sobota, 20 października 2018

Marcepan już po operacji

9 stycznia 2018 07:05 Zostaw komentarz
Pies Marcepan już po operacji

fot. Fundacja Serce dla Zwierząt

Marcepan już po operacji

Pamiętacie Marcepana? To pies znaleziony w na polu kukurydzy w mazowieckiej gminie Stromiec, z niefizjologicznie wykręconą tylną łapą. Już jest po pierwszej zapowiadanej operacji.

Był przerażony, zapchlony, nie pozwalał do siebie podejść i bardzo cierpiał z powodu wady wrodzonej: wykręconej o 180 stopni prawej tylnej łapy. Na początku listopada 2017 roku z mazowieckiego schroniska we wsi Boże Małe trafił do Fundacji Serce dla Zwierząt.

Nadal był mocno przestraszony i chudy – ważył ledwie 5 kg. Miał niedobory minerałów i witamin, rzucał się na jedzenie. W połowie listopada trafił do weterynarza Krzysztofa Zdeba z podwarszawskiej Lecznicy Weterynaryjnej Legwet, który zdecydował o konieczności przeprowadzenia w pierwszej kolejności operacji „zdrowej” tylnej łapy Marcepana.  A to dlatego, że i z nią było bardzo źle: 70 stopni rotacji podudzia, zwichnięcie rzepki 4 stopnia, kulawizna 3 stopnia.

Koszt leczenia Marcepana fundacja obliczyła na ponad 10 tys. zł. Dzięki zbiórce w internecie, oraz hojności czytelników portalu pies.pl a także profilu Przyjaciela psa na FB, szybko udało się zebrać potrzebną kwotę. Marcepan przeszedł tomografię komputerową i na jej podstawie dr Zdeb wykonał wydruk kończyn psa na drukarce 3D. Po badaniu lekarz nie miał wesołej miny. – Troszkę się sytuacja komplikuje, bo nie wiem czy w lewej kończynie nie trzeba będzie wyprostować kości udowej, która jest także wygięta – mówił w grudniu Krzysztof Zdeb. Lekarz dostrzegł w  prawej łapie psa rotację także kości udowej. – Na pewno trzeba będzie zoperować obie: kość udową i piszczelową. I wtedy się martwić o staw. Przy przywróceniu osi kończyny staw może zacząć pracować lepiej i tego się trzeba trzymać – zaklinał rzeczywistość weterynarz.

Co dalej?

Operację przeprowadzono pod koniec grudnia 2017 roku. 28 grudnia Marcepan wyszedł ze szpitala i od tej pory dochodzi do siebie w domu tymczasowym. Pies ma założony stabilizator dynamiczny na staw kolanowy z dwoma gumkami ciągnącymi żeby rozciągnąć przykurcze mięśni i ścięgien. Jest poddawany rehabilitacji i czeka na kolejną, zakończoną sukcesem operację – tym razem prawej łapy, o czym będziemy informować!

 

Marcepan już po operacji Reviewed by on . [caption id="attachment_34115" align="alignleft" width="300"] fot. Fundacja Serce dla Zwierząt[/caption] Marcepan już po operacji Pamiętacie Marcepana? To pies [caption id="attachment_34115" align="alignleft" width="300"] fot. Fundacja Serce dla Zwierząt[/caption] Marcepan już po operacji Pamiętacie Marcepana? To pies Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top