wtorek, 19 marca 2019

Kariera petsittera

12 lipca 2018 06:30 Zostaw komentarz
petsitter czyli opiekun

Petsitter opiekuje się psem pod nieobecność właściciela.

Kim jest petsitter?

Petsitter czy dog-walker to nazwy nowego zawodu, dość popularnego na zachodzie, który u nas pojawił się stosunkowo niedawno. Brzmią egzotycznie i tajemniczo, ale oznaczają po prostu profesjonalną opiekę nad czworonogiem, gdy jego właściciel przebywa poza domem.  

W czasach, gdy w pracy spędza się więcej niż ustawowe osiem godzin, nie każdy opiekun jest w stanie zapewnić swojemu psu trzy spacery dziennie. Czasem zdarzają się nieprzewidziane sytuacje – szef poprosi o pozostanie w biurze i wykonanie dodatkowego zadania lub wyśle pracownika w delegację; zresztą przeciągająca się nieobecność w domu może wynikać i z innych powodów. Co zrobić wtedy z psem? Można zostawić go w psim hotelu. Można też skorzystać z usług petsittera.

Petistter i jego obowiązki

Petsitter to  zawodowiec, który wyprowadza psa na spacer lub dotrzymuje mu towarzystwa w miejscu zamieszkania. Z tej drugiej możliwości korzystają zwłaszcza właściciele zwierząt lękliwych i nieśmiałych, które szybciej oswoją się z obcą osobą w znanym otoczeniu niż w hotelu. Również te czworonogi, które mają problem z akceptacją pobratymców, trafiają pod opiekę petsittera. Część profesjonalnych opiekunów oferuje również dzienną opiekę nad psem u siebie w domu (forma hotelu, ale bez noclegu) oraz wizyty u psa chorego lub po zabiegu, któremu trzeba podać leki, kroplówkę czy sprawdzić opatrunki.
W internecie aż roi się od ofert. Chętni do wyprowadzania obcych psów są studenci, uczniowie liceum, a czasem nawet starsze osoby na emeryturze. Już za kilka złotych dziennie możemy zafundować pupilowi dodatkowy spacer. Niektórzy proponują również aktywne spędzanie czasu z czworonogami, trening czy usługę psiego fryzjera.
Problem z głowy? Niezupełnie. Zanim oddasz psa w obce ręce, powinieneś sprawdzić kilka rzeczy, a jeśli zastanawiasz się nad podjęciem pracy jako petsitter, bo wydaje ci się łatwa i przyjemna, najpierw dowiedz się, jak to wygląda w rzeczywistości.

Przede wszystkim wiedza

Najważniejsze jest przygotowanie i wiedza o psach. To, że w wakacje bawiłeś się z Azorem babci, nie wystarczy. Petsitter nie tylko zajmuje się cudzymi ulubieńcami, ale także ponosi za nie odpowiedzialność. Bez znajomości podstaw psiego języka nie będziesz wiedzieć, co pies „mówi”, czy ma się dobrze, czy jest niepewny? Czy podczas spotkania z innym zwierzęciem czuje się zagrożony i może zaatakować, czy jest przestraszony? Czy będziesz umiał poradzić sobie w takiej sytuacji? A jeśli dojdzie do pogryzienia, czy dasz radę opanować zwierzę, które wpadło w panikę lub jest w szoku? Czasami pytanie brzmi banalnie: czy poradzisz sobie z utrzymaniem na smyczy labradora ważącego czterdzieści kilogramów, który kocha cały świat?
Trzeba również poznać zachowania specyficzne dla psów różnych ras. Pasterskie czy stróżujące, będą miały inne potrzeby niż teriery czy gończe. Warto opanować podstawy szkolenia psów, aby móc „negocjować” ze zwierzakiem, kiedy zechce pójść się w inną stronę niż ty lub postanowi zatrzymać się na dłużej na środku chodnika. Jednym słowem, zaczynamy od przygotowania merytorycznego. Właściciel szukający opiekuna dla swojego pupila, chce mieć pewność, że nie oddaje go w przypadkowe ręce.
Dobrze jest poznać psa wcześniej i zdobyć o nim jak najwięcej informacji. Ułatwia to kwestionariusz lub lista pytań, które chcemy zadać właścicielowi. Jak pies reaguje na obce osoby? Jak wyglądają jego kontakty z innymi czworonogami? Jak lubi spędzać czas na spacerach? Jakie zna komendy? Na co nie wolno mu pozwalać? Czy ma jakieś stałe trasy spacerowe? Których miejsc (albo psów) unikać? Czy jest zdrowy, czy ma aktualne szczepienia i kiedy był odrobaczony, czy przyjmuje jakieś leki? Co mu podać do jedzenia? To oczywiście tylko przykłady. Sami właściciele też przekażą informacje, które uznają za istotne.
Warto również poznać wszystkie psie rytuały, one powodują, że świat jest przewidywalny i bezpieczny, a to ważne zwłaszcza dla czworonogów mniej pewnych siebie. Czy pies musi usiąść przed wyjściem? Czy po powrocie trzeba wytrzeć mu łapki? Zmiana stałej trasy może skutkować zachowaniami lękowymi lub agresywnymi.

Pages →  1 2

Kariera petsittera Reviewed by on . [caption id="attachment_21115" align="alignright" width="300"] Petsitter opiekuje się psem pod nieobecność właściciela.[/caption] Kim jest petsitter? Petsitter [caption id="attachment_21115" align="alignright" width="300"] Petsitter opiekuje się psem pod nieobecność właściciela.[/caption] Kim jest petsitter? Petsitter Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top