sobota, 20 stycznia 2018

Magnetoterapia i elektroterapia

8 listopada 2017 08:30 3 komentarzy
magnetoterapia i elektroterapia

Magnetoterapia i elektroterapia pomagają psom odzyskać sprawność.

Magnetoterapia i elektroterapia

Magnetoterapia i elektroterapia są stosowane w leczeniu schorzeń neurologicznych i narządów ruchu, które zazwyczaj wymagają cierpliwej, wieloetapowej rehabilitacji.

Przedstawione poniżej zabiegi jeszcze do niedawna nie były stosowane w medycynie weterynaryjnej w Polsce. Jednak coraz więcej lekarzy wyposaża swoje gabinety w sprzęt do magnetoterapii, pojawia się również oferta zabiegów elektrostymulacji mięśniowej.

Magnetoterapia

Terapia ta jest traktowana najczęściej jako dodatkowy zabieg przynoszący ulgę pacjentowi z wszelkimi urazami. Wykorzystuje ona leczniczy wpływ magnesów i urządzeń wytwarzających pulsujące pole magnetyczne wolnozmienne o częstotliwości 0–50 Hz i indukcji magnetycznej 0,5–10 mT. Pole magnetyczne, przenikając przez ciało psa, działa na komórki, a w szczególności na znajdujące się w nich jony. Wpływa ono bardzo korzystnie na przemianę materii. Pole impulsowe normalizuje potencjał spoczynkowy błony komórkowej. Poprawia to wykorzystanie tlenu przez komórkę i zwiększa przemianę energii. Magnetoterapia ma kilka ważnych zalet. Przede wszystkim może być stosowana w ostrym stadium choroby. Ponadto nie trzeba golić psa, ponieważ pole przenika przez sierść, a nawet przez gips. Dobrze reagują na nią szczenięta. Pies poddany sile działania pola nie odczuwa nic lub czasami lekkie wibracje.
Czworonożny pacjent musi jednak zachować cierpliwość, gdyż zabieg trwa od 20 do 40 minut. Ważna jest także dyspozycyjność właściciela, bo w pierwszych dniach najlepiej wykonywać magnetoterapię codziennie, a w kolejnych tygodniach co drugi dzień. Seria obejmuje około 20 zabiegów. W tej odmianie terapii używa się różnych aplikatorów wytwarzających pole magnetyczne. Są to między innymi: – aplikator dyskowy, który oddziałuje jedynie na chore miejsce. To jeden z najbezpieczniejszych aplikatorów, ponieważ właściciel nie jest poddany sile jego działania i może spokojnie trzymać psa i głaskać; – solenoid (o różnych średnicach), który oddziałuje na większą okolicę.
Najlepiej, aby pies był poddawany zabiegowi mniej więcej o tej samej porze. I raczej nie w późnych godzinach wieczornych, ponieważ piesek może mieć problemy z zaśnięciem i będzie nas w nocy budził dreptaniem po domu. W trakcie zabiegu czworonożny pacjent nie może mieć żadnych metalowych części na swoim ciele, tzn. smyczy, kolczatek, kagańców itp. Przeciwwskazaniem do magnetoterapii jest przede wszystkim ciąża i choroby nowotworowe, jak również rozrusznik serca, gruźlica, ostre infekcje, choroby serca i układu krążenia.

Wskazania do magnetoterapii:

choroby zwyrodnieniowe stawów, zapalenie stawów, stany po złamaniach, zwichnięciach, uszkodzenie mięśni, więzadeł stany neurologiczne – porażenia nerwów, zaburzenia przemiany materii, stany zapalne nerwów różnego pochodzenia, bóle kręgosłupa, bioder, kolan.

