niedziela, 20 stycznia 2019

Laseroterapia i ultradźwięki

11 czerwca 2018 06:05 3 komentarzy

Laseroterapia i ultradźwięki

Testowane z powodzeniem na ludziach. Tak można zachęcić właścicieli psów do korzystania ze stosunkowo nowych zabiegów terapeutycznych, które coraz powszechniej pojawiają się w ofercie przychodni weterynaryjnych.

Laseroterapia i ultradźwięki

Laseroterapia i ultradźwięki

Laseroterapia – precyzyjne wykorzystanie promieniowania, oraz ultrasonoterapia, czyli uzdrawianie ultradźwiękami, to nieinwazyjne, przy czym bardzo skuteczne metody biostymulacji medycznej. Powoli zabiegi te zaczynają być dostępne dla naszych czworonogów.

Leczenie promieniami

W medycynie weterynaryjnej coraz częściej używa się lasera, który przynosi równie korzystne efekty u psów, co u ludzi. Najpowszechniej stosuje się do rehabilitacji w lecznicach weterynaryjnych sondę laserową podczerwoną. Jej promieniowanie wnika głęboko w tkanki i stawy. Zabieg jest niemal zupełnie nieodczuwalny przez naszego pupila, może on jedynie odczuwać ciepło.
Laser przede wszystkim przyspiesza procesy metaboliczne w komórce, a co za tym idzie, wpływa terapeutycznie na tkankę. Ponieważ temperatura tkanek podczas laseroterapii nie powinna wzrosnąć więcej niż o jeden stopień Celsjusza, zabieg może być wykonywany w każdym stadium choroby. Ta metoda fizykalna – jak żadna inna – wymaga ogromnej ostrożności. Pies musi zostać umieszczony przez wykwalifikowany personel medyczny w miejscu przeznaczonym do zabiegów laserowych, czyli w takim, które nie odbija światła. Opiekun pacjenta musi włożyć okulary ochronne. Jeżeli jest to możliwe, gazikiem zasłaniamy oczy również psu, a jeżeli nam na to nie pozwoli, odwracamy jego głowę od źródła promieniowania. Laser może poważnie uszkodzić wzrok, dlatego trzeba przestrzegać tych zaleceń. Ponadto należy zdjąć psu kaganiec, smycz i obrożę, zwłaszcza gdy mają one metalowe części. Przeciwwskazaniem do laseroterapii jest ciąża, nowotwory, padaczka, wysoka gorączka, infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze oraz równoczesne podawanie psu leków sterydowych.

Wskazania do laseroterapii:

choroby zwyrodnieniowe stawów kończyn i kręgosłupa, stany zapalne tkanek miękkich i stawów, trudno gojące się rany, przykurcze, stany po urazach (zwichnięcia, skręcenia, krwiaki, złamania), obrzęki.

Leczenie dźwiękiem

Ultradźwięki to fale akustyczne o częstotliwości wyższej niż granica słyszalności ludzkiego ucha. W fizykoterapii najczęściej wykorzystuje się częstotliwość od 0,8 do 3 MHz. Podczas nadźwiękawiania chorego miejsca występują zmiany mechaniczne, które powstają na skutek różnicy ciśnień w przebiegu podłużnej fali ultradźwiękowej, co powoduje mikromasaż, a także zmianę temperatury.  Przy pomocy ultradźwięków można zwiększyć temperaturę tkanek aż do głębokości 3 cm, podczas gdy inne zabiegi rehabilitacyjne wykorzystujące wyższą temperaturę przenikają ciało jedynie na głębokość około 1 cm.

Wskazania do zabiegów ultradźwiękowych:

ból, reakcje zapalne, wzmożone napięcia mięśniowe, rany (zarówno tkanek miękkich, jak i tkanek kostnych), blizny.

W trakcie nadźwiękawiania pies leży spokojnie i nie czuje nic lub co najwyżej ciepło. Pacjent musi mieć zapewnioną wygodę, dostępność miejsca na ciele wymagającego nadźwiękawiania jest sprawą drugorzędną. Do przeprowadzenia takiego zabiegu jest uprawniony tylko wykwalifikowany personel! Terapeuta poprzez sondę aplikuje ultradźwięki do ciała psa, zawsze używając do tego substancji kontaktowej. Może nią być jeden z dostępnych na rynku żeli przeciwzapalnych i przeciwbólowych, który przy okazji może zostać wprowadzany do organizmu (fonoforeza). Jeżeli więc wiemy, że naszego czworonoga bolą stawy i mięśnie, zapytajmy fizjoterapeutę o możliwość zaaplikowania maści zamiast żelu kontaktowego, przynajmniej podczas pierwszych wizyt. Można wtedy osiągnąć większy efekt terapeutyczny, a nie spowoduje to ani przedłużenia, ani nie skomplikuje zabiegu.
Psu trzeba ogolić lub przynajmniej bardzo krótko wystrzyc miejsce zmienione chorobowo. Nie powinno to martwić opiekuna, bo sierść szybko odrośnie. Zabieg trwa od 1 do 15 minut w zależności od schorzenia. Najczęściej zaleca się około dziesięciu wizyt przy schorzeniach przewlekłych, sześć lub mniej przy stanach ostrych. Należy robić jedno- lub dwudniowe przerwy.Przeciwwskazaniem do nadźwiękawiania jest choroba nowotworowa, ostre stany zapalne, zmiany skórne w przebiegu chorób zakaźnych, zaburzenia krzepnięcia krwi i ciąża. Nie wykonuje się tego zabiegu, gdy pies ma rozrusznik serca lub metal w miejscu zmian chorobowych. Trzeba omijać okolicę nasad kości u szczeniąt.
Anna Kaniewska, lekarz weterynarii

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w numerze: Przyjaciel Pies nr 6/2009

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Laseroterapia i ultradźwięki Reviewed by on . Laseroterapia i ultradźwięki Testowane z powodzeniem na ludziach. Tak można zachęcić właścicieli psów do korzystania ze stosunkowo nowych zabiegów terapeutyczny Laseroterapia i ultradźwięki Testowane z powodzeniem na ludziach. Tak można zachęcić właścicieli psów do korzystania ze stosunkowo nowych zabiegów terapeutyczny Rating: 0

komentarze (3)

  • kubus puchatek

    ja również dziękuję za link;-) kupę rzeczy można znaleźć;-)

  • mlyczko

    W uzupełnieniu powyższego artykułu warto zwrócić uwagę na stronę http://fizjotechnologia.com/weterynaria/128-laseroterapia-w-fizjoweterynarii.html oraz na studi przypadku, które również są zawarte na tej stronie.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top