czwartek, 21 marca 2019

Kąpanie psa – wielki dylemat

13 lipca 2018 07:00 Zostaw komentarz
Kąpanie psa służy zdrowiu pupila i właścicieli.

Kąpanie psa to konieczność.

Kąpanie psa – wielki dylemat

Spór o kąpanie psa trwa. Jedni twierdzą, że nie należy kąpać pupila bez potrzeby, inni, że wprost przeciwnie, co jakiś czas każdemu przyda się odświeżenie. A przedstawiciele niektórych ras wręcz potrzebują  cotygodniowego kontaktu  z wodą i szamponem. Sprzeczne informacje tylko pogłębiają dezorientację właścicieli.

Kąpanie psa źródłem kontrowersji

Spróbujmy podsumować stan wiedzy na kontrowersyjny temat i obalić mity. Po pierwsze uważam, że regularne kąpanie psa żyjącego z człowiekiem w wielkiej bliskości, śpiącego z właścicielem w jednym łóżku, uczestniczącego w rodzinnych posiłkach  i całującego się z dziećmi, jest niezbędne. Ktoś kiedyś powiedział, że przecież wilka w lesie nikt nie kąpie, a ten zdrowo żyje. No cóż, może gdybyśmy, jak on, wiedli „ekologiczne” życie w zgodzie z naturą, moglibyśmy się nie myć i naszym pupilom też darować toaletę. Prawda jednak jest taka, że razem z naszymi podopiecznymi żyjemy w miastach i na wsiach, gdzie jest po prostu brudno. Wszędzie jeżdżą samochody, na trawnikach  i chodnikach osadzają się spaliny. Zimą trasy ludzkich i psich spacerów posypuje się piaskiem lub solą, a latem czworonogi biegają po trawnikach, na których aż gęsto od kup pozostawionych przez kolegów z bloku. Potem nasze zwierzaki maszerują do domu na kanapę, wnosząc na nią na łapkach i brzuchu wszystkie wspomniane pozostałości… Wystarczy popatrzeć na wodę, gdy kąpie się yorka. Jest brunatna, bo przecież psiak jak mały mop zgarnia cały brud świata. Co więcej, żyjąc na wysokości  20 cm nad ziemią jest też narażony na największe stężenie kurzu i spalin, a włos na jego łapkach skleja się w kontakcie z leżącymi wszędzie odchodami, zawierającymi również jaja pasożytów.

Dla kolorowych, gładkich  i szorstkich

Kąpanie psa jest konieczne ze względu na jego zdrowie i bezpieczeństwo właścicieli. Obecnie do każdego typu sierści i koloru psiego futra można dobrać odpowiednie szampony i odżywki. Są wśród nich środki, które pięknie pachną, odżywki do spłukiwania i takie, których używa się podczas suszenia. Właściciele psów białych mogą kupić szampony, które pozbawią sierść pupili żółtych przebarwień,  a opiekunowie zwierząt szorstkowłosych – specjalne preparaty, powodujące, że ich okrywa stanie się twarda i stercząca. W dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych można nabyć odżywki natłuszczające wysuszony włos oraz ułatwiające rozczesywanie w okresie między kąpielami. Nawet najbardziej wymagający właściciel znajdzie bezpieczne i skuteczne produkty dla swojego ulubieńca. Jest tylko jeden warunek – musi wiedzieć, jakiego rodzaju sierść ma jego podopieczny i jaki kosmetyk będzie dla niego odpowiedni. Taką wiedzę nabywa się z doświadczeniem. W przypadku psa rasowego (teriera, owczarka, szpica) można dopytać o jego pielęgnację hodowcę albo groomera, a potem sięgnąć po odpowiednie środki.

Pages →  1 2 3

Kąpanie psa – wielki dylemat Reviewed by on . [caption id="attachment_7890" align="alignright" width="225"] Kąpanie psa to konieczność.[/caption] Kąpanie psa - wielki dylemat Spór o kąpanie psa trwa. Jedni [caption id="attachment_7890" align="alignright" width="225"] Kąpanie psa to konieczność.[/caption] Kąpanie psa - wielki dylemat Spór o kąpanie psa trwa. Jedni Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top