środa, 27 marca 2019

Kolejny rak do wywąchania

28 sierpnia 2015 13:20 Zostaw komentarz

AP HDD 2Nie od dziś ludzie wykorzystują fenomalne psie nosy do tzw. detekcji węchowej przy diagnozowaniu raka. Jedną z pierwszych chorób, do której rozpoznawania psy zostały dopuszczone, był czerniak – bardzo niebezpieczny i „podstepny” nowotwór skóry. Początkowo psy wykrywały czerniaka bezwiednie, w „warunkach domowych” – po prostu właściciele zauważali, że ich pupile wyjątkowo często lubią lizać właściciela po ręce czy nodze ze znamieniem, które – jak się okazywało później u lekarza – było rozwijającym się nowotworem (konkretnie psy wyczuwają zapach białek budujących raka). Britain’s National Health Service postanowiło poszerzyć paletę węchową psów pracujących w medycynie i nauczyć je wykrywania raka prostaty. Prekursorami tej metody byli Włosi, którzy w ubiegłym roku zrobili test z udziałem czworonogów, które w 98% przypadków poprawnie wskazały próbki z moczem pacjentów. Z kolei brytyjscy naukowcy podali dwóm psom do „przewąchania” aż 667 próbek moczu mężczyzn zdrowych oraz chorych i również uzyskali spektakularnie dobre wyniki. Obecnie raka prostaty wykrywa się przeprowadzając m.in. testy krwi, które niestety są mocno nieprecyzyjne i początkową diagnozę należy potwierdzić biopsją, która jest bolesna, inwazyjna i kosztowna. Możliwość wykrywania komórek nowotworowych przez psy pozwoliłaby oszczędzić czas i pieniądze pacjenta, choć naukowcy z angielskiego Milton Keynes University mierzą jeszcze wyżej: – Tak naprawdę chcemy wykorzystać informacje, które zbierają psy, do stworzenia ulepszonego elektronicznego „nosa”. Maszyny, która stałaby na biurku diagnosty, wkładałoby ją się do próbki z moczem i ona określała by negatywny lub pozytywny wynik. To jest nasz właściwy cel – mówi Rowena Fletcher z MKU. Niestety, według dr Claire Guest z fundacji Medical Detection Dogs, dzisiejszym maszynom i komputerom wciąż daleko od prawdziwego psiego nosa: – Pies potrafi wyczuć pojedynczy związek chemiczny w roztworze posiadającym ponad tryliard cząsteczek [miara ppt; to tak, jakby rozcieńczyć jedną kroplę wody w 400 basenach olimpijskich – przyp. red.]. Obecne elektroniczne nosy, które wykorzystujemy w medycynie, nie są w stanie wykryć cząsteczki w rotworze o milionie cząsteczek [ppm; jedna kropla wody rozcieńczona w 50 litrach – przyp. red.] – przyznaje badaczka.
Psy pracujące dla Medical Detection Dogs potrafią również rozpoznawać również raka piersi. W Wielkiej Brytanii (a także w Polsce) te dwa nowotwory stoją na podium, jeśli chodzi o śmiertelność pacjentów, zwykle ze względu na zbyt późne wykrywanie choroby.

Kolejny rak do wywąchania Reviewed by on . Nie od dziś ludzie wykorzystują fenomalne psie nosy do tzw. detekcji węchowej przy diagnozowaniu raka. Jedną z pierwszych chorób, do której rozpoznawania psy zo Nie od dziś ludzie wykorzystują fenomalne psie nosy do tzw. detekcji węchowej przy diagnozowaniu raka. Jedną z pierwszych chorób, do której rozpoznawania psy zo Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top