niedziela, 16 grudnia 2018

Koniec z mopsami i buldogami?

12 marca 2018 06:04 Zostaw komentarz
Koniec z mopsami i buldogami

fot. PantherMedia/EASTNEWS

Koniec z mopsami i buldogami?

Brytyjscy weterynarze z kliniki Valley Vets nie chcą przykładać ręki do rozmnażania tych ras, ponieważ ich zdaniem hodowcy doprowadzili do uwydatnienia karykaturalnych cech, czego efektem są nawet problemy z samodzielnym oddychaniem.

Problem dotyczy wszystkich ras brachycefalicznych, do których  zaliczają się mopsy, boksery, buldogi angielskie i francuskie, pekińczyki czy shih tzu.

Spłaszczone pyski w połączeniu z niezbyt proporcjonalną budową ciała oznaczają ogromne problemy zdrowotne. Wymienione rasy często mają źle wykształcone nozdrza, tchawicę i podniebienie, przez co mają ogromne problemy z oddychaniem, co się wiąże z niedotlenieniem organizmu. To, co dla ludzi jest słodkim charczeniem czy chrapaniem pieska, dla niego jest męczarnią, a jedynym ratunkiem jest operacja. Charakterystyczna, krępa budowa ciała oznacza również problemy z kręgosłupem i wady układu krążenia. Specyficzna budowa pyska powoduje wady zgryzu i wzroku przez płytko osadzone oczy, które mogą nawet wypaść przy uderzeniu. Problemy tych ras zaczynają się już przy porodzie. Wszystko przez zbyt dużą głowę względem kanału rodnego. Wszystkie te psy muszą rodzić się przez cesarskie cięcie. Niewykluczone, że rosnące koszty opieki medycznej związane z posiadaniem psów wymagających pielęgnacji sprawiły, że według  organizacji Battersea Dogs and Cats Home w ciągu dwóch lat zarejestrowano o 288% więcej bezdomnych buldogów francuskich niż kiedykolwiek wcześniej.

Co w praktyce oznacza protest? Lekarze z kliniki Valley Vets nie będą leczyć niepłodności psów tych ras ani przeprowadzać testów rozrodczych. Klientom będą odradzali zakup tych ras, a w swoich reklamach nie będą wykorzystywać ich wizerunku.

źródło: msn.com

Koniec z mopsami i buldogami? Reviewed by on . [caption id="attachment_34581" align="alignleft" width="300"] fot. PantherMedia/EASTNEWS[/caption] Koniec z mopsami i buldogami? Brytyjscy weterynarze z kliniki [caption id="attachment_34581" align="alignleft" width="300"] fot. PantherMedia/EASTNEWS[/caption] Koniec z mopsami i buldogami? Brytyjscy weterynarze z kliniki Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top