochwal z uznaniem. Wtedy nie będzie się czuł jak wyrzucony za karę i łatwiej pogodzi się z sytuacją.
– Nie wygrażaj psu spryskiwaczem („Bądź grzeczny, bo zobaczysz!”). Tak nauczysz go tylko niechęci do samego przedmiotu. Użyj spryskiwacza znienacka, w odpowiednim momencie i od razu go schowaj przed wzrokiem psa. W ten sposób skojarzy nieprzyjemne doznanie z tym, co właśnie robi.

tekst: Katarzyna Kiryczun
fot. Marek Szymański

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Nauka zachowania się przy gościach Reviewed by on . Nauka zachowania się przy gościach 1. Dzwonek. Podekscytowany pies szaleje. "Uspokój się!" - krzyczą domownicy, co jeszcze bardziej pobudza zwierzaka. "Trzeba g Nauka zachowania się przy gościach 1. Dzwonek. Podekscytowany pies szaleje. "Uspokój się!" - krzyczą domownicy, co jeszcze bardziej pobudza zwierzaka. "Trzeba g Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top