niedziela, 20 stycznia 2019

Kamica moczowa u psa

6 sierpnia 2018 06:00 Zostaw komentarz
kamica moczowa u psa

kamica moczowa u psa

Kamica moczowa

Pies siusia na spacerze często, ale w niewielkich ilościach? Widać, że nie jest to rytuał pozostawiania po sobie zapachowych wizytówek, a czynność ta sprawia mu wyraźny ból? Najprawdopodobniej w jego przewodzie moczowym utworzyły się kamienie. Konieczna jest szybka diagnoza i długofalowa dieta, bo to może być kamica moczowa.

Kamica moczowa jest zaburzeniem pracy dróg moczowych: nerek, moczowodów, pęcherza i cewki moczowej, w którego rezultacie odkłada się osad z drobnych kryształków. Popularnie nazywane piaskiem, mają one tendencję do łączenia się ze sobą w większe cząstki – kamienie. Zarówno piasek, jak i kamienie drażnią ścianki dróg moczowych, wywołując stany zapalne i bolesność.

Różne typy kamieni

Najczęściej tworzą się struwity, czyli trójfosforany amonowo-magnezowe powodujące alkalizację moczu (zmianę jego odczynu w kierunku zasadowym). Prawidłowym odczynem psiego moczu jest pH kwaśne (w granicach 5,5–7,0), które w naturalny sposób przeciwdziała powstawaniu i odkładaniu się struwitów. Przy nadmiarze wapnia w organizmie i szczawianów w pożywieniu dochodzi do wytrącania się szczawianów wapnia, tzw. oksalatów. Do kamicy oksalatowej może również prowadzić przyjmowanie przez zwierzę niektórych leków, np. glikokortykosterydów, witaminy D, furosemidu czy soli sodowych.
W przeciwieństwie do trójfosforanów szczawiany wapnia nie rozpuszczają się w trakcie terapii i trzeba usuwać je operacyjnie. Kolejny typ to kamienie moczanowe. Tworzą się one głównie u dalmatyńczyków w wyniku upośledzenia u psów tej rasy układu transportującego kwas moczowy przez błonę komórkową hepatocytów (komórek wątroby). Natomiast u psów z wrodzonym zaburzeniem wchłaniania zwrotnego cystyny (aminokwasu zawierającego siarkę) i innych aminokwasów w kanalikach nerkowych może powstać kamica cystynowa. Wytrącaniu cystyny sprzyja niskie pH moczu. Węglan wapnia i dwuwodny fosforan wapnia (zwane apatytami) tworzą nierozpuszczalne kamienie występujące na ogół jako drobne komponenty struwitów i oksalatów. Ich powstawanie najczęściej związane jest z zaburzeniami metabolicznymi lub nadmiernym poziomem wapnia i fosforu w diecie. Kryształki fosforanu wapnia mogą zapoczątkować krystalizację oksalatową. Od niedawna (1997r.) znane są kamienie krzemianowe. Ich powstawanie może być związane ze spożywaniem przez psa krzemianu w różnych pokarmach, a w rezultacie z nadmiernym wydzielaniem krzemu w moczu. Może to być skutkiem zwiększenia w karmie ilości składników pochodzenia roślinnego, takich jak włókno roślinne i otręby. Kamienie krzemianowe składają się z jądra typu mineralnego i otoczki z innego minerału.

Przyczyny powstawania kamieni

Wytrącanie się kryształków zależy od wielu czynników, takich jak: rasa psa, płeć, wiek, dieta, anomalie anatomiczne, odczyn moczu, przyjmowane leki, a także od cech dziedzicznych. Niektóre rasy mają wrodzoną skłonność do tworzenia się kamieni. Rozpoznanie przyczyn wystąpienia kamicy oraz jej rodzaju jest bardzo ważne, gdyż ma ona tendencję do nawrotów. Należy wtedy przestrzegać odpowiedniej diety zapobiegającej odkładaniu się złogów lub podejmować próby ich rozpuszczenia.
U psów jednym z najczęstszych powodów wytrącania się kryształów są infekcje dróg moczowych – ośrodkiem krystalizacji kamieni stają się bakterie wraz ze złuszczonym nabłonkiem dróg moczowych. Kamicę wywołuje też zatrzymanie moczu na skutek zamknięcia cewki moczowej, uchyłku pęcherza lub z innych przyczyn zmniejszających częstotliwość oddawania moczu oraz brak cytrynianów i uromodulin stabilizujących mocz.
Ta choroba bardzo często dotyczy pęcherza moczowego, rzadko miedniczek nerkowych. W zależności od składu kamieni stosuje się różne sposoby zapobiegania ich powstawaniu, przeważnie wpływając na pH moczu. Leczenie kamieni nierozpuszczalnych najczęściej polega na ich chirurgicznym usuwaniu.

Objawy kamicy

Chorobie towarzyszą ogólne objawy, takie jak: brak apetytu, wymioty, złe samopoczucie psa. Jeśli kamień umiejscowił się w pęcherzu moczowym, występuje częstomocz i skąpomocz (zwierzę oddaje mocz często, ale w bardzo małych ilościach), czemu towarzyszy ból i krwiomocz (dodatek krwi). Niekiedy kamień zamyka cewkę moczową, powodując ograniczone wydalanie moczu lub bezmocz. Taka sytuacja może stanowić zagrożenie dla życia psa, gdyż może prowadzić do pęknięcia nadmiernie wypełnionego pęcherza moczowego albo wtórnie do mocznicy i niewydolności nerek.

Pages →  1 2

Kamica moczowa u psa Reviewed by on . [caption id="attachment_1191" align="alignleft" width="270"] kamica moczowa u psa[/caption] Kamica moczowa Pies siusia na spacerze często, ale w niewielkich ilo [caption id="attachment_1191" align="alignleft" width="270"] kamica moczowa u psa[/caption] Kamica moczowa Pies siusia na spacerze często, ale w niewielkich ilo Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top