niedziela, 16 grudnia 2018

Kto się zna na ludziach?

13 marca 2018 06:04 Zostaw komentarz
Kto się zna na ludziach

fot. Milton Brown/EASTNEWS

Kto się zna na ludziach?

Psy nieprzypadkowo łaszą się do wybranych osób. Naprawdę znają się na ludziach: według badaczy z Uniwersytetu w Kioto psy są zdolne do społecznych i emocjonalnych ocen wobec ludzi, którzy potraktowali jego właściciela w nieuprzejmy sposób.

Zespół japońskich badaczy pod kierownictwem Kazuo Fujita, profesora psychologii poznawczej udowodnił, że psy znają się na ludziach mają umiejętność oceny ludzkiego charakteru. Podobnie jak ludzie, psy wyrabiają sobie opinię o innych ludziach na podstawie obserwacji i decydują, kto jest „w porządku”, a kogo należy „trzymać” szczekaniem i warczeniem na dystans.

Podczas badania właściciele psów – w towarzystwie swoich pupili – prosili dwóch badaczy o pomoc w otwarciu pojemnika. Podczas gdy jeden z badaczy stał i nie reagował na prośby, drugi pomagał albo odmawiał. Każdy z badaczy wręczał czworonogom psie przysmaki. Zwierzęta były neutralne wobec naukowców, którzy udzielili pomocy ich właścicielowi. Natomiast wobec osób, które aktywnie odmówiły pomocy ich właścicielom, psy miały tendencję do zachowywania się mniej przychylnie i nieprzyjęcia od takiej osoby przysmaku.

– Po raz pierwszy odkryliśmy, że psy dokonują społecznych i emocjonalnych ocen ludzi bez względu na ich bezpośredni interes. To dowód na to, że psy są zdolne do społecznej współpracy – podsumowuje prof. Fujita.

źródło: gazeta.pl

 

 

Kto się zna na ludziach? Reviewed by on . [caption id="attachment_34589" align="alignleft" width="300"] fot. Milton Brown/EASTNEWS[/caption] Kto się zna na ludziach? Psy nieprzypadkowo łaszą się do wybr [caption id="attachment_34589" align="alignleft" width="300"] fot. Milton Brown/EASTNEWS[/caption] Kto się zna na ludziach? Psy nieprzypadkowo łaszą się do wybr Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top