środa, 21 lutego 2018

Jak się projektuje psy?

20 października 2017 08:15 3 komentarzy

maltipooJak się projektuje psy?

Psich ras jest bez liku, ale czasem i one nie wystarczą ludziom, którzy poszukują psa idealnie „sprofilowanego” do swoich potrzeb i gustu. Pamiętajmy, że podgatunek Canis familiaris powstał kilkanaście tysięcy lat temu z takiej właśnie „zabawy w boga”: selekcjonowania i starannego krzyżowania tych wilków (Canis lupus), które miały predyspozycje do bycia wiernymi, zrównoważonymi i pojętnymi towarzyszami ludzkich plemion. Na tej samej zasadzie ludzie stworzyli na całym świecie setki psich ras, kierując się ich przydatnością (psy myśliwskie, zaprzęgowe, pasterskie…) bądź atrakcyjnym wyglądem (mopsy, pudle, maltańczyki…). Niektórzy hodowcy decydują się na bardzo zaskakujące krzyżowanie różnych tzw. czystych ras – o ile jest to technicznie wykonalne… (jeszcze nie powstała krzyżówka yorka i doga niemieckiego!). Tak powstałe „rasy” określa się hybrydowymi lub designerskimi, ponieważ ich tworzenie przypomina nieco projektowanie plastyczne. Celem jest wyhodowanie psa o zaskakującym, ciekawym wyglądzie i miłym usposobieniu (hybrydy żyją też nieco dłużej). Najczęściej łączy się małe psy ozdobne, ponieważ na zakup hybryd decydują się zwykle zamożni mieszkańcy wielkich miast – szczenięta są 25-50% droższe niż psy czystej rasy. Nazwę „rasy” designerskiej tworzy się łącząc nazwy czystych ras, które ją stworzyły. I w ten sposób powstają np.: taco terrier (chihuahua + toy foxterrier), ewokian (hawańczyk + pomeranian), pomsky (pomeranian + husky), shug (owczarek niemiecki, ang. german shepherd + mops, ang. pug) czy Jack Tzu (Jack Russell Terrier x Shih Tzu). International Designer Canine Registry (IDCR) obecnie wyróżnia ponad 500 rodzajów hybryd! Najstarszą „rasą” designerską jest labradoodle (labrador + pudel, ang. poodle), który powstał w latach 70. na potrzeby niewidomej kobiety, który miała uczulenie na psią sierść (pudle mają włosy).Innymi znanymi hybrydami są puggle (mops, ang. pug + beagle), maltipoo (maltańczyk + pudel toy) czy chorkie (chihuahua + yorkshireterrier).

W Polsce mieszka tysiące „ras” hybrydowych. Są to po prostu… kundelki, jakich niestety wiele na ulicach i w schroniskach. Mieszańce są zwykle bardzo inteligentne i przyjacielskie, a w dodatku każdy jest inny i wyjątkowy! Szkoda, że hodowcy zza oceanu nie myślą o ich losie, tworząc wciąż nowe desginerskie „rasy”.

Ciekawostka! Lista kilkuset designerskich „ras” wg IDCR: kliknij

PugairnPugairn (mops + cairn terrier)

CockerpooCockerpoo (cocker spaniel + pudel)

YorkiepooYorkiepoo (york + pudel)

pugglePuggle (mops + beagle)

maltipooMaltipoo (maltańczyk + pudel)

labradoodle
Labradoodle (labrador + pudel)

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Jak się projektuje psy? Reviewed by on . Jak się projektuje psy? Psich ras jest bez liku, ale czasem i one nie wystarczą ludziom, którzy poszukują psa idealnie „sprofilowanego” do swoich potrzeb i gust Jak się projektuje psy? Psich ras jest bez liku, ale czasem i one nie wystarczą ludziom, którzy poszukują psa idealnie „sprofilowanego” do swoich potrzeb i gust Rating: 0

komentarze (3)

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top