czwartek, 19 lipca 2018

Magiczne kropelki

5 lipca 2018 06:00 Zostaw komentarz

Magiczne kropelki

Wyciąg z kroplika dla nieśmiałych, krople z orzecha włoskiego dla zwierząt, które właśnie zmieniają miejsce zamieszkania, a Rescue Remedy dla czworonogów zestresowanych wizytą u lekarza czy wystawą. Co to za magiczne kropelki? O czym mówimy? O terapii kwiatowej doktora Bacha, która pomaga zwierzętom z problemami natury psychicznej.

Magiczne kropelki

Magiczne kropelki

Lecznicze działanie darów matki natury znane jest nie od dziś. Od zarania dziejów w medycynie wykorzystywano liście, owoce i soki najróżniejszych roślin, które przyspieszały gojenie się ran i usprawniały pracę osłabionych organów. Edward Bach, angielski bakteriolog i homeopata żyjący na przełomie XIX i XX wieku poszedł o krok dalej; zaczął głosić pogląd, że natura może leczyć nie tylko ciało, ale i duszę, i może mieć wpływ na odczuwane przez nas emocje. Bach był przekonany, że istnieje związek między emocjami a stanem naszego zdrowia; dziś wiadomo, że miał rację i że wiele chorób ma podłoże psychosomatyczne. Efektem prac badawczych postępowego lekarza jest wykorzystywana już od prawie wieku terapia kwiatowa, w której używa się esencji kwiatowych dziko rosnących roślin podawanych doustnie w celu przywrócenia równowagi emocjonalnej i poprawienia samopoczucia.

Terapia Bacha na problemy  zwierząt

Zoopsycholog Magdalena Nykiel prowadząca firmę „Czarny kot – usługi na szczęście” już od kilkunastu lat stosuje krople Bacha w swojej pracy ze zwierzętami.  – Osoby, które chcą spróbować tej metody, powinny najpierw precyzyjnie określić,  jakie trudne emocje towarzyszą ich zwierzętom w życiu codziennym, a następnie wybrać ekstrakty, które najlepiej wpłyną na doznawane przez nie uczucia. To oczywiste, że nasz pies czy kot nie jest  w stanie dokonać takiej analizy i zakomunikować nam, jak się czuje. Swój nastrój  i stan zdrowia manifestuje jednak poprzez zachowanie, którego interpretacja (umożliwiająca dobór terapii) powinna być oparta na wiedzy o psychice zwierząt i obiektywnej ocenie. Ponieważ częstym błędem właścicieli próbujących określić samopoczucie zwierząt jest ich nadmierna antropomorfizacja, bywa że konkretne zachowanie zostaje przypisane złośliwości lub obrażaniu się Mruczka czy Azora. Rolą specjalisty jest przeprowadzenie wywiadu z opiekunem i odkrycie prawdziwej przyczyny problemu – precyzuje pani Magdalena.

Sposób na stres

Magiczne kropelki

Magiczne kropelki

Krople Bacha można stosować doraźnie lub włączyć je w długoterminową terapię behawioralną zwierzęcia. Najbardziej znaną mieszanką stosowaną ad hoc jest Rescue Remedy – połączenie pięciu ekstraktów, które zmniejsza napięcie psychiczne  i chroni przed skutkami silnego stresu. Można je zastosować przed wizytą u weterynarza, wystawą czy w jakiejkolwiek innej sytuacji, w której nasze zwierzę przeżywa silny stres. Właśnie w ten sposób ekstraktów Bacha używa behawiorystka Agnieszka Nojszewska z akademii Dobry Pies.  – O kroplach Bacha usłyszałam od Kirsten Helming, z którą od lat organizuję warsztaty porozumiewania się ze zwierzętami  – opowiada pani Agnieszka. – Kirsten, prócz tego, że ma wielką wiedzę i intuicję ujawniającą się w pracy ze zwierzętami, prowadzi również kursy Reiki (leczenia energią życiową) i uczy korzystać z uzdrawiającej mocy kryształów. Ponieważ miałam ogromne zaufanie do jej umiejętności, postanowiłam spróbować terapii kwiatowej – kontynuuje behawiorystka i dodaje, że krople Bacha zażywała zarówno ona, jak i jej pies Klocek. Czy to działa? – Nie mam złudzeń, że krople Bacha pomogą  w przypadku bardzo poważnych problemów behawioralnych – tłumaczy. – Wierzę jednak w uzdrawiającą moc natury i mam dobre doświadczenia z medycyną naturalną. Wielokrotnie podawałam Klockowi Rescue Remedy, czy to przed dłuższą jazdą samochodem, której nie lubi, czy przed spotkaniem z psem problemowym, i wówczas wszystko szło zgodnie z moim życzeniem. Traktuję jednak krople Bacha jako środek dodatkowy, który zwiększy szansę na rozwiązanie problemu.  Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik, terapeutka ludzi i zwierząt, która od lat stosuje metodę Bacha w swojej pracy oraz samodzielnie dobiera ekstrakty dla klientów, podziela tę opinię. – Krople będą działały jedynie wtedy, gdy źródłem problemu są emocje, np. jeśli zwierzę jest  z natury lękliwe, ale nie pomogą, gdy opiekun będzie stale wystawiał czworonoga na działanie silnego stresu. Prawidłowo dobrana mieszanka wzmocni również podjęte działania behawioralne.  Rozmawiałam także z zajmującą się kotami zoopsycholog Anną Celińską-Mysław z firmy Koci Detektyw, która do tej pory dwukrotnie sięgnęła po ekstrakty, by pomóc swoim zwierzętom. – O kroplach Bacha dowiedziałam się na kursie dla zoopsychologów akurat w momencie, gdy trafiła do mnie z ulicy zalękniona kotka. Ponieważ wtedy jeszcze nie miałam dostatecznej wiedzy i nie umiałam jej pomóc, sięgnęłam po ekstrakty kwiatowe i już po pierwszej buteleczce widziałam różnicę  w zachowaniu Fretki. Kilka lat później tę samą mieszankę zaaplikowałam Rudej, mojej kotce, która zaczęła zachowywać się tak, jak wcześniej Fretka; jednak wtedy miałam już wiedzę pozwalającą mi podjąć dodatkowe działania behawioralne. Myślałam, że dzięki kroplom Bacha zmiany  w zachowaniu Rudej nastąpią w podobnym czasie jak w przypadku Fretki, ale tak się nie stało – wspomina pani Anna – trzeba było na nie długo czekać.

