czwartek, 19 lipca 2018

Interwencja w pseudohodowli

18 maja 2016 16:08 Zostaw komentarz

Dzięki działalności Fundacji na rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE udało się zlikwidować pseudohodowlę psów w gminie Wohyń na lubelszczyźnie. Zwierzęta przetrzymywane były w koszmarnych warunkach.

Interwencja miała miejsce pod koniec kwietnia. Przy wsparciu policji udało się uratować 19 psów, a także 7 królików i 3 byki. Zwierzęta były skrajnie wychudzone oraz wyczerpane. Wiele z nich było zakażone groźnymi wirusami, starsze psy przykuwano do bud ciężkimi łańcuchami. Młodsze, sprzedawane w Internecie jako „rasowe”, trzymane były w ciasnych klatkach lub skrzynkach przypominających trumny, w całkowitych ciemnościach. Niektóre z nich, z powodu długiego czasu spędzonego w nienaturalnej pozycji w klatkach, nie potrafiły normalnie ustać na nogach.

Anonimowe doniesienia o nielegalnej pseudohodowli spływały od jakiegoś czasu do fundacji, której działacze postanowili skontaktować się z policją. Akcja ratunkowa trwała 14 godzin, właściciele utrzymywali, że to prywatne gospodarstwo, utrudniali też interwencję. Sprawa trafiła do prokuratury, odpowiedzialni za proceder wkrótce usłyszą zarzuty.

Niestety, tak długo jak „rasowość” szczeniaka i jego niska cena będą dla kupujących kryterium ważniejszym niż prawa zwierząt, takich i podobnych pseudohodowli nie będzie ubywać. Warto się upewnić, czy nasz wymarzony pinczer czy jamnik pochodzi z legalnej hodowli, czy może ktoś owładnięty żądzą zysku traktuje go jak towar.

Uratowane byki zostały przekazane gminie, natomiast psy i króliki pozostają pod opieką Fundacji EX LEGE. Jest to duży ciężar dla organizacji, która apeluje o pomoc – trwa akcja poszukiwania dla zwierząt domów stałych lub tymczasowych, zbiórka karmy i środków na leczenie. Warto śledzić Facebookowy profil Fundacji oraz wydarzenie odsyłające bezpośrednio do zbiórki. Trzymamy kciuki!

phoca_thumb_l_wohyn_01_resize
phoca_thumb_l_wohyn_26_resize

https://www.facebook.com/fundacjaexlege/?fref=nf

https://www.facebook.com/events/1321939291154704/

Interwencja w pseudohodowli Reviewed by on . Dzięki działalności Fundacji na rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE udało się zlikwidować pseudohodowlę psów w gminie Wohyń na lubelszczyźnie. Zwierzęta przetrz Dzięki działalności Fundacji na rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE udało się zlikwidować pseudohodowlę psów w gminie Wohyń na lubelszczyźnie. Zwierzęta przetrz Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top