niedziela, 21 stycznia 2018

Instrukcja obsługi szczeniaka: Strachy na lachy

9 maja 2017 10:40 Zostaw komentarz

EN_01135926_0149Instrukcja obsługi szczeniaka: Strachy na lachy

Strach towarzyszy nam właściwie od urodzenia. Z czasem zaczynamy śmiać się z tego, czego baliśmy się jeszcze kilka lat temu. Umiejętność radzenia sobie z tym problemem zależy od tego, jakie emocje towarzyszyły nam, gdy zetknęliśmy się z czymś po raz pierwszy w życiu. 

Kto z was nie bał się pierwszego dnia w szkole, nowego nauczyciela czy pierwszego lotu samolotem (nigdy nie zapomnę, jak dzień przed podróżą oglądałem przez przypadek program o katastrofach lotniczych). Boimy się tego, co nieznane i czego jeszcze nie przeżyliśmy. Nie wiemy, czego się spodziewać, co się wydarzy i jak zareaguje na nas nieznany człowiek. Czy nowe doświadczenia będą sympatyczne czy nieprzyjemne? Jakie będą ich konsekwencje? Zupełnie inaczej czujemy się za drugim razem – już wiemy, co nas czeka i odpowiednio się nastawiamy – albo boimy się jeszcze bardziej, albo wręcz przeciwnie. Może gdyby nie ten program  o katastrofach, dzisiaj nie czułbym dyskomfortu w samolocie i nie starałbym się unikać tego środka lokomocji?

Przerażające otoczenie

Psy podobnie odbierają otaczający je świat. Zwróćcie uwagę, jak nieufnie podchodzą do nowo poznanego człowieka i jak niepewnie zachowują się w nieznanym miejscu. Wyobraźcie sobie, ile emocji i nerwów przeżywa każdy szczeniak. Wszystko wokół jest nowe – ruch listka, głos człowieka, zapach spalin, gwar ulicy, wystrzał petardy. Pomyślcie, jak taki malec widzi otaczający go świat – z jednej strony wszystko pachnie i wygląda ciekawie, ale z drugiej – jakże groźne i przerażające się wydaje… Pierwszy kontakt z konkretnym przedmiotem czy zjawiskiem prawdopodobnie zaważy na tym, jak będą one postrzegane przez psa do końca życia. Bo jeśli pierwszy napotkany brodacz wymachiwał groźnie dłonią, każdy następny pewnie zrobi to samo, więc trzeba na nich uważać. Tak będzie się kształtowało nastawienie szczeniaka i jego przyszłe zachowanie. Dlatego okres szczenięcy jest szalenie ważny pod względem poznawczym. Ważny, ale i newralgiczny.

Strategie 5F

Zanim przejdziemy do konkretnych zachowań, musimy uzmysłowić sobie, jak  w sytuacjach zagrożenia może zareagować pies, zarówno szczeniak, jak i osobnik dorosły. W zależności od rasy, temperamentu oraz indywidualnych predyspozycji zwierzak wybierze jedną ze strategii 5 F; określenie to pochodzi od pierwszych liter angielskich słów: fight – walka, flight – ucieczka, freeze – zastygnięcie bez ruchu, faint – udawanie martwego, fiddle about – flirtowanie (wysyłanie sygnałów uspokajających). Inaczej zapewne zareaguje amstaff, inaczej wyżeł, a jeszcze inaczej terier. Psy tych ras miały inne przeznaczenie i ich zachowanie będzie zależeć właśnie od tego, do czego zostały stworzone. O ile komicznie i śmiesznie może wyglądać podrostek jazgotliwie atakujący samochód lub rower, o tyle dorosły doberman już nie. A to, jak będzie reagować dorosłe zwierzę, zależy od tego, na co pozwoli się szczeniakowi. Dlatego tak istotny jest okres socjalizacji wtórnej (czyli już nie  z własnym rodzeństwem, ale z otoczeniem). Właśnie w tym czasie psy otrzymują wzorce do naśladowania oraz poznają sytuacje, których powinny unikać. Jest to również czas, gdy częściej pojawia się frustracja – bo w konkretnych okolicznościach (inne czworonogi, ludzie, hałasy) pupil nie może osiągnąć tego, do czego zmierzał i częściej musi radzić sobie ze stresem.

Pages →  1 2 3 4

Instrukcja obsługi szczeniaka: Strachy na lachy Reviewed by on . Instrukcja obsługi szczeniaka: Strachy na lachy Strach towarzyszy nam właściwie od urodzenia. Z czasem zaczynamy śmiać się z tego, czego baliśmy się jeszcze kil Instrukcja obsługi szczeniaka: Strachy na lachy Strach towarzyszy nam właściwie od urodzenia. Z czasem zaczynamy śmiać się z tego, czego baliśmy się jeszcze kil Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top