środa, 21 lutego 2018

Hiszpański pies wodny

20 listopada 2014 14:30 Zostaw komentarz

hiszpanski wodny01DOWÓD OSOBISTY (na podstawie wzorca)  
Grupa: 8 FCI (aportery, płochacze i psy wodne), sekcja 3 (psy wodne)
Wzrost: 44–50 cm (pies), 40–46 cm (suka)
Waga: 18–22 kg (pies), 14–18 kg (suka)
Wrażenie ogólne: pies średniej wielkości, o wiejskim wyglądzie, wydłużonej sylwetce, dobrze umięśniony i sprawny
Głowa: mocna, proporcja długości kufy do długości mózgoczaszki 2:3, stop słabo zaznaczony
Nos: czarny lub czekoladowy, w zależności od umaszczenia
Oczy: lekko skośne, o barwie odpowiadającej umaszczeniu, od brązowej do bursztynowej
Uszy: trójkątne, wiszące
Ogon: zdarzają się osobniki o ogonie skróconym lub szczątkowym
Sierść: sierść kędzierzawa i wełnista. Może być długa lub strzyżona równomiernie na całym ciele, nie krócej niż na 3 cm, aby można było właściwie ocenić strukturę włosa. Strzyżenie nie może mieć charakteru estetycznego ani w żaden sposób zmieniać sylwetki psa
Umaszczenie: czarne i czekoladowe w różnych odcieniach, białe, łaciate
hiszpanski-wodny02
SZCZYPTA HISTORII
Wzmianki o tej (lub bardzo podobnej) rasie pojawiły się już w X wieku. Istnieje wiele teorii na temat jej powstania, ale nie znane jest dokładne pochodzenie. Jedna z nich sugeruje, że przodkiem hiszpańskich psów wodnych inaczej – dowodnych) był pies o „wełnianej sierści” pochodzący z północnej Afryki. Inna zakłada, że początków rasy należy doszukiwać się na Węgrzech, ze względu na podobieństwo do węgierskiego puli (który swoje korzenie ma w Azji). Kolejnym przypuszczeniem jest, że przodkiem tej rasy był Canis Familiars Palustris (przodek większości ras europejskich). Następna teoria głosi, że to są psy tureckie, znane już w X wieku i do dziś nazwa ta utrzymuje się w Andaluzji, gdzie jest ich najwięcej.
Ale najprawdopodobniej hiszpańskie psy wodne wywodzą się od francuskich barbetów, spanieli, pudli i portugalskich psów wodnych. W późniejszych latach rasa ta była trzymana w izolacji na terenach wiejskich, zaczęto prowadzić selekcję. Rozwijała się ona w trzech różnych obszarach Hiszpanii, dlatego dziś istnieją trzy linie hiszpańskich psów wodnych, niekiedy znacznie odmiennych (linie: Sierra, Marismeno i Północna).
Jest to stosunkowo młoda rasa – przez FCI uznana w 1999 roku…
hiszpanski-wodny03Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tej rasie, zapraszamy do zakupu archiwalnych numerów miesięcznika „Przyjaciel Pies” 7/15.

Hiszpański pies wodny Reviewed by on . DOWÓD OSOBISTY (na podstawie wzorca)   Grupa: 8 FCI (aportery, płochacze i psy wodne), sekcja 3 (psy wodne) Wzrost: 44–50 cm (pies), 40–46 cm (suka) Waga: 18–22 DOWÓD OSOBISTY (na podstawie wzorca)   Grupa: 8 FCI (aportery, płochacze i psy wodne), sekcja 3 (psy wodne) Wzrost: 44–50 cm (pies), 40–46 cm (suka) Waga: 18–22 Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top