czwartek, 21 marca 2019

Zachęcanie nagradzaniem

9 lipca 2018 06:03 Zostaw komentarz

nagradzanie psa

Nagradzanie psa – jak to robić?

W numerze październikowym pisaliśmy, jak mądrze karać pupila, żeby eliminować jego niepożądane zachowania. Aby zaś utrwalić postępowanie zgodne w wolą opiekuna, niezbędne jest nagradzanie psa. To bez wątpienia czynność przyjemniejsza dla obu stron, lecz również wymaga od nas wiedzy i konsekwencji.

Każdy pies chce się przypodobać swojemu panu, być przez niego lubiany i podziwiany. Jak wiadomo, nie wszystkie poczynania pupila spotykają się z aprobatą opiekuna. Aby wpoić mu pożądane zachowania, właściciel musi opracować odpowiedni schemat nagradzania.

Marchewka czy kij?

Naszemu pupilowi do bycia szczęśliwym nie wystarczy tylko ciepłe legowisko i miska pełna jedzenia. Pies jako zwierzę stadne potrzebuje przede wszystkim obecności opiekuna w pobliżu, możliwości uczestniczenia w życiu jego i pozostałych domowników, wzajemnej czułości i wspólnego aktywnego spędzania czasu. Czasami dopomina się on o to zbyt natarczywie lub wyraźnie uważa się za głównego animatora życia domowego i chce wszystkimi dyrygować. Niejednokrotnie trzeba go ukarać, żeby poznał swoj miejsce w stadzie i nabrał dobrych manier. Jednak nagrodami, czyli działaniem motywującym lub wzmocnieniem pozytywnym  nazywanym potocznie „metodą marchewki”, można zdziałać o wiele więcej niż przy użyciu kary, czyli „kija”. Połączenie pozytywnych metod wychowania z mądrym karaniem zdecydowanie sprzyja budowaniu trwałej relacji między panem i psem. Każde zwierzę wymaga indywidualnego podejścia, a zatem rodzaj „marchewki” należy dobierać do osobowości i aktualnych potrzeb pupila.

Nagradzanie psa – kiedyś i teraz

Prosta klasyfikacja wyróżnia nagrody: pierwotne i wtórne. Pierwotnymi są np. różne smakołyki, jedzenie, picie. Do nich człowiek przyzwyczaił psowate w procesie ich udomowienia, często nieświadomie – resztki jedzenia zalegały na terenach gospodarstw i wabiły te zwierzęta. Można więc powiedzieć, że właśnie jedzenie odbierane przez psy jako nagroda biologicznej natury zapoczątkowało ich kontakty z ludźmi, które przerodziły się w przyjaźń, lojalność i potrzebę bycia razem.
Z kolei nagrody wtórne, takie jak: wspólne zabawy, spacery, pochwały słowne, pieszczoty, pojawiły się zdecydowanie później. Miały na celu dodatkowo wzmocnić pożądane przez właściciela zachowania psa. Obecnie łączy się oba rodzaje nagród. Najczęściej najpierw pupil otrzymuje nagrodę wtórną, np. zostaje pochwalony słownie, a następnie ma zapewniony swobodny dostęp do pierwotnej, czyli jedzenia, smakołyku.

Dobierz nagrodę indywidualnie

Nagroda jest ekwiwalentem zapłaty. Psa trzeba nagradzać już w czasie właściwego wykonywania przez niego polecenia lub bezpośrednio po wystąpieniu pożądanego przez opiekuna zachowania. Jednego czworonoga uszczęśliwi ekstraspacer lub zabawa z właścicielem w plenerze. Drugi będzie preferował jakiś smakowity kąsek, a jeszcze inny ucieszy się z otrzymania nowej, piszczącej zabawki. Formą nagrody jest także pieszczota, przez większość psów odbierana jako duża przyjemność.  Dlatego zanim wybierzemy rodzaj wzmocnienia pozytywnego dla swojego podopiecznego, upewnijmy się, co jest dla niego naprawdę ważne, co sprawia mu radość. Dobrze jest przygotować zawczasu listę, na której powinien się znaleźć spis wszystkich ewentualnych dostępnych nagród z zaznaczeniem stopnia ich atrakcyjności dla naszego pupila. Taka hierarchia może być bardzo pomocna na co dzień. Wówczas w zależności od zaistniałej sytuacji będzie można, opierając się na tej liście, wybrać odpowiednią „zapłatę” dla psa. Nie można jednak przesadzać z nadmiarem gratyfikacji. Trzeba stosować je mądrze i z umiarem. Inaczej szybko zdewaluuje się ich wartość i przestaną być przez czworonoga pożądane. A przede wszystkim pies musi na nie zasłużyć.

Pages →  1 2

Zachęcanie nagradzaniem Reviewed by on . Nagradzanie psa - jak to robić? W numerze październikowym pisaliśmy, jak mądrze karać pupila, żeby eliminować jego niepożądane zachowania. Aby zaś utrwalić post Nagradzanie psa - jak to robić? W numerze październikowym pisaliśmy, jak mądrze karać pupila, żeby eliminować jego niepożądane zachowania. Aby zaś utrwalić post Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top