Elektroterapia

Wykorzystywanie prądu w lecznictwie może się wydawać właścicielom czworonogów niezbyt bezpieczne. Spokojnie, nie taki prąd straszny! Przede wszystkim w elektroterapii używa się prądu stałego (w domowych gniazdkach płynie prąd zmienny) oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości. Elektrostymulacja jest bardzo efektywną metodą stosowaną w wielu schorzeniach układu ruchu i neurologicznego. Efektem jej działania są między innymi: zwiększenie zakresu ruchu, siły mięśni, poprawa ukrwienia tkanki, wzmocnienie funkcji mięśni, kontrola i uśmierzanie bólu. Elektroterapia zazwyczaj przygotowuje do dalszej rehabilitacji.
W weterynarii stosuje się najczęściej terapię TENS – przezskórną stymulację nerwów o działaniu przeciwbólowym. Dość popularne są również zabiegi z wykorzystaniem prądu impulsowego małej częstotliwości, które służą głównie do usprawniania mięśni porażonych wiotko (z czym mamy do czynienia przy dyskopatii) oraz mięśni w zaniku prostym – po długotrwałych unieruchomieniach. Do terapii zaburzeń związanych z porażeniami spastycznymi, czyli przy większości schorzeń neurologicznych dotyczących rdzenia kręgowego oraz po udarach mózgu, stosuje się zarówno TENS, jak i tzw. tonolizę. Ta ostatnia metoda polega na przywróceniu równowagi między zginaczami i prostownikami. Używane do elektroterapii elektrostymulatory umożliwiają także podawanie leków podczas jonoforezy (wprowadzania do tkanek jonów działających leczniczo). Pod jedną z elektrod umieszcza się podkład nasączony lekiem.

Wskazania do elektroterapii:

porażenia nerwowe i związane z nimi reakcje bólowe, stany pourazowe, stany poudarowe, przykurcze, bóle pochodzenia mięśniowego, zaburzenia krążenia, zaniki mięśni.

Pierwsza wizyta w gabinecie weterynaryjnym na pewno będzie trochę stresująca, ale podczas kolejnych pies szybko przyzwyczai się do oddziaływania prądu. Aby elektroterapia zadziałała z lepszym skutkiem, zwierzę należy wygolić w miejscu przyłożenia elektrod. Włosy szybko jednak odrastają, a korzyści elektroterapii są znacznie ważniejsze.
Oczywiście muszą być zachowane środki ostrożności. Prąd będzie bezpieczny, jeśli elektrody założy lekarz lub fizjoterapeuta przeszkoleni z obsługi sprzętu specjalistycznego. Czasami pacjenta trzeba uspokoić farmakologiczne. Z reguły jednak psy przyzwyczajają się do pobudzenia i wrażeń, jakie wywołuje prąd. Optymalny czas zabiegu to około 15–20 minut 3–7 razy w tygodniu.
Przeciwwskazaniem do elektroterapii są przede wszystkim problemy z sercem oraz układem krążenia, dodatkowo toczące się procesy nowotworowe oraz obecność w ciele psa jakichkolwiek implantów metalowych.
Anna Kaniewska, lekarz weterynarii

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w numerze: Przyjaciel Pies nr 5/2009

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Magnetoterapia i elektroterapia Reviewed by on . [caption id="attachment_1051" align="alignright" width="270"] Magnetoterapia i elektroterapia pomagają psom odzyskać sprawność.[/caption] Magnetoterapia i elekt [caption id="attachment_1051" align="alignright" width="270"] Magnetoterapia i elektroterapia pomagają psom odzyskać sprawność.[/caption] Magnetoterapia i elekt Rating: 0

komentarze (3)

 • bitmed

  [url]http://bitmed.pl/190-aparaty-do-elektroterapii[/url]

 • bitmed

  i myk http://bitmed.pl/190-aparaty-do-elektroterapii

 • dea

  dea

  Wszystko pięknie ładnie, ale.. 1. To nie lekarze weterynarii głównie zajmują się w Polsce zoofizjoterapią, tylko zoofizjoterapeuci po ukończeniu studium/studiów. Lek wet w Polsce nie ma uprawnień do prowadzenia zabiegów fizjoterapeutycznych BEZ ODBYCIA ODPOWIEDNIEGO KURSU z certyfikatem z MEN. Często lek weci na własną rękę porywają się na dawanie porad fizjoterapeutycznych nie mając wiedzy w tym zakresie (bazują na wiedzy weterynaryjnej, co z fizjoterapią ma wbrew pozorom mało wspólnego bo na studiach weterynaryjnych NIE MAJĄ REHABILITACJI- osobiście kilka razy spotkałam się z zaleceniami weterynarza do konkretnych zabiegów fizykalnych w ogóle nie pasujących do danego przypadku! Były to schematy zerżnięte z książki, które akurat u tych zwierząt nie można było stosować wg schematu; generalnie schematy to w fizjoterapii strzał w kolano nawiasem mówiąc). 2. ŻADNE światowe badania naukowe nie potwierdziły działania magnetoterapii w leczeniu bólu. W zasadzie magneto jest bezużyteczna. Należy też pamiętać,że cała fizykoterapia daje efekty czasowe. Wdrożona w odpowiednim czasie bardzo wspomaga proces rehabilitacji, ale nie jest na tyle efektywna na ile by się zdawało.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top