środa, 20 lutego 2019

Mój pies wabi się…. – jak wybrać idealne imię dla naszego pupila?

12 lutego 2018 07:07 1 komentarz

Cute white puppy dog lying on bed. Polish Tatra Sheepdog

Nadchodzi ten dzień – w naszym domu pojawia się nowy mieszkaniec – szczeniak. Domownicy tulą psiaka i cieszą się na samą myśl o nowych, wspólnie spędzonych chwilach. I nagle właścicielom w głowie pojawia się myśl –

– ale jak go nazwiemy?

Wbrew pozorom wybór imienia dla psa wcale nie jest taki prosty. Należy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych aspektów.

Pies rozumie swoje imię?

Przede wszystkim, pamiętajmy, że psy nie wychwytują treści naszych słów. Reagują raczej na głos, ton głosu, czy gesty i reakcje właściciela. Dlatego też przy wyborze imienia istotna jest jego długość – im imię będzie dłuższe, tym trudniej będzie zwierzęciu je zapamiętać i wychwycić. Najlepiej sprawdzają się imiona dwusylabowe. Ważnym jest również, abyśmy nie zmieniali psu imienia, aż do końca jego życia.

Duży pies o długiej, ciemnej sierści o imieniu Żaba?

Psie imię z pewnością powinno być dobrane do jego wielkości, postury oraz charakteru. Raczej nie powinniśmy nazywać „Gigant” żwawo biegającego i ruchliwego psa rasy York. Tak samo, mylące może być imię „Pchła” dla suczki rasy Nowofundland.

Podobna zasada dotyczy również płci naszego pupila. Dobrze jest nadawać suczkom imiona żeńskie, a psom – męskie. Imiona niewskazujące na płeć zwierzęcia mogą przysporzyć nam problemów, chociażby u weterynarza.

Jednocześnie, nie do końca sprawdza się nadawanie zwierzętom imion ludzkich. Takie rozwiązanie może okazać się krzywdzące lub upokarzające dla osoby o takim samym imieniu. Jeśli już musimy nadać naszemu pupilowi ludzkie imię, powinniśmy wybrać takie, które nie jest już powszechnie używane lub całkowicie wyszło z użycia.

A co jeśli adoptujemy psa ze schroniska i nie podoba nam się jego imię?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakiego psa chcemy adoptować. Duża część czworonogów, która trafia do schronisk, jest bezimienna. Dostają imię dopiero od pracowników lub wolontariuszy w schronisku. Jeśli taki pies posiada nowe imię stosunkowo krótko, możemy spróbować je zmienić. Inna zasada dotyczy zwierząt, które w schronisku spędziły kilka lat lub trafiły do niego już z wcześniej nadanym imieniem. W takiej sytuacji powinniśmy pozostawić imię czworonoga takie, do którego jest przyzwyczajony. Wyjątkiem jest, gdy pies od urodzenia nosi jedno imię, a w domu, z którego się wywodzi, był źle traktowany. Wtedy z pewnością powinniśmy nadać mu nowe imię, aby odciąć go od bolesnych wspomnień z przeszłości.

Tak naprawdę, wybór odpowiedniego imienia dla naszego pupila, to duże wyzwanie i wcale niemniejsza odpowiedzialność. Imię naszego czworonoga to bowiem nie tylko jego „wizytówka”, ale element niezbędny w codziennej relacji pies – właściciel. Imię służy zarówno do rozpoznania psa, przywoływania, jak i tresury i wypowiadania komend. Zadbajmy zatem o to, aby nasz pupil otrzymał od nas idealne, wymarzone imię.

Mój pies wabi się…. – jak wybrać idealne imię dla naszego pupila? Reviewed by on . Nadchodzi ten dzień – w naszym domu pojawia się nowy mieszkaniec – szczeniak. Domownicy tulą psiaka i cieszą się na samą myśl o nowych, wspólnie spędzonych chwi Nadchodzi ten dzień – w naszym domu pojawia się nowy mieszkaniec – szczeniak. Domownicy tulą psiaka i cieszą się na samą myśl o nowych, wspólnie spędzonych chwi Rating: 0

komentarze (1)

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top