piątek, 19 stycznia 2018

Nadchodzi lato – jak pomóc naszemu pupilowi przetrwać upały?

5 czerwca 2017 21:05 1 komentarz

Jak uchronić naszego psa przed upałem?

Na początku warto wyjaśnić, dlaczego psy znoszą wysokie temperatury dużo gorzej, niż człowiek. Zwierzęta, takie jak psy, czy koty mają dużo mniej wydajny system chłodzący ciało, co wiąże się z tym, że ich ciało bardzo łatwo się przegrzewa.

Pies również nie ma gruczołów potowych i, w przeciwieństwie do człowieka, nie poci się przez skórę. Aby pomóc sobie przy upale, stroszy sierść – aby obniżyć temperaturę ciała oraz zieje – aby wymienić powietrze gorące z wnętrza swojego ciała na to zimne z zewnątrz. W związku z tym zbyt długa ekspozycja psa na wysokie temperatury może doprowadzić do udaru słonecznego i hipotermii!

Jak zadbać o psa latem? Jak możemy mu pomóc?

Oto kilka rad:

  1. Psy mieszkające na dworze powinny mieć dostęp do przewiewnego, zacienionego miejsca oraz zapewnioną miskę zawsze napełnioną zimną wodą.
  2. Osoby lubiące długie spacery ze swoimi pupilami powinny wybrać się na nie wcześnie rano lub wieczorem, gdy temperatura powietrza nie jest już tak wysoka, a słońce nie nagrzewa. Dobrze jest również spacerować po trawie, a nie po rozgrzanym betonie, gdzie pies może poparzyć sobie łapy. Ważnym jest również, aby na spacer zakładać psu obrożę z materiału, a nie metalową. Metalowa obroża może bowiem szybko nagrzać się od słońca i również poparzyć naszego pupila. Pamiętajmy także – gdy idziemy z psem na spacer – zawsze miejmy przy sobie zapas wody dla naszego zwierzaka.
  3. Właściciele czworonogów, którzy mają taką możliwość, mogą umieścić w ogrodzie nieduży basen w tworzywa, gdzie ich pies będzie mógł zażywać chłodnych kąpieli. Innym rozwiązaniem jest również zapewnianie psu zwykłych (ale delikatnych!) kąpieli z węża ogrodowego. Osoby, które nie posiadają ogrodu, mogą również schładzać swojego psa za pomocą różnych trików, np. poprzez zakładanie mokrej bandamki, owijanie zimnym ręcznikiem, czy podarowanie psu specjalnej zabawki chłodzącej.
  4. To co najważniejsze, przed czym co roku ostrzegani są właściciele zwierząt – nigdy, i pod żadnym pozorem, nie pozostawiajmy naszego psa samego w samochodzie! Nie ma znaczenia to, że zaparkowaliśmy w cieniu, czy pozostawiliśmy pootwierane okna. Wychodząc z samochodu zawsze zabierajmy naszego czworonoga ze sobą!

Pamiętajmy, upale lato to trudna pora roku dla naszych zwierząt. Dlatego też, tak ważne jest, aby właściciele pomagali im przetrwać ten okres. Możemy być pewni, że stosując się do tych kilku prostych zasad pomożemy naszym psom, a one z pewnością będą nam bardzo za to wdzięczne.

 

Nadchodzi lato – jak pomóc naszemu pupilowi przetrwać upały? Reviewed by on . Jak uchronić naszego psa przed upałem? Na początku warto wyjaśnić, dlaczego psy znoszą wysokie temperatury dużo gorzej, niż człowiek. Zwierzęta, takie jak psy, Jak uchronić naszego psa przed upałem? Na początku warto wyjaśnić, dlaczego psy znoszą wysokie temperatury dużo gorzej, niż człowiek. Zwierzęta, takie jak psy, Rating: 0

komentarze (1)

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top