Money, money, money…

Koszt pierwszej buteleczki dobranych przez specjalistę kropli wraz z analizą problemu, jaki właściciel ma ze swoim podopiecznym to koszt 50–80 złotych. Kontynuacja kuracji to zazwyczaj wydatek rzędu 30 złotych. Choć krople można zamówić samodzielnie i zrobić z nich odpowiednią miksturę w domowym zaciszu, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który przygotuje odpowiednią mieszankę zgodnie z naszą potrzebą lub życzeniem. W każdym roztworze może znaleźć się do siedmiu spośród 38 ekstraktów – tłumaczy Magdalena Nykiel. Jeśli nie wiemy, jakie krople będą dla naszego pupila najlepsze, powinniśmy znaleźć specjalistę zachowań zwierząt, który na podstawie szczegółowego wywiadu dobierze odpowiednie składniki. Mimo że na rynku mamy coraz więcej tańszych zamienników kropli Bacha, specjaliści, z którymi rozmawiałam, polecają wyłącznie oryginalne esencje, twierdząc, że gwarantują one lepsze efekty kwiatowych kuracji.

Ekstrakty dobre na wszystko

Na stronach internetowych poświęconych terapii kwiatowej możemy znaleźć informacje, że krople stosowane przez dłuższy czas pomogą zwierzęciu przystosować się do zmian, wesprą osobniki lękliwe, pobudliwe czy też agresywne. Na stronach drbach.pl oraz esencjebacha.pl możemy znaleźć listę najpopularniejszych problemów naszych zwierząt oraz wskazówki, które esencje mogą pomóc w konkretnych przypadkach: na brak pewności siebie dobrze zrobi naszym milusińskim modrzew, lękliwym zwierzętom przyda się wspomniany już kroplik, osobnikom źle znoszącym zmiany możemy podać ekstrakt z orzecha włoskiego, a apatycznym  – powojnik pnący. Krople Bacha są dostępne w buteleczkach z zakraplaczem lub atomizerem,  a także w postaci żelu czy też pastylek do ssania. W terapii zwierząt najbardziej popularne są krople, które można podawać do pyszczka, dodawać do wody lub posiłku. Esencje kwiatowe są całkowicie bezpieczne – można je stosować u zwierząt  w każdym wieku; nie wchodzą w interakcje z tradycyjnymi lekami i nie wywołują uzależnień. Choć wiele osób uważa krople Bacha za preparaty homeopatyczne, Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik tłumaczy, że jest to błąd. – Homeopatia nie zajmuje się emocjami, źle dobrana może nam zaszkodzić i jest bardzo kosztowna – tłumaczy. – Źle dobrane krople Bacha nie zrobią nam krzywdy – po prostu nie zadziałają.
Magdalena Adaszewska
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w numerze 1/2016!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Magiczne kropelki Reviewed by on . Magiczne kropelki Wyciąg z kroplika dla nieśmiałych, krople z orzecha włoskiego dla zwierząt, które właśnie zmieniają miejsce zamieszkania, a Rescue Remedy dla Magiczne kropelki Wyciąg z kroplika dla nieśmiałych, krople z orzecha włoskiego dla zwierząt, które właśnie zmieniają miejsce zamieszkania, a Rescue Remedy dla Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top