sobota, 20 stycznia 2018

Zachęcanie nagradzaniem

7 września 2017 15:30 Zostaw komentarz

Pozytywne stymulowanie

Wielu szkoleniowców zaleca pewne schematy mądrego nagradzania. W pierwszej fazie nauki psa stosuje się nagradzanie ciągłe, czyli za każdym razem, kiedy pupil prawidłowo zareaguje, otrzymuje nagrodę. Sprawdza się ono na wstępnym etapie szkolenia i w czasie nauki zupełnie nowych umiejętności. Kiedy pies kojarzy już komendy i wykonuje je poprawnie, należy przejść do nagradzania przerywanego. Z czasem ta regularność zostaje zmniejszona do minimum. Wówczas pies zaczyna wyczekiwać nagrody, nie wiedząc, za którym razem ją otrzyma. W efekcie wszelkie zadania wykonuje prawidłowo, bez ociągania się. Ten schemat nagradzania można z powodzeniem wpisać nie tylko w cykl szkoleń, ale również stosować w codziennym życiu. Oczywiście przechodzenie z etapu regularnego nagradzania do etapu nagradzania sporadycznego trzeba dostosowywać indywidualnie, obserwując  uważnie poczynania pupila. Jedne psy chwytają wszystko w mig i można z nimi pokonać płynnie i szybko kolejne etapy tej metody. Inne z kolei potrzebują na to więcej czasu. Pewne jest, że rodzaj i częstotliwość zastosowania danej nagrody muszą zawsze działać na psa stymulująco. Musi on jej wyczekiwać i nie może przejawiać oznak znudzenia, gdy ją otrzyma.

Nagradzanie psa – przynęty i pochwały

Dobrze w pozytywnym motywowaniu czworonoga sprawdzają się przynęty. Mają przyciągnąć uwagę pupila, zainteresować go i zachęcić do konkretnego działania. Inaczej mówiąc, wystarczy pokazać zwierzęciu coś, co lubi, obiecując mu to w zamian za dobre sprawowanie czy wykonanie jakiegoś zadania. Na przynętę znakomicie nadają się smakołyki, lecz należy używać ich rozsądnie, nie za często. Niestety wielu właścicieli stosuje je praktycznie bez przerwy. Wtedy stają się rodzajem łapówki, bez której pies nie słucha swoje-go pana i nie jest w stanie nic zrobić. A to może być już niepokojące.
Równie ważne dla każdego czworonoga są pochwały słowne. Powinny być krótkie, typu: „dobry pies”, „świetnie”, „tak”, „rewelacyjnie”, „super”. Trzeba je umiejętnie wypowiedzieć – niższym tonem, raczej wolno, z tendencją do wydłużania pojedynczych sylab. Dobry efekt przynosi też użycie imienia psa po tym krótkim wstępie słownym. Jednak już samo imię pupila należy wymówić trochę innym głosem, nieco wyższym, z intonacją rosnącą. Pochwały słowne mają wyrazić zadowolenie opiekuna i jego entuzjazm, który powinien udzielić się pupilowi, ale przede wszystkim mają pomóc psu w dalszej koncentracji i w nabraniu chęci do wykonania kolejnego zadania.

W zamian miłość

Chwalone zwierzę potrafi odwdzięczyć się swojemu opiekunowi najlepiej, jak tylko potrafi. Kocha go miłością szczerą i bezinteresowną. Właściwe traktowanie, motywowanie i nagradzanie przez właścicieli pozwala psom na godne życie i zapewnia im emocjonalną stabilizację. Takie czworonogi są pewniejsze siebie, ale i bardziej przyjacielskie wobec człowieka i innych zwierząt. Jeśli bowiem w domowym zaciszu pies spotyka się z pozytywnymi emocjami, przemyślanym systemem nagradzania i mądrym dyscyplinowaniem, odnajduje w nim pełnię szczęścia.
Dagmara Mieszkis-Święcikowska, lekarz weterynarii, psycholog zwierząt

Jako nagrody najlepiej sprawdzają się:

1. Smakołyki – gotowe (kupione w sklepach zoologicznych) lub przygotowane samodzielnie: kawałki kiełbasy, żółtego sera, marchewki, biszkopty, kawałki suchego chleba.
2. Dostęp do ulubionych zabawek, gryzaków, specjalnych kul wypełnionych smakołykami.
3. Spacery w plenerze.
4. Wspólne zabawy z opiekunem (aportowanie, jogging, berek, gra w piłkę, frisbee, przeciąganie liny itp.).
5. Przebywanie w pobliżu domowników.
6. Aktywne uczestniczenie w życiu rodzinnym.
7. Pieszczoty (drapanie okolicy mostka, pod brodą, za uchem).
8. Pochwały słowne („dobry pies”, „grzeczny pies”, „tak dobrze”, „super”, „fantastycznie” itp.).

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w numerze: Przyjaciel Pies nr 1/2010

Zapisz

Zapisz

Pages →  1 2

Zachęcanie nagradzaniem Reviewed by on . Pozytywne stymulowanie Wielu szkoleniowców zaleca pewne schematy mądrego nagradzania. W pierwszej fazie nauki psa stosuje się nagradzanie ciągłe, czyli za każdy Pozytywne stymulowanie Wielu szkoleniowców zaleca pewne schematy mądrego nagradzania. W pierwszej fazie nauki psa stosuje się nagradzanie ciągłe, czyli za każdy Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top