wtorek, 19 marca 2019

Na wodzie jest w modzie

16 lipca 2018 06:36 Zostaw komentarz

Na wodzie jest w modzie

Lato w pełni! Może by tak wybrać się nad wodę i popływać kajakiem lub łódką? Ale co zrobić w tym czasie z czworonożnym przyjacielem? Odpowiedź jest prosta: zabrać go ze sobą! 

Na wodzie jest w modzie

Na wodzie jest w modzie

Chociaż kajakowa wyprawa lub żeglowanie z psem mogą nam się wy-dawać prawdziwym wyzwaniem,  w praktyce szybko przekonamy się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Gwarancją sukcesu jest wcześniejsze dokładne zaplanowanie spływu czy rejsu i odpowiednie przygotowanie naszego czworonoga. Nawet jeśli będzie to jego pierwszy kontakt z wodą, może się okazać, że mamy  w domu prawdziwego miłośnika mokrego szaleństwa. W takich sytuacjach zawsze nasuwają się pytania: co będzie, gdy pies wywróci kajak, skacząc za przepływającą nieopodal kaczką? Czy kołysząca się na falach żaglówka nie przyprawi go o chorobę morską? Oto rady doświadczonych żeglarzy – trenerów i behawiorystów – dla wszystkich, którzy chcą poznać przepis na udany, aktywny wypoczynek z pupilem nad wodą.

Pierwsze kroki z kajakiem

Katarzyna Kosińska-Dybvik, behawiorystka, której na kajakach towarzyszą zwykle dwa jack russell terriery Offka i Enzo uważa, że jeśli myślimy o zabraniu czworonoga na taką wyprawę, musimy być pewni, że naprawdę lubi pływać. – Pamiętajmy, że nawet pies, który lubi wodę, nie musi czuć się dobrze, płynąc obok kajaka, a z pewnością nie przesiedzi całego spływu na miejscu wioślarza – mówi Kasia. Jej zdaniem pupil, którego zaczynamy przyzwyczajać do przebywania w wodzie i pływania powinien mieć już dobrze rozwiniętą koordynację ruchową; młode psy często potrafią pracować przednimi łapkami, ale jeszcze nie wiedzą, co zrobić z tylnymi, a to świadczy o tym, że dla nich jest jeszcze za wcześnie na kajakową przygodę. Niezwykle ważne jest również to, by przyszłego pływaka przyzwyczajać do wody stopniowo i akceptować tempo, w jakim robi postępy. Warto go zachęcić – samemu wejść do wody i brodzić przy brzegu – gdy podążający za nami pies poczuje, jak woda obmywa mu łapki, będzie to dla niego niezwykle przyjemne doznanie. Zapomnijmy jednak o wrzucaniu do wody ulubionej zabawki pupila w nadziei, że w ferworze zabawy da nura w chłodną toń i nam ją przyniesie – na pewno będzie to dla niego stresujące i może przynieść więcej szkody niż pożytku.  – Gdy upewnimy się, że nasz psiak lubi pływać i dobrze czuje się w wodzie, pora na zapoznanie go z kajakiem. Zróbmy to powoli i bez przymusu – radzi Katarzyna. – Nie planujmy, że nasz podopieczny oswoi się z nim w 5–10 minut i ochoczo wyruszy w nieznane – dodaje. – Postarajmy się pojechać nad wodę jeszcze przed planowaną wycieczką i wypożyczyć ten niecodzienny środek transportu, by pies miał okazję go poznać. Pamiętajmy, żeby przyzwyczaił się nie tylko do kajaka leżącego na brzegu, ale i do kołyszącego się na falach w płytkiej wodzie, do której zwierzak będzie mógł wyskoczyć, jeśli poczuje się niekomfortowo.

Pages →  1 2 3

Na wodzie jest w modzie Reviewed by on . Na wodzie jest w modzie Lato w pełni! Może by tak wybrać się nad wodę i popływać kajakiem lub łódką? Ale co zrobić w tym czasie z czworonożnym przyjacielem? Odp Na wodzie jest w modzie Lato w pełni! Może by tak wybrać się nad wodę i popływać kajakiem lub łódką? Ale co zrobić w tym czasie z czworonożnym przyjacielem? Odp Